02:24 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Analüütika
lühendatud link
103 0 0

"Vene" megaskandaalist Austria asekantsleriga hakkavad idanema nii kohaliku kui ka üleeuroopalise tähtsusega tagajärjed, tunnistab RIA Novosti kolumnist Viktor Marahhovski.

Kohalikud tagajärjed: valitsev koalitsioon on kokku kukkunud ja oktoobris toimuvad ennetähtaegsed üldvalimised. Üleeurooplased tagajärjed: asekantsleri partei võimalused Euroopa Parlamendi valimistel (mis toimuvad kohe-kohe, paari päeva pärast) on väga kahtlased, kirjutab RIA Novosti kolumnist Viktor Marahhovski.

See viimane ongi kõige huvitavam

Kõigepealt lühiülevaade neile, kes arenguid Austrias pidevalt ei jälgi. Kuni möödunud nädalavahetuseni koosnes selle juhtiva Kesk-Euroopa riigi valitsuskoalitsioon Austria Rahvaparteist ÖFP (mille juht on kantsler Sebastian Kurtz) ja Austria Vabadusparteist FPÖ (mida juhib asekantsler Heinz-Christian Strache). Eelmise nädala lõpus paiskas Saksa meedia (Süddeutsche Zeitung ja Spiegel) välja 2017. aasta suvel tehtud video Strache'st. 

Kõigepealt teavitati kõiki eurooplasi, et Strache võib olla korrumpeeritud Venemaa oligarhi vennatütre poolt. Videol, mis on salvestatud mitme varjatud kaameraga mingis kahtlases üürivillas, võtab puhkusel viibiv FPÖ juht (kes ei olnud tol ajal veel mingi asekantsler) mingi tütarlapsega napsi. Tütarlaps (seesama "vennatütar") lubab enne oktoobris eesseisvaid parlamendivalimisi osta ja poliitiliselt ümber kujundada suurima Austria ajalehe. Strache võtab vastuseks tütarlapse ees võimuka poosi ja lubab talle riigihanked korraldada. Kõik.

Saksa meedia: Lääs on sunnitud Venemaaga kokku leppima >>

Hiljem selgus siiski, et "Vene oligarhi vennatütar" on mingi lätlanna. Samuti tuli välja, et kogu sellel joobes peetud dialoogil ei olnud mingeid reaalseid järelmeid: Strache magas end kaineks ja videol jäädvustatud inimesed enam ei kohtunud. Loomulikult ei ostnud keegi Austria ajalehte ega saanud ühtegi riigihankelepingut. 

Loomulikult jääb teadmata, milline pädev ametkond poliitikule selle klassikalise lõksu "Vene oligarhiaga" korraldas. Mitmel põhjusel võivad need olla erinevate riikide pädevad asutused. Austria enda, kus "ultraparempoolne" FPÖ populaarsus on juba ammune peavalu. Saksamaa, kellele valmistab peavalu Varssavist Itaaliani kulgev sisserändajate-vastane vöönd. Ja isegi Ameerika Ühendriikide, kellele teeb peavalu Austria aktiivne osalemine ühistes gaasiprojektides Venemaaga.

Aga olgu kuidas on - usalduse on Strache kaotanud. Ta kahetses toimunut, et oli purjus, ja astus kõikidelt ametikohtadelt tagasi. Ta ei ole enam ei asekantsler ega partei juht, kuid viimase mainet on tugevalt kahjustatud.

Jääb veel peamine küsimus: miks video autorid ei avaldanud seda vahetult enne 2017. aasta Austria üldvalimisi? See oleks Vabaduspartei põhja tõmmanud.

Tõenäoliselt ei kogunud komprat Strache'i kohta austerlased ja see ei olnud suunatud Austria valimistele. Põhiküsimustes, mis välisriike erutavad (Venemaa gaas ja sisseränne), on FPÖ samadel seisukohtadel, seepärast ei olnud Strache'i uputamisel, et Kurtz rohkem hääli saaks, mingit mõtet.

Venemaa spiooniafäär – põhjus kursi korrigeerimiseks >>

Kui aga seda kõike oli vaja 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimisteks, siis muutub kõik loogiliseks. Sellest, et nendelt valimiselt ootab kogu progressiivne Euroopa õudusega "euroskeptikute, natsionalistide ja populistide" edu, on juba korduvalt kirjutatud. Et nende "populistide" diskrediteerimise peamine meetod on kuulutada nad "Putini marionettideks", ei selgunud samuti eile. Saksa luureteenistused avalikustasid analüütilisi materjale Venemaa sekkumise kohta juba aprillis. 

Samal ajal käivitas ka Euroopa Parlament "kampaania vastupanust Venemaa sekkumisele". Nii "austerlasele seatud lõks" ootas vaid oma tundi ja jõudiski ära oodata.

Ja nüüd siis tungib skandaali tekitatud infolõhesse  tohutu kiirusega kõik (venelased - oligarhid - valimised - sekkumine - populistid – äärmusparempoolsed), mis on seotud "Vene jäljega'. Sealhulgas ka kõige häbiväärsemad omadused.

Nii avaldas prantsuse France24 18. mail "ühisuurimuse" RFI (Prantsusmaa) ja DW-ga (Saksamaa) Venemaa sekkumisest. Uurimust (kestab 26 minutit, saab vaadata siin) on mõnes mõttes äärmiselt paljutähenduslik.

Sisu:

  1. 9. mail toimub Venemaal sõjaväeparaad.
  2. Venemaa võttis Ukrainalt ära Krimmi.
  3. Prantsusmaal süüdistavad 'kollavestid' Prantsuse meediat teabe manipuleerimises ja väljendavad poolehoidu Venemaa meedia suhtes.
  4. RT France'i juht eitab katseid Euroopa poliitikasse sekkuda .
  5. Putin kohtus Marine Le Peniga ja Vene pangad andsid National Frontile laenu, millest Prantsusmaa pangad keeldusid. Le Pen tunnustas Krimmi Venemaale kuuluvaks.
  6. Putin kohtus Matteo Salviniga, kes on nüüd Itaalia siseminister ja läheb oma parteiga Euroopa Parlamenti.
  7. 2014. aastal uuris Soome ajakirjanik Aro Venemaa "trollivabrikuid".
  8. Me leidsime T-särgiga nooruki, kes ütles, et oli troll ja lõi võltskontosid (näidatakse kontosid sotsiaalvõrgustikus VKontakte). Me saime Mihhail Hodorkovski allikalt Venemaa parlamendi salajase dokumendi, mis näitab Moskva soovi saada "absoluutselt kontrollitavat saadikut Bundestagis" ja "propageerida vene-meelset loogikat" (kirja saaja ei ole teada, selle väidetav autor on Riigiduuma saadiku abi, tõendeid ei ole).

Kõiki neid punkte on juba sadu kordi meediaruumi paisatud, seega megauurimuses pole midagi peale rohkem või vähem lihvitud Venemaa-vastaste lekete. Eksperdid kordavad nende punktide vahel ikka ja jälle, et Moskva eesmärk on hävitada Euroopa demokraatia, külvata vaenu, õhutada konflikte ning õõnestada ühtsust. Seepärast soosib Venemaa igati paremäärmuslikke Euroopa parteisid.

… Mis selles kõige tähtsam on?

Loomulikult ei seosta keegi marginaalsest getost pärinevaid ja populaarsust koguvaid Euroopa "populiste" (st natsionaliste ja traditsioonilisi konservatiive) tõsimeeli Venemaaga.

Ei Berliinis, Brüsselis ega Pariisis pole lolle, kes usuksid siiralt, et eurooplaste vaenulikkuse sisserändajate vastu põhjustasid "Vene trollid". Milleks üldse on vaja "trolle", kui Pariisis, Brüsselis, Londonis, Manchesteris, Berliinis ja Nice'is toimusid terrorirünnakud, kui Kölnis oli "vägistamine"; kui on sadu hukkunuid ja tuhandeid ohvreid.

Euroskeptikud ja Le Pen Eestis: suur vastuolude pundar >>

Vaevalt keegi siiralt usub, et Euroopa konservatiivide tõus on seotud RT saadetega, mitte aga banaalse hirmuga "LGBT-vasakpoolsete" ja kõikvõimalike "linadesse mähitud vähemuste" keerulise koalitsiooniga, mis aktiivselt erinevatest suundadest eurooplaste igapäevaelu maastikkuhävitavad. 

Aga sellest rääkimida on valus, problemaatiline ja keelatud. Seepärast jääb üle täita kõik augud praeguses Euroopa poliitikas vana hea Vene jäljega. See tähendab populistide diskrediteerimist, kui sokutada nendele väidetavalt vene tüdrukuid, teha tobedaid ja väidetavalt Kremlist pärinevaid proklamatsioone, hirmutada EL televaatajaid ülekannetega sõjaväeparaadist Punasel väljakul.

Samal ajal kõneleb Euroopa meedia ja eriteenistuste meetoditevalik selget keelt "Venemaa sekkumisest": kogu see sekkumine on üks suur "highly-likely" (i.k. väga tõenäoline - toim.).

"A la Skripalid" - Ekspert kommenteeris Austria spioonskandaali >>

Põhimõtteliselt peab Venemaa seda mõistma ja andestama. Venemaa jälje (varem tuntud ka kui Vene maffia jälg, Nõukogude jälg, Vene impeeriumi jälg ja võib-olla koguni Ivan Julmani välja) otsimisel on Euroopa avalikus poliitikas palju pikemad traditsioonid kui mõnedel iidsetek katedraalidel. Ilmselt kestab see sama kaua, kui eksisteerib Euroopa ise.

Niisiis mõnes mõttes seisame silmitsi Euroopa vaimse pärandi ja järjepidevusega. Kuid need Euroopa probleemid, mida kaunistatakse Vene jäljega, loomulikult need ainult laienevad ja süvenevad.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Vaat, kus lugu: EKRE liitlased lubasid Venemaa sanktsioonid tühistada
Nagu "vanadel headel aegadel": EKRE volikogu istung
"Nõrgad positsioonid": ekspert Euroopa Komisjoni vastusest Nord Stream 2 AGle
Nord Stream AG annab vastulöögi
Austria töösturid on Vene-sanktsioonide tühistamise poolt
Tagid:
provokatsioon, trollid, valimised, Euroopa Parlament, Sebastian Kurz, Austria

Peamised teemad