20:31 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
71 0 0

USA riigisekretäri ja presidendi rahvusliku julgeoleku nõuniku vahelised pinged on haripunktis. Iga kord läheb tüliks samal põhjusel, miks omal ajal läksid tülli Ivan Ivanovitš ja Ivan Nikiforovitš, leiab raadio Sputnik kolumnist Mihhail Šheinkman Sheinkman. Jahipüssi pärast. „Igav on siin ilmas, härrased!“

Nad ei tee veel teineteisele liiga, ei vaheta sõimukirju ega käi ülemusele kaebamas: „Kas mina või tema!“ Kuid rahumeelseks nende läbikäimist Valge Maja elanikud enam ei nimeta. Räägivad, et elavad nagu kass ja koer. Kusjuures mõlemad peavad end pistrikeks. No mis pistrikud nad on? Isahaned. 

Kas kummagi suust on kordki tulnud mõni Gogoli Mirgorodi mõisnikule iseloomulik solvang, CNNi allikad USA presidendi administratsioonis ei täpsusta. Kuid nad kõik, aga neid on tervelt neli, on telejaama sõnul kui ühest suust öelnud, et pinged riigisekretäri ja presidendi riikliku julgeolekunõuniku vahel on  haripunktis.

Ei möödu kohtumist, et nad karvupidi kokku poleks läinud. Ja iga kord algab riid sellest, mille pärast Ivan Ivanovitš ja Ivan Nikiforovitš tülli läksid. Jahipüssi pärast.

Kui mikrofon sisse ununeb: millest poliitikud omavahel räägivad >>

John Robertovitš, see tähendab Bolton, haarab kogu aeg selle järele ja nõuab, et see tuleb käiku lasta. Pole oluline, kus: Venezuelas, Iraanis või Arktikas Venemaa vastu (see on kõige värskem). Ja ega Mike Richardovitš, ehk siis Pompeo, ei olegi relvakasutuse vastu. Talle ei meeldi ainult, et mingi "abiline" arvab, nagu oleks tal sellele eesõigus. Ja kuna seda õigust ei saa talt võtta, on kõik, mis riigisekretäril üle jääb, vastata oma ametikohale vastavalt. See tähendab, et isegi Boltoni taustal peab ta välja paistma diplomaatiline. 

Põhimõtteliselt ei nõua see temalt palju, sest Bolton, nagu Benny Cricki isa, Mendel Creek, võib sõimata nagu voorimees. Muide, tunnistajate jutu järgi pöörab asi kõige sagedamini kisaks, kui midagi ei sobi Boltonile USA välispoliitikas. Ja kuna talle ei sobi selles mitte midagi, siis tollele, kes selle eest ametikoha järgi vastutab, ei meeldi, et Bolton oma nina võõrastesse asjadesse topib.

CNN nimetab kõike seda võitluseks mõjuvõimu pärast. Mõlemad tahaksid olla Trumpi paremaks käeks ja seejuures mitte välja paistma vasakpoolsena. Aga milleks Trumpile kaks paremat kätt, kui ta saab ühegagi suurepäraselt hakkama, kui kellegi üleliigse vabastamiskorraldust allkirjastab. Aga selles, nagu teada, on ta kibe käsi.

Boltoni "ettepanek" Moskvale: ei mingit edulootust >>

Valge Maja peremees ise oma sümpaatiat avalikult ei kuuluta. Ta ütles kord, et tema nõuniku ja riigisekretäri vahel tõsiseid lahkarvamusi ei ole. Kuid tunnistas samas, et oma abi suudab ohjes hoida ainult tema. Sellest järeldub, et Pompeole ei ole Bolton konti mööda. Teisest küljest jälle, kui lähtuda asjaolust, et Trump ei ole veel ühtegi sõda valla päästnud, peaks just Bolton oma väljavaadetele mõtlema. 

USA riigisekretär Mike Pompeo kohtus Sotšis Venemaa riigipea Vladimir Putiniga
© Sputnik / Алексей Дружинин

Ka suhteid Venemaaga ei kureeri mitte tema, vaid riigisekretär. Neid saaks muidugi kasutada nagu Ameerikas kombeks on. See on nende klassikaline žanr - hea ja kuri politseinik. Kuid selleks tuleb kõigepealt Bolton ja Pompeo paarisrakendis tööle panna.

Ja teiseks, neis mõlemes elab ikka seesama maailmasandarm. Või siis kuri ja veel kurjem. Seega ükskõik kuidas John Robertovitš ja Mike Richardovitš ka ei riidleks, on tulemus ikka sama vana kui Mirgorod. „Igav on siin ilmas, härrased!“

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Vajame sõda: Bolton veenab Trumpi USA armeed Venezuelasse saatma
Pompeo soovis Eesti kolleegile edu uues ametis
Miks Pompeo silmis on Krimm midagi muud kui Golanid
Pompeo ei tulegi Moskvasse

Peamised teemad