04:53 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
19050

USA esitas Türgile seoses S-400 ostmisega Venemaalt järjekordse ultimaatumi. Samas tundub, et väärt argumente, mis motiveeriksid Ankarat oma mainet ja lepinguid ohverdama, pole.

Relvad on sõdimiseks, kuid juhtub, et sõda algab juba enne nende kasutamist. Mõnikord koguni nende relvade endi pärast. Näiteks Ameerika Ühendriigid korraldasid skandaali Türgi kavatsuse ümber osta Venemaalt õhutõrjesüsteem S-400, sest ei veenmine ega ähvardamine ei näi Ankarat kõigutavat.

Türgi saatis juba oma sõjaväelased Venemaale, kus neile komplekside käitlemist õpetatakse. Seega tundub, et tagasiteed ei ole. Mida Ankara vastuseks Ameerika rünnakutele juba ka korduvalt väljendanud on. 

Washington ei suuda aga uskuda, et keegi - seda enam NATO liikmesriik – julgeb neile "ei" öelda. Nüüd näikse reaalsus kohale jõudnud olevat ja USA-s öeldi: "Ah nii! No siis viskame teid F-35 programmist välja ja te ei saa neid sadat lennukit, mida me teile lubasime. Ja lisaks kehtestame teie vastu sanktsioonid!"

Pence pani Türgi valiku ette: kas NATO või Venemaa C-400 >>

Siis oleks olukord veelgi hullem ja Türgile anti veel mõtlemisaega ja lubati andestada, kui ta kahe nädala jooksul Venemaaga sõlmitud tehingu tühistab.

õhutõrje raketisüsteem C-400 Triumf
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Oleks huvitav teada, kes nõustuks lepingu rikkumisega, mis mitte ainult ei jäta riigi ilma relvasüsteemidest, vaid tooks lisaks kaasa leppetrahvid ning mainekaotuse. Mille nimel seda kõike tegema peaks? Kas sõpruse pärast ameeriklastega, kes ultimaatumeid esitades näitavad, mida nende lubadused väärt on? 

Nagu teame, on USA "oma sõna peremees": nad annavad ja võtavad seda vastavalt olukorrale. Mis siis, kui ka pärast Ankara loobumist S-400 ostust leiutab Washington mõne ettekäände, et Türgi F-35-st ilma jätta?

Pange tähele - Venemaa ei seadnud S-400 müügile mingeid lisatingimusi. Kui tahate, siis ostke – edasine on juba teie asi. Võib-olla just selline lähenemine koos Venemaa raketikompleksi lahinguomadustega teevadki ülesande ameeriklaste jaoks lahendamatuks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Venemaa õhutõrjesüsteemid muutuvad vaenlasele nähtamatuks
Mis juhtub, kui Türgi lahkub NATOst?
Saadik: Khmeimimi baasi relvastus võimaldab tõrjuda kõik rünnakud
USA senat: Türgi peab tegema Venemaa ja Lääne vahel valiku
Tagid:
raketisüsteem, sanktsioonid, USA, Türgi, S-400

Peamised teemad