18:29 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Smolenski lennuõnnetus

Poola välisministeerium nõuab vabandamist Smolenski lennuõnnetuse mälestamise eest

© Sputnik / Илья Питалев
Analüütika
lühendatud link
113 0 0

Venemaa suursaadik kutsuti Smolenski all Lech Kaczynski lennuki hukkumispaika paigutatud teabetahvlite pärast välja Poola välisministeeriumisse. Millega siis Varssavi rahul ei ole ja miks peab Moskva ennast õigustama?

Venemaa suursaadik Varssavis Sergei Andrejev kutsuti välja Poola välisministeeriumisse. Põhjuseks oli teabetahvlite paigaldamine Lech Kaczynski lennuki hukkumispaika Smolenskis. Neil tahvlitel on kirjas faktid lennuki ja lennuvälja kohta ning lennuõnnetuse asjaolude uurimise tulemused, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Darja Tšerednik.

Smolenski lennuõnnetus >>

Poola osapoolt ei rahuldanud selles üldse mitte miski! Tahvlitel, vaadake, on kirjutatud valesti. On söandatud katastroofi põhjusena osutada rahvusvahelise uurimiskomisjoni ametlikele järeldustele, mille kohaselt tunnistati süüdlaseks lennuki meeskond.

Poolat sellised järeldused ei rahuldanud. Seal otsitakse juba ligi kümme aastat hoolega küll lõhkeseadeldist, küll jälgi raketitabamusest – mida iganes, et saaks vaid öelda, et süüdi on Venemaa. Aga faktid jäävad faktideks. Juurdlus on lõpetatud ja järeldused tehtud.

Ent mitte ainult sisu polnud Varssavile vastumeelt, Poolale tegi tuska nende tahvlite paigaldamise fakt ise. Et näete nüüd, seda paigaldust ei ole poolakatega kooskõlastatud. Mis tähendab, et Venemaa oleks pidanud Varssavilt omaenese maale mälestusmärkide püstitamiseks kõige kõrgemal tasandil luba küsima.

Poolal aga on õigus ta natsidest vabastanud nõukogude sõduritele püstitatud mälestusmärgid ilma igasuguse arupidamiseta, liiatigi rahvusvahelist õigust eirates maha lammutada. Kuid Venemaal, ka näe, Poola presidendi hukkumiskohale mälestustahvleid paigutada õigust ei ole.

Venemaa hoiatab Poolat mälestusmärkide pärast >>

Võib-olla keelatakse meil veel ka Ivan Sussaninit meenutada? Nüüd ootab ametlik Varssavi Moskvalt selgitusi ja vabandusi. Ainult et miks peaks Venemaa end õigustama hakkama? Smolensk on Venemaa linn mis sinna paigaldada, ei ole Varssavi otsustada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Reinsalu: Poola on Eesti julgeolekus üks võtmeriike
Eksminister tõmbab ümber Poola kaela terassilmuse
Ise nad palusid seda - Pentagon läheb kirveste ja saagidega Poola metsa
Tusk ähvardas Poola lahkumisega Euroopa Liidust
Kaliningrad võib taastada välismaal hävitatud nõukogude sõdurite mälestusmärgid
Tagid:
analüütika, mälestustahvel, Lech Kaczyński, Smolensk, Venemaa, Poola

Peamised teemad