07:00 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Analüütika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
15120

Huawei ja tema 70 allüksuse "riikliku julgeolekuga vastuolus oleva tegevuse" eest musta nimekirja kandmisega tõstsid Ameerika Ühendriigid vastasseisu Hiinaga uuele tasemele. Selle tulemusena peatasid Ameerika IT-ettevõtted, nagu Broadcom Limited, Xilinx, Qualcomm ja Intel koostöö Hiina ettevõtetega.

Google ühines sanktsioonidega. Olemasolevates seadmetes ei uuenda Huawei enam Androidi operatsioonisüsteemi ning järgmise põlvkonna nutitelefonidel ei ole enam juurdepääsu Google'i teenustele, ei Google Play"le, Google Chrome'i brauserile, Gmailile, YouTube'ile ega kaardirakendustele. Sündmuste edasisi arenguid analüüsib RIA Novosti vaatleja Irirna Alksnis.

Selle sammu ulatuse mõistmiseks piisab, kui tutvuda nutitelefonide müügi ülemaailmse statistikaga käesoleva aasta esimeses kvartalis. Esimese kolme kuuga Huawei mitte ainult ei taganud endale turul teise koha, vaid jõudis ka liidri kannule. Samsungil on 23,1 protsenti turust ja Hiina ettevõte suurendas oma osa 11,8 protsendilt 19 protsendile. Muide, Apple osakaal vähenes samal perioodil 15,7 protsendilt 11,7 protsendini.

Huawei oli neil rasketel aegadel mobiilside turul ainuke võtmetegijatest, kes näitas aastakasvu koguni 50,3%, müües 59,1 miljonit nutitelefoni, samal ajal kui üldine müügilangus oli 6,6 protsenti. Sellises olukorras tähendab probleemide tekkimine Google'iga Huaweile äritegevuses rasket lööki.

Lähiajal on oodata tarbijate massilist keeldumist Hiina päritolu nutitelefonidest (mitte ainult Huawei, vaid ka maailmaturul neljandal kohal oleva Xiaomi telefonidest) ning üleminekut konkureerivatele kaubamärkidele oodatakse juba lähitulevikus. 

Peking kavatseb kaubandussõjas USA-ga võitjaks tulla >>

Siinkohal tasub avaldada tunnustust Washingtoni leidlikkusele, kes löögiga Huawei pihta mitte ainult ei lahendanud poliitilisi probleeme, vaid toetas tõsiselt ka Ameerika ettevõtlust. Eelkõige on jutt loomulikult Apple'ist, mis võib nüüd loota oma finantstulemuste paranemisele ja tulevikus isegi naasmisele teisele kohale globaalses tootjate reitingus. Samal ajal on purunenud järjekordne müüt "interneti süütusest" – Android operatsioonisüsteemist kui vabatarkvara apoteoosist, mille kasutamisel ei ole piiranguid ega takistusi.

Google'i otsus tegi arusaadavalt kõigile selgeks hoopis proosalisema reaalsuse. Jääb vaid üle jälgida, kuidas Huawei saab maailma peamisest mobiilseadmete operatsioonisüsteemist (OS) ilmajäämisega hakkama. Isegi kui ettevõte tõmbab varrukast välja oma OS, ei lahenda see väga olulist probleemi peaaegu kogu maailmas Google'i teenuseid kasutama harjunud tarbijatega.

See väike selgitus - "peaaegu kogu maailmas" - peegeldab Google'i erisuhteid Pekingiga, sest nagu teada, pole see internetihiiglane Hiinas levinud praktiliselt üldse. Põhjus on selles, et Ameerika ettevõte kaotas eelmise vaidlusvooru Hiina võimudega. 

Google sisenes Hiina turule selle sajandi esimese dekaadi keskel. Mõne aasta pärast kontrollis ettevõte juba üle kolmandiku riigi otsinguturust, varjamata seejuures meelepaha, et pidi oma sisu vastavalt kohalike õigusaktide nõuetele tsenseerima.

USA president andis korralduse tõsta tariife pea kogu Hiina impordile >>

2009. aasta teisel poolel toimus mõne kuu jooksul terve rida küberrünnakuid, sealhulgas selliste tuntud Ameerika ettevõtete vastu, nagu Yahoo, Morgan Stanley, Adobe Systems jt. Need sündmused läksid ajalukku operatsioonina "Aurora" ning selles süüdistati häkkereid, kes väidetavalt olid seotud Hiina võimude ja sõjaväega.

Vinton Cerf - Interneti isa
© Sputnik / Владимир Трефилов

Google, kes samuti juhtunust kannatada sai (uurimine tuvastas, et ründajad püüdsid saada juurdepääsu Hiina dissidentide e-posti kontodele G-mailis), avalikustas 2010. aasta alguses teabe küberrünnakute kohta, märkides, et see lõpetab tsenseerimise Hiina turul.

Järgnes Pekingi ja Google'i suhete klaarimine, kusjuures ameeriklased lõid hirmu ja kõhklusi tundmata teravusi ja lubasid endale väga teravaid rünnakuid. Lõpuks blokeeriti Hiinas ettevõtte peamised tooted ja teenused (Gmail, YouTube, kaardid jne) ning ettevõte lahkus turult. 

Väärib märkimist, et tookord, teise kümnendi esimesel poolel, levitas ja propageeris Google aktiivselt romantilisi ideid edusammude ja vabaduse otsesest seosest. Selles mõttes on äärmiselt ilmekas Eric Schmidti (Google'i tolleaegne direktorite nõukogu esimees ja üks maailma tuntumaid interneti-gurusid) kuulus intervjuu, kus ta ennustas tehnoloogilise innovatsiooni pideva surve all suurele Hiina tulemüürile ja isegi poliitilisele režiimile kokkuvarisemist. Näib, et Google uskus tõsimeeli Pekingi tagasitulekut.

Ameerika miljardär ja mõjukas poliitiline niiditõmbaja George Soros
© Sputnik / Илья Матусихис

Kuid reaalsus osutus vastupidiseks. Veelgi enam, sajandi teisel kümnendil toimus Hiinas tohutu tehnoloogiline läbimurre, mille peamine sümbol, Huawei, asus kiires tempos maailma vallutama. Täpsemalt öeldes, vallutaski, kuna ettevõtte väljavaated ähmastusid mõnevõrra alles Washingtoni viimaste sammude tõttu, mis on kompromissitult suunatud surve jätkamisele ettevõttele. 

Seega on Google'i praeguses tegevuses Huawei vastu lihtne eristada mitte ainult sunnitud samme oma valitsuse surve all, vaid ka siirast soovi kätte maksta Hiinale enda rumaluse eest, mille tagajärjel ta maailma suurima interneti-turu kaotas.

Google ei loobu neljast miljardist Euroopa kasuks ilma võitluseta >>

Tõsi, erinevalt 2010. aastate algusest, ei saa tänapäeval Google'i retoorikaga vabadusest, demokraatiast ja tsensuuri vastuvõetamatusest enam peaaegu kedagi petta. Pole kahtlust ka selles, et meie ees on alles protsessi algus, mille lõpuks saab vältimatult olema vaid lühikest aega kestnud globaalse süsteemi jagunemine "majandusmaailmadeks".

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Trumpi meeskond võttis Hiina miljardäri tütre pantvangi
Trumpi ultimaatum – Hiina peab uuesti mahajäänuks muutuma
Nõdrameelsus ja kangelaslikkus: Washington läheb kaubandussõjas täispangale
Xi Jinping: ärge õpetage Hiinale elu
Tagid:
kaubandussõda, USA, Hiina, Google, Huawei

Peamised teemad