05:20 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Analüütika
lühendatud link
Õppused (114)
13921

USA ja NATO maa- ja mereväeõppused Läänemere piirkonnas langesid kokku nii ajas kui ka ruumis. Venemaa piiride lähedal toimuvatel õppustel Gelezinis Vilkas ja BALTOPS-2019 harjutatakse ulatuslikku sõjalist operatsiooni.

Balti riikide plaanilistel õppustel osaleb 16 000 sõjaväelast, 45 peal- ja allveelaeva, 40 lennukit ja helikopterit kokku 20 NATO liikmes- ja partnerriigist. Niivõrd märkimisväärne vägede kontsentratsioon peegeldab alliansi ründe-, mitte kaitsevõimekuse kasvu, kirjutab Sputniku sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko. 

Balti regioon võiks jääda veel aastakümneteks rahulikuks ja jõukaks, kuid kellelegi Washingtonis see ei meeldi. Seepärast on ameeriklased juba ammu võtnud iga-aastaseid õppused BALTOPS enda peale ega usalda selles liitlasi. Õppuste piirkonda on tõmmatud suured jõud, millega on tehtud veel üks samm julgeoleku vähendamiseks Läänemere piirkonnas.

Ameerika-meelse sõjalise bloki aastaringne relvatäristamine rahumeelses Euroopas suurendab loomulikult sõjalise konflikti puhkemise tõenäosust, sest iga süsteem kipub laienema ja arenema. Suvel on NATO-l planeeritud rohkem kui 20 õppust ning prognoositav on järjekordne lahingulise ettevalmistuse täiustamine.

Hundimängud

Leedus toimuva kahenädalase õppuse Gelezinis Vilkas 2019, kus osalevad Ameerika Ühendriigid, Suurbritannia, Saksamaa, Belgia, Taani, Holland, Norra, Poola, Tšehhi ja Eesti peaeesmärgina on sõnastatud "kõigi jõudude ja vahendite integreerimine ühtsesse efektiivsesse lahinguülesandeid täitvasse süsteemi". 

Kaliningradis paikneb suur Venemaa sõjalaevastiku kontingent
© Sputnik / Константин Чалабов

"Hundimängud" (Vilkas – leedu keeles "hunt" – toim.) toimuvad USA Euroopa väejuhatuse juhtimisel Suwalki koridori lähedal, mida väidetavalt ohustavad Venemaa ja Valgevene.

Üle 1000 ühiku sõjaväetehnikat ja nelja tuhande sõjaväelase (see on täismahuline brigaad) liiguvad dislokatsioonipaikadest tsiviilotstarbelisi maanteid ja raudteid mööda õppuste piirkonda, tekitades tsiviilelanikele suuri ebamugavusi. Õppuste üksikud episoodid hõlmavad tsiviilelanikkonna asustusalasid ja linnataristut.

Kindral Terras süüdistas Venemaad NATO vastu täiemahuliseks sõjaks valmistumises >>

Pabrade (Leedu idaosas Valgevene piiri lähedal) polügoonile on ehitatud väike elamurajooni imitatsioon linnalahingu harjutamiseks. Seal on elamukvartal, politseijaoskond, bussijaam, kool, park, tänavad ja maa-alused kommunikatsioonid. Kuid neli tuhat sõdurit sina ära ei mahu. Leedu tsiviilelanikud peab sõjaväelastele ruumi tegema ja leppima teedel tekkivate liiklushäirete, tankilaskmistest põhjustatud tohutu müra ja mürgise püssirohusuitsuga.

Külma sõja jäänuk

USA sõjalaevastiku laevad tundsid end Läänemerel ka varem koduselt, kuid BALTOPS-2019 ajal hakkavad nad seal avalikult peremehetsema. Märkigem, et vastupidiselt NATO ametlikele avaldustele ei ole alliansi mereväe üksuste paigutamine ja rakendamine Läänemerel suunatud mingi abstraktse vaenlase, Iraani või Põhja-Korea ohu vastu. Mereväenuia vibutatakse eranditult Venemaa ja Valgevene suunas. 

Kaitseväe juhataja külastas Suwalki koridori ning kohtus Poola ja Leedu kolleegidega
© Foto : Kaitseväe Peastaap

See aitab survestada Põhjamaid, kes toetavad Ameerika destruktiivseid jõupingutusi väga vastumeelselt. Õppuseid BALTOPS on Põhja-Atlandi Liit korraldanud alates 1972. aastast ja need on sisuliselt Valge Maja külma sõja sõjalist ja poliitilist inertsi peegeldav atavism. Kremli positsiooni ja tahet need ei mõjuta.

Balti riikide - Eesti, Läti ja Leedu - rahvastel ja juhtkonnal on aeg "sektsioonides ringi vaadata" ja mõista, mis tegelikult toimub. Piirkonna territoorium on liitlasele ligitõmbav ainult Venemaa piiril paikneva sõjalise platsdarmina.Teel "vabadusele ja demokraatiale" kaotasid Baltimaad 29 aastaga riigist lahkunutena enam kui 25% elanikkonnast ehk 2,1 miljonit inimest. Demograafilisest kriisist väljumine ei õnnestu.

Meedia Venemaa ja Euroopa sõjategevusest ilma USA osaluseta >>

Lääne eesmärgid on ilmsed - muuta Läänemere territoorium sõjaväebaaside, lennuväljade ja polügoonide alaks. Programm on vastu võetud aastakümneteks, sest Moskva nõuab oma huvide austamist ja suudab neid tõhusalt kaitsta.

Õppuste BALTOPS-2019 toimumist silmas pidades on Venemaa Riigikaitse Juhtimiskeskus teatanud, et võimalikele erakorralistele vahejuhtumitele kiireks reageerimiseks Läänemere piirkonnas on Venemaa Balti laevastiku väeüksustes korraldatud kahe mereväe raketilöögigrupeeringu, laevade otsingugrupi ja rannakaitse raketisüsteemide "Bastion" lahingvalve.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

USA hindas Venemaa võimekust Kaliningradi oblastit kaitsta
Miks Rootsi õhujõud Kaliningradi all luuramas käivad
Poolale topitakse Pentagonist veel 500 miljoni eest relvastust
Milleks Poolale NATO õppused Tobruq Legacy 2019

Peamised teemad