04:26 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Analüütika
lühendatud link
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)
90 0 0

Ukrainameelsuse kasvatamine algab juba peaaegu sünnitusmajast ning noore Ukraina kodaniku lasteaiaikka jõudes kõlab see täies hiilguses. Mis siis veel koolist rääkida.

Kui tahad vaenlast võita, kasvata tema lapsi. Võib-olla on keegi selle tõetera unustanud, kuid Ukraina radikaalsed aktivistid, suure ukraina idee edendajad, teavad seda kindlasti. Venekeelsed lapsed, neid aga peetakse Ukrainas vaikimisi kõikjal esinevaks lüüasaamisele ja separatismile kalduvaks kahtlaseks elemendiks, on igast küljest sisse piiratud, arutleb RIA Novosti kolumnist Njura N. Berg. 

1. Ukraina rinde juhtkond võiduparaadil Moskvas 1945. aastal.
© RIA Novosti . Yakov Khalip

Niinimetatud ukrainameelsuse kasvatamine algab juba peaaegu sünnitusmajast ning noore Ukraina kodaniku lasteaiaikka jõudes, kõlab see juba täies hiilguses. Mis siis veel koolist rääkida?

Neil päevil juhtisid kaebekirju kirjutada armastavate lastevanematega tihedalt seotud tähelepanelikud kutselised aktivistid Kiievis avalikkuse tähelepanu kohutavale faktile, et ühes pealinna koolis maalisid lapsed sõda hukka mõistvaid pilte, mis nõudsid rahu ja sõprust Venemaaga. Sellised lihtsad lastejoonistused, millel on päike ja sinine taevas, mõlema riigi lipud ning ühises käepigistuses stiliseeritud rahvariietes mehed. Nendest piltidest tehti koolis näitus. 

Sõprade ja süüdimatute seas: Venemaa tegevusest nõukogude-järgses ruumis >>

Tänases Ukrainas võrdub see peaaegu riigireetmise, separatismi, koostööga agressoriga ja iseseisvuse eitamisega. Koheselt plahvatasid sotsiaalvõrgustikud. Algatajast aktivisti postituse peale jooksis kokku terve aktivistide hord, kelle hulgas, nagu tavaliselt, oli ka hulk mõlemast soost ajakirjanikke. Järgnesid nõudmised "alustada õpetajate hukkamisega", "külastada separatistidest isade kodusid", "keelata lastele vantide meelsuse õpetamine" või lihtsalt separatismi ja ukrofoobia taimelava ära põletada. 

Järelepärimised haridusministeeriumi ja Kiievi linnavolikogusse, pöördumised Donbassi karistusoperatsiooni veteranide organisatsioonide poole, dessandi aja ja koha kooskõlastamine. Ühesõnaga, vilistati kõik laevatekile - lapsed joonistasid rahu ja sõprust.

Kohemaid kutsuti kokku "Ukraina-meelne sõpruskond", et viivitamatult asuda võitlusse algklasside õpilaste, nende õpetajate ja vanematega. Asi toimus laupäeval, nii et rünnak koolile planeeriti esmaspäevale. Kaks päeva koguti radikaalsete aktivistide avalikel erakorralistel koosolekutel kuraasi ja meelekindlust, üleskutsed arveteõiendamiseks levisid metsatulekahjuna.

... Kooli saadeti terrorismivastase operatsiooni veteranide ja muidugi aktivistide dessant. Publikut pinges hoidnud korraldaja aruandes öeldakse, et kõik sai korda, hellad-velled. Laste joonistuste näitus on maha võetud. Kooli direktor on "absoluutselt ukrainameelne mees", õppealajuhataja väimees on erioperatsioonide veteran, abikaasa ja tütar teenivad Ukraina armees, õpilased kogusid karistussalklaste abistamiseks raha.

Kuritegude loetelu pikeneb: milles Porošenkot veel süüdistatakse >>

Kooli juhtkond ise oli juhtunust kohutavalt nördinud, et ei saanud õigel ajal jaole ega näinud, mis pildid seintel rippusid, ja et segaduses oli süüdi algklasside õpetaja, kellega peeti kasvatuslik vestlus. 

Aga see pole muidugi veel kõik. Protsessi lülitus Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) ja selle töötajad koos veteranidega viisid kooli õpilastega läbi mitmeid haridusüritusi, selgitades, et Venemaa ründas Donbassi ja Ukraina kangelased tõrjuvad oma elu hinnaga seda agressiooni.

Miks vaenlase okupeeritud elanikkond oma kaaskodanikke nii väga vihkab, miks kodumaa blokeeris rünnakuohvri toidust ja rahast ning muid ebamugavaid küsimusi neis õppetundides loomulikult ei käsitletud.

Algatusest haarasid kinni kõik Ukraina aktivistid ja nüüd on ilmunud teateid väikestest ja suurtest lüüasaamistest ka riigi teistes koolides. Kõikjale on saadetud värsked ettevalmistatud õpetajate väed ja taastatakse ukraina korda. Seega on ukraina lapsed praeguseks juba põhjalikult puhastatud igasugusest võimalusest mõelda oma peaga mistahes muus suunas, kui radikaalne agressiivne russofoobia. 

Läheneme nüüd asjale teisest küljest. Venemaaga rahu ja sõpruse teemalised lastejoonistused on äärmiselt üllatavad juba nende ilmumisega. Kuidas rahuarmastuse idu üldse läbi paksu ideoloogilise ja propaganda betooni läbi murda sai? Õpilased on ju selle eest igast küljest kindlalt kaitstud.

Näiteks akadeemiline ukraina keele õpik (!) vene õppekeelega koolidele. Lõpueksamiteks valmistuvatele keskkooliõpilastele pakutav tekst vastab selle autorite ja toimetajate arvates ilmselt kurikuulsatele Euroopa standarditele. Seal on juttu "väikevenelastest (Ukrainas sündinud venelased – toim.), kes ukrainlasteks sündinutena salgasid maha oma ema – Ukraina".

Endine võidupüha Ukrainas: haakrist võitis lõpuks punatähe >>

Edasi antakse värvikas kirjeldus sellest, et nad kuuluvad ainult näiliselt inimühiskonda, "tegelikult aga on nad kariloomad, isendid, olendid, mitte-inimesed". Ukraina vanglad nutavad ammu nende järele, nutavad, ega jõua oma kliente ära oodata. "Ärge nutke," ütleb akadeemilise väljaande autor, "varsti tulevad teile ukrainofoobid, ja mitte külla käima, vaid igaveseks. Ja siis puhastub Ukraina ühiskond mustusest, saastast ja häbist." Mõned blogijad pakuvad lihtsalt "vaenlased ahju ajada". 

Ülemraada saadik erakonnast Opositsiooniline Platvorm – Elu Eest Nestpr Šufritš
© Sputnik / Евгений Котенко

Nüüd vanematest. Kas arvate, et keegi astus Kiievi kooli korraldatud karistusreidi vastu? Ei. Viimasel ajal on ukrainlaste suhtumine Venemaasse paranenud. Miks siis aktivistidele mingit vastupanu ei outata? Miks hüsteeriliselt hirmunud koolide, ülikoolide ja mille iganes juhtkond annab alati tagasikäigu ja koogutab natsi audiitorite ees ning vannub neile igavest truudust? Miks lapsevanemad ei anna üheskoos ennasttäis aktivistidele vastu vahtimist?

See saladus on suur. Loomulikult võib lõpmatuseni rääkida stockholmi sündroomist, ruineeritud ja depressiivsetest elanikkonnast, talle nähtamatust keedetud konnast, kuid see ei muuda olukorda. Väikest osakaalu omav kirglike natsionalistide kiht suudab kogu riigi põlvili suruda, kontrollida kõiki pilusid, iga varjulist nurka, iga klassi koolis ja lasteaiarühma, tungida igasse ruumi - avalikku, era- ja isegi intiimsesse. Ja seda kõike ohvrite vastupanu täielikul puudumisel.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)

Samal teemal

Kossatšov: SBU avastas "Ukraina vaenlased" telefoniraamatust
Milleks "rohelistele barettidele" vene keel
Vene keel kõrgustes: Ušakovs, Aas ja Šimašius ronisid Vabadussamba tippu
Kaljulaidi eesti keel kui "tola kirjatud märss"
Tagid:
SBU, russofoobia, veneviha, Ukraina

Peamised teemad