05:42 18. November 2019
Kuula otse
  • USD1.1034
  • RUB70.3938
Lääneliitlased tähistasid suurejooneliselt Normandia dessandi 75. aastapäeva

Igavesed teised: lääneriikide liidrid maabusid taas Normandias

© AFP 2019 / CHRIS JACKSON
Analüütika
lühendatud link
28 0 0

Normandia dessandi 75. aastapäeva mälestusüritused toimusid kolmapäeval Inglismaa lõunarannikul Portsmouthis ja neljapäeval Prantsusmaal Normandias.

Meid tol ajal siin polnud. Me võitlesime vaenlase peajõududega mujal. Seepärast neil siin kõik väga libedalt välja kukkuski. 75 aastat hiljem kordasid nad seda legendaarset retke. 5. juunil koondusid Inglismaal Portsmouthis, 6. ületasid La Manche'i ja saabusid Prantsuse Normandiasse. Muidugi tegid nad seda hoopis teiste sõidukitega ja mitte tule all, arutleb raadio Sputnik autor Mihhail Šeinkman.

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov
© Sputnik / Григорий Сысоев

Seetõttu jõudsid kohale kõik, kes kutsutud olid - Hitleri-vastase koalitsiooni lääneosa praegused juhid. Täna võivad nad tõepoolest enda üle uhked olla. Aga kui nad oleksid siia maabunud, nagu 97-aastane Ameerika veteran Tom Rees, langevarjuga, oleksid ka teised nende üle uhked olnud.

Sellele vaatamata on paatos triumfile vastav. Liitlaste maabumine, operatsioon "Overlord", päev D, Teise rinde avamine. Nende arhiivides on see sündmus talletatud erinevalt. Kuid selle tulemus on peaaegu ainuke, mida nad kunagi ümber kirjutada ei tahtnud. Kui siis ehk endale juurde kirjutada ja ilustada. Kuigi see oleks olnud liig.

See oli ilma igasuguse liialduseta maailma ajaloo suurim maabumisoperatsioon - rohkem kui kolm miljonit sõdurit, 13 tuhat lennukit, 7 tuhat laeva. Ja kolmveerand sajandit hiljem on kõik nagu toona: USA, Suurbritannia, Kanada. Ainult sakslased on nüüd samuti nende poolel. Ja Saksamaa suursaadik Prantsusmaal tänab vaid neid Euroopa päästmise eest.

"Rahvusvahelist tseremooniat juhatab Prantsusmaa peaminister, mitte riigipea." No eks mõistatage siis nüüd: kas nad Mayd, Trudeau"d, Trumpi ja Macroni riigipeaks ei peagi, või peavad endiselt silmas toda, kes selles sõjas kõige olulisem oli. Meie meest. Tema aga ei sobi siia mitte kuidagi.

Ehk tuleb meelde, et nad jäid selle avamisega hiljaks. Me ju kutsusime neid tol ajal hoopis kauem ja tungivamalt kui praegu. Nemad aga viivitasid, mõtlesid, kellele panustada. Ja alles siis, kui aru said, et nõukogud võivad ka ilma nendeta hakkama saada, astusid välja.

Läbirääkimistel Berliinis osalesid Venemaa, Ukraina, Prantsusmaa ja Saksamaa liidrid
© Sputnik / Михаил Климентьев

Aitasid tõepoolest. Kui mitte nemad, oleks meil langenuid hoopis rohkem. Kuigi, teisalt, kui nad poleks viivitanud, siis jälle hoopis vähem. Kuid me ei tee etteheiteid. Ajaloolise tõe vastu ei vaidle. Meid ju tol ajal siin ei olnud. Me võitlesime vaenlase peajõududega mujal. Just sellepärast tuli neil siin kõik nii libedalt välja. Mitte ilma tõsiste kaotusteta, kuid 31. augustil vabasid Pariisi. Seal lõppeski operatsioon "Overlord". Mis tähendab "valisejat", "isandat"?

Nad oskasid juba tol ajal oma sõjalisi ekspeditsioone teatud alltekstiga nimetada. Nii et isegi 75 aastat hiljem ei oleks vähemalt neil kahtlusi, kes neist siis õigupoolest paraadi kamandas. Hiljem tuleb neil palju sissetunge, kuid mitte ükski neist polnud õigustatud. Kuid iga kord, kui nad neile romantilisi nimesid panid, teadsid täpselt, kes siin Overlord on. Ja selles mõttes on läänerindel nüüdki muutusteta. Nad teevad kõik, et oma paremust näidata, kuid meie jaoks on nad alati alles teised.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse sisukohaga.

Samal teemal

Molotovi-Ribbentropi pakt
9. mai - Suure Võidu aastapäev
Tagid:
Venemaa, analüütika, Teine maailmasõda, Normandia nelik

Peamised teemad