17:01 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Analüütika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
113 0 0

Paljud lääne vaatlejad suhtusid sellesse kommentaari kui näitesse Putini mürgisest huumorist.

Hiljutine Venemaa ja Ühendkuningriigi sõnavahetus kahepoolsete suhete üle kuulub sellesse poliitiliste sündmuste kategooriasse, mis põhjustavad tähenduste ja alltekstide otsinguil lugematuid tõlgendusi, analüüsib RIA Novosti kolumnist Irina Alksnis. 

Kõik algas Vladimir Putini traditsioonilisest kohtumisest maailma uudisteagentuuride juhtidega Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil, kus Venemaa president vastas muu hulgas küsimusele Venemaa-Briti suhetest. 

 

Ühtlasi avaldas Vladimir Putin lootust, et uus peaminister arvestab 600 Venemaal tegutseva Briti ettevõtte huvidega ning "riikidevahelise piisavalt suure ja seejuures üha kasvava kaubavahetusega". 

Paljud lääne vaatlejad suhtusid sellesse kommentaari kui näitesse Putini mürgisest huumorist. Ta mitte ainult ei lükanud tagasi Moskva osalemise Skripalide juhtumis (kuigi lääne kõrgklass ei varja oma äärmist ärritust, et Venemaa keeldub tunnistamast ja kahetsemast oma süüd kõikides kuritegudes, milles teda süüdistatakse, vaid asub kangekaelselt positsioonil "millised on teie tõendid?"), sama oluline on, et Venemaa presidendi avaldust peeti isiklikuks rünnakuks Theresa May vastu, sest Putin pöördus uue Briti peaministri poole, kuigi eelmine ei ole veel ametist lahkunud.

Põhimõtteliselt ei juhtunud midagi ebatavalist, rahvusvahelisel areenil on see täiesti tavapärane praktika. Ainult et, nagu näha, võttis proua May oma tagasiastumist väga valuliselt ja valas sellekohast avaldust tehes isegi pisara. Nii et mitmete lääne ekspertide arvates raputas Venemaa liider teadlikult haavale soola, andes avalikult mõista, et tegemist on äratarvitatud kulumaterjaliga. 

Vastuseks Vladimir Putini sõnadele näitas ametlik Londoni üles oma range lasteaiakasvataja firmastiili, öeldes, et Vene-Briti suhted võivad paraneda ainult siis, kui Moskva "muudab oma käitumist". Seejuures kasutati kõlavaid epiteete, nagu "süsteem agressioonist ja destabiliseerivast käitumisest", mis väidetavalt olevat Venemaale omane ja seadvat kahtluse alla väiteid, et ta on "vastutustundlik rahvusvaheline partner".

Arvestades kasutatud sõnavara ilmekust ei ole üllatav, et avaldust saatis poliitilise ja meediakogukonna suur tähelepanu. Samas aga jäi peaaegu tähelepanuta üks teine May ​​esindaja, kes ütles otse, et London "jätkab suhtlemist Venemaaga rahvusvahelistes julgeolekuküsimustes, kuna see on Ühendkuningriigi huvides." Ometi on need sõnad palju huvitavamad ja tähtsamad.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Владимир Астапкович

Viimastel aastatel (pärast seda, kui selgus, et Venemaad ei õnnestunud murda ega sundida läänele konsolideeritud poliitilise, majandusliku ja meediarünnaku surve all kapituleeruma) on lääneriikide pealinnade ja Moskva suhetes ilmnenud huvitav dualism.

Ühest küljest taastatakse ja tugevdatakse koostööd peaaegu kõigis valdkondades, teisest küljest aga on säilinud ja kohati isegi tugevnenud Vene-vastase positsioonide intensiivsus mitteelutähtsatel, kuid emotsionaalselt tundlikel teemadel.

Näiteks alles hiljuti oli infoleke, et meie riik (Venemaa – toim.) võidakse kõrvaldada 2020. aasta olümpiamängudelt ja Normandias maabumise 75. aastapäeva tähistamisel ignoreeriti rõhutatult Venemaad ja tema rolli Teises maailmasõjas.

Briti meedia teatel võidakse Venemaa 2020. aasta olümpiamängudelt eemaldada >>

Ühendkuningriik ja tema poliitika kujutavad selle nähtuse kõige kontsentreeritumat väljendust. Isegi Ameerika Ühendriigid ei ilmuta sedavõrd nüri avalikku russofoobiat, nagu Briti võimud, eliit ja meedia. 

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kuid samal ajal ei valmista Londonile mingit probleemi koostöö jätkumine Moskvaga talle olulistes küsimustes. Ja see pole kaugeltki ainult rahvusvaheline julgeolek, mida ta ise tunnistab, vaid ka energeetika, kaubandus ja palju muud.

Sisuliselt meenutab see poliitika külma sõda, täpsemalt maailma poolitava raudse eesriide ehitamist, milles olid vajalikes kohtades augud.

Geopoliitilised vastased mõistsid hukka ja süüdistasid teineteist kõigis surmapattudes, seisid perioodiliselt silmitsi raskete konfliktidega, kuid samal ajal ei takistanud see edukat ja koostööd paljudes olulistes valdkondades.

Tänapäeva spetsiifika seisneb selles, et toona, aastakümneid tagasi, tegi peamise töö ideoloogilise ja poliitilise tõkke ehitamiseks ära Nõukogude Liit, mis, muide, andis läänele täiendavaid trumpe: sovjetid irduvad vabast maailmast, sest nad ei suuda meiega võrdsetena konkureerida. 

Nüüd teeb lõviosa enesepiiramistööst ära Lääs. Massiivse geopoliitilise rivaali loomine massidele on protsessi orgaaniline osa, musta värvi Venemaa ja teiste riikide, nagu Hiina tarvis ei hoita kokku.

On vaid üks probleem. NSV Liit eraldus maailmast, kuna riigi juhtkond mõistis, et nõukogude süsteem kaotas lääne süsteemile tõhususe ja atraktiivsuse poolest (vähemalt kodanike silmis). Pole siis ime, et rakendati põhimõtet "hoia ja keela". Lugu lõppes ühiskondliku rahulolematuse rõhu suurenemise tõttu kaane pealtlendamisega, mis päädis rahvusliku kokkuvarisemisega.

Theresa May teatas tagasiastumisest
© AFP 2019 / ISABEL INFANTES

Praeguse meeletu Venemaa-vastase kampaania taga on Lääne eliidi üha suurem hirm selle ees, et Venemaa pakutav alternatiiv võib tunduda paljudele lääneriikidele üsna atraktiivne. Selle tulemusena pöörduti seal Nõukogude Liidu ajast tuntud propagandameetodite poole, kusjuures hilise NSV Liidu kõige räigemas versioonis. Nii et avaliku russofoobia intensiivistumine ja Venemaa süüdistamine agressiivsuses võib olla märk sellest, kui raske on olukord riigis ja kui närviline on selles suhtes tema kõrgklass.

Arvestades Ühendkuningriigi praeguseid sise- ja välispoliitilisi protsesse polegi üllatav, et see riik hoiab kindlalt maailma liidri palmioksa vene-vastase retoorika mahus ja jäikuses.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)

Samal teemal

Hädapärast: Theresa May viib palli oma väljakupoolele
Theresa May lõpetas lahkumiskõne pisarates
Venemaa-Ühendkuningriik: number "4" needus
"Teie puder, söör": Ühendkuningriik lahkub EL-st karmilt, odavalt ja vihaselt
Tagid:
Peterburi majandusfoorum, Sergei Skripal, May, Putin, kahepoolsed suhted, Venemaa, Ühendkuningriik

Peamised teemad