09:31 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Analüütika
lühendatud link
Õppused (114)
12110

Varssavi ja Washington on kokku leppinud 16 õhutõrje raketisüsteemi Patriot, 208 raketi ja nelja radarjaama tarnimises Poolale kokku rohkem kui 10 miljardi dollari väärtuses.

Põhja-Atlandi allianss püüab Poola territooriumil kaitsta oma sõjalisi rajatisi vastulöökide eest, sest ründama valmistub ta esimesena. Muus olukorras ei oleks õhukaitsesüsteemi „vihmavarju” lihtsalt vaja, järeldab sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko. 

Poolas toimuvad 3.-19. juunini NATO rahvusvahelised õppused Tobruq Legacy 2019. Kahe nädala jooksul harjutavad 4800 sõjaväelast 1200 ühiku sõjatehnikaga alliansi kaheksast riigist (Suurbritannia, Saksamaa, Holland, Rumeenia, Slovakkia, USA, Tšehhi Vabariik ja Poola) õhukaitset õhutõrje raketisüsteemidega Patriot.

Õppuste peaeesmärgina on nimetatud NATO paljurahvuselise maaväe õhukaitsesüsteemide koostegutsemise arendamist. Kavas on vägede taktikalisi manöövrid, eelhoiatussüsteemi rakendamine, laskmised, sidesüsteemide kontrollimine ja teabevahetus.

Varssavi ja Washington on kokku leppinud 16 õhutõrje raketisüsteemi Patriot, 208 raketi ja nelja radarjaama tarnimises Poolale kokku rohkem kui 10 miljardi dollari väärtuses. Esimene tarne on planeeritud aastaks 2022 ja teine 2024. 

Võib-olla on allianss õhukaitseõppuste korraldamisega Poolas pisut kiirustanud. Tulevaste Poola Patriotide integreerimine õhukaitse automatiseeritud juhtimis- ja kontrollisüsteemi IBCS (i.k. Air and Missile Defense Battle Command System – toim.) lahinguväljal ei ole lihtne ülesanne.

Täna on Poola vägede relvastuses valdavalt Nõukogude päritolu õhutõrjesüsteemid Kub, Strela, Ossa, S-200, ja nende ühildumine NATO süsteemidega on omaette probleem. Tobruq Legacy 2019 ei käikski nagu Poola kohta.

Suvelegendid

Põhja-Atlandi alliansi riigid kulutavad Ameerika relvastusele ja pidevate sõjaliste õppuste korraldamisele Ida-Euroopas miljardeid dollareid kindla eesmärgiga. „Venemaa heidutamine" on puhas kasuistika. USA ja NATO strateegilistes plaanides käsitletakse Venemaad vaenlasena. Taktikaliste tuumarelvade paigutamine Venemaaga piirnevatesse riikidesse ja INF-lepingust taganemine ei tähenda sugugi USA hoolitsust oma Euroopa liitlaste julgeoleku pärast. 

Meie silmade all toimuvad Venemaa piiride vahetus läheduses ettevalmistused sõja alustamiseks Venemaaga. Õppuseid Tobruq Legacy 2019 ei peeta juhuslikult Orzysze lähedal asuval maaväe polügoonil, mis paikneb Kaliningradi oblastist kõigest 60 kilomeetri kaugusel.

Pärast USA kesk- ja lähimaarakettide tõenäolist paigutamist Ida-Euroopa riikidesse (peamiselt Poola, Leetu, Lätti ja Eestisse) jääb USA-NATO tuumakonfliktini Venemaaga veel üksainus samm. Ja see otsus tehakse mitte Varssavis, Vilniuses, Riias ega Tallinnas, vaid Washingtonis.

Ameerika Ühendriikide Ida-Euroopa liitlaste peamine ülesanne on tõrjuda või maksimaalselt nõrgendada Venemaa vastulööki NATO objektide vastu. Tobruq Legacy 2019 õppuste loogikast lähtuvalt langevad lõhkepead paratamatult kaela Poola ja Balti riikide elanikele.

Ise nad palusid seda - Pentagon läheb kirveste ja saagidega Poola metsa >>

"Ideaalse" stsenaariumi järgi jõuavad ainult mõned Venemaa vastulöögiraketid Lääne-Euroopasse. Kõikides variantides peavad liitlased end teadlikult ohverdama koos oma õhutõrjevahenditega.

Hüdrovõimendusega prügivedaja

Poola ja Balti poliitikud rõõmustavad siiralt uute Ameerika "mänguasjade" üle, kuid ei mõista seejures, et maailma erinevates osades testitud vähem kui 100-kilomeetrise tabamiskaugusega Patriot süsteemid ei saa tehnoloogiliselt olla rahvusliku õhutõrjesüsteemi aluseks. USA õhukaitõrjesüsteem ei taga „Poola ja USA armee koostegutsemist“. Tegelikult pole ta selleks üldse ette nähtud. 

Multifunktsionaalne radarijaam AN/MPQ-53 radar võib tuvastada kuni 100 sihtmärki 150 kilomeetri raadiuses, kuid Patriot õhutõrje raketisüsteem võib samaaegselt tulistada vaid üheksat kuni 90-kraadises laskesektoris, kuni 70 kilomeetri kaugusel ja kuni 24 kilomeetri kõrgusel liikuvat õhusihtmärki.

Patriot võeti relvastusse 1982. aastal ja varsti anti need kompleksid ka USA vägedele Euroopas. Selle kasutamine "maailma erinevates piirkondades" näitas Ameerika õhukaitsesüsteemi üsna madalat tõhusust. Mõned näited selle kasutamisest lahingutingimustes.

USA "Kuldvõtmeke": kuidas Varssavi Washingtonile kasulik on >>

Patrioot ei suutnud 2016. aastal Iisraeli okupeeritud territooriumi kohal Golani kõrgendikel alla tulistada luuredrooni. UAV jõudis edukalt baasi tagasi. Operatsiooni „Iraagi vabadus“ ajal 2003. aastal lasi USA õhutõrjesüsteem edukalt alla Briti hävitus-pommituselennuki Tornado ja omatulega F/A-18 lahingulennuki. Vaenutegevuse ajal Pärsia lahes 1991. aastal lasi Iraak välja rohkem kui 90 taktikalist raketti Scad (Sergei Korolevi loodud Nõukogude R-11 analoog). Nendest 42 raketti tabas Iisraeli ja 45 Saudi Araabiat. 

Poola kindral Waldemar Skrzypczak
© Фото : Grzegorz Gołębiowski

Teiste allikate kohaselt tulistati alla 45 Iraagi raketti, milleks kulus 158 õhutõrjeraketti, kuid enamikul juhtudel jõudis rakett sihtmärgini, kriimustades vaid selle korpust. Dharani lähedal asuvas Ameerika baasis hukkus 28 sõjaväelast. Hiljem iseloomustasid Ameerika kriitikud süsteemi kahe numbriga - 33 protsenti tabamusi Iisraelis ja 25 protsenti Saudi Araabias.

USA ametlike andmete kohaselt on Iisraeli kohal tabamisprotsent 50, kuid see ei päästa Patrioti mainet. Loomulikult on Ameerika raketikompleksi aja jooksul täiustatud, kuid tõenäolise vaenlase raketid lendavad täna juba ülihelikiirusega. Mistahes õhutõrjesüsteemi Patriot võrdlus Venemaa õhutõrjesüsteemiga S-400 on lihtsalt kohatu - kõrgtehnoloogiliste relvade valdkonnas on Venemaa juba aastaid Ameerika Ühendriikidest ees.

Seetõttu ohustavad õppused Tobruq Legacy 2019 eelkõige Varssavit. Milleks Poolale maailm, kus Poolat enam pole?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

Poola on nõus koduse tuuma-Harmagedoni eest pealegi maksma
Mobiilne mitmekanaliline õhutõrje raketisüsteem (ÕTRS) S-400 "Triumf"
Saksa kindral vihjas Patriot-rakettide paigutamisele Baltimaadesse
Tallinna jõudis USA õhutõrjesüsteem Patriot
Tagid:
õhutõrjesüsteem, Patriot, sõjaväeõppused, NATO, Poola

Peamised teemad