20:03 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Analüütika
lühendatud link
47 0 0

Leedu presidendivalimiste teises voorus poliitika uustulnuk Gitanas Nauseda oma rivaalile, seimisaadikule ja endisele rahandusministrile Indriga Šimonytele võiduvõimalusi enam ei jätnud.

Niipea kui Leedu vastvalitud president oma abikaasa Dianaga Vilniuse Daukandase väljakule püstitatud lavale tõusis, mängis orkester millegipärast Suurbritannia ebaametlikku hümni "Land of Hope and Glory". Kas oli see valik juhuslik või mitte, jääb arusaamatuks. Aga pidustuse peasüüdlane ise kogus end kähku ja nentis, et kokku pole tuldud ju "muusika pärast".

Ning öeldakse veel, et Nauseda nimetab Margatret Thatcherit üheks oma ebajumalaks poliitikas. Nii et lauluga pandi lausa täppi. Ja ka välispoliitilise kursiga on kõik vist samuti selge – erilisi muudatusi oodata ei pruugi.

Samas näib, et Nauseda võimuletulekuga ei muutu midagi ka Venemaa jaoks. Valitud president mainis, tõsi küll, vestluses ajakirjanikega, et mahendab retoorikat Moskva suhtes (nähtavasti on pidevad vaenlase otsingud jõudnud Leedu valijad juba ära tüüdata). End otsemaid rõhutas ta ka, et tõsiseid muutusi Leedu suhetes Venemaaga võib oodata ainult sel juhul, kui Moskva muudab oma käitumist Ukrainaga. Kes selles kahtlekski.

Ning veel toetas Nauseda USA sõjaväebaasi rajamist Poolas. Ja esimese välisvisiidi kavatseb ta teha Varssavisse, sõprust kinnistama.

Mõned eksperdid ei välistanud valimiskampaania ajal, et endine pankur Gitanas nauseda jätkab ametist lahkuva Leedu presidendi Dalia Grybuskaite poliitikat. Ehkki seni pole ta kuidagiviisi sedasorti avaldusi justkui teinud. Nauseda ei ole kunagi olnud valitsusametites ega ole olnud seotud ühegi poliitilise erakonnaga.

Grybauskaitė põhjendas keeldumist Eesti presidendi Moskva-visiidile hinnangut anda >>

Nimelt see eelis, nagu valitud president ise arvab, võimaldab tal riigis nii parem- kui vasakpoolsed Leedu "arenguhüppe" nimel ühe laua taha istutada. Eeskujukas aga soovitab Nauseda võtta paljurahvuselise Leedu Suurvürstiriigi pärandi. Seega Leedu taas suureks muuta, kui parafraseerida USA presidenti.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Leedu presidendikandidaat pooldas suhetes Venemaaga pragmaatilist lähenemist
Leedu valib presidenti
Leedu presidendivalimiste esimese vooru võitis Ingrida Šimonytė
Pragmaatilisus ja sõltumatus: Leedu valis parteitu presidendi
Tagid:
Venemaa, Suurbritannia, president, Balti riigid, Leedu

Peamised teemad