11:17 18. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1108
  • RUB68.2495
Analüütika
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
6810

Ameerika meedia on "avastanud" uue vandenõu - Venemaa on kavatsenud korraldada USAs tõelise rassisõja ja saavutada mingisuguse "neegrivabariigi" lahkulöömise USAst.

Vähesed tegevused pakuvad sama suurt rahuldust kui Venemaa USA vastu suunatud salasepitsustel põhinevate materjalide uurimine Ameerika meedias, eriti, kui jutt pole valimiskampaaniast, vaid USA kui riigi õõnestamisest. Meediategelaste jõupingutused Venemaa-hirmu külvamisel Ameerika ühiskonna teadvusesse väärivad austust - ligi pool ühiskonnast (nagu kinnitavad küsitlused) on veendunud, et president Trumpi on tegelikult "ametisse pannud" Venemaa ning Trump ja tema valimisstaap on teinud koostööd Kremliga, arutleb RIA Novosti kolumnist Ivan Danilov. 

Venemaa president Vladimir Putin puhkusel
© Sputnik / Алексей Никольский

See kõik on aga tühiasi võrreldes Ameerika meedia "avastatud" uue vandenõuga - tuleb välja, et Venemaa on kavatsenud korraldada USAs tõelise rassisõja ja saavutada mingisuguse "neegrivabariigi" lahkulöömise USAst.

See olevat tekkinud lõunaosariikides: Lõuna-Carolina, Georgia, Alabama, Mississippi ja Louisiana alal. Esimese hooga on raske uskuda, et sellest "Venemaa vandenõust" hakkavad tõsimeeli kirjutama mainekad Ameerika meediaväljaanded ja tegema saatelõike telekanalid, kuid tänapäeva propaganda ei tunnista terve mõistuse ja elementaarse ettevaatusega seotud piiranguid.

Donald Trump ja eriprokurör Muelleri tühjenev õhupall >>

Veelgi enam, tuleb arvestada, et "Trumpi võimuleupitamise vandenõu" on publiku juba veidi ära tüüdanud, seda enam, et see toimus ammusel 2016. aastal, kuid uus vandenõu, millest Ameerika ajakirjanikud praegu kirjutavad, on "tulevikuvandenõu " USA kodusõjast 2020. aastal, mis ei saa mitte tekitada kohaliku publiku kõige elavamat huvi.

Telekanal NBC kirjeldab värvikalt Venemaa plaane luua praeguse USA territooriumile "neegririik":

"Venelased, kes olid seotud USA 2016. aasta valimistesse sekkumisega, arutasid NBC Newsi käsutuses olnud dokumentide kohaselt ambitsioonikaid plaane tekitada USAs rahutusi ja isegi vägivalda juba 2018. aastal. /.../ Ühes dokumendis räägiti, et president Donald Trumpi valimine on "süvendanud konflikte Ameerika ühiskonnas" ja pakuti välja, et kui mõjutusprojekt on edukas, "õõnestab see riigi territoriaalset terviklikkust ning sõjalist ja majanduslikku potentsiaali"." 

"Dokumendid sisaldasid ettepanekuid rassivaenu edasiseks teravdamiseks tulevikus, sealhulgas afroameeriklaste värbamiseks ja sõidutamiseks Aafrikas asuvatesse "lahinguväljaõppe ja sabotaaži harjutamise" laagritesse. Seejärel saadetaks värvatud tagasi Ameerikasse vägivalda õhutama ja töötama Panaafrika riigi rajamise heaks lõunas (USA lõunaosas – toim.), eriti Lõuna-Carolinas, Georgias, Alabamas, Mississippis ja Louisianas," kirjeldab telekanal. 

Väljaanne Vox täpsustab, et selle USA destabiliseerimise operatsiooni raames tuleb pöörata erilist tähelepanu kriminaalse minevikuga afroameeriklaste kaasamisele, s.t selliste inimeste kaasamisele, kes on algusest peale olnud antisotsiaalsed elemendid, kellel on eelsoodumus vägivallaks. Ameerika meediaväljaanded, kes kirjutavad sellest salakavalast plaanist, ei unusta rõhutada, et see "murettekitav info" on eriti oluline Ameerika eriteenistuste avalduste taustal, mis käsitlevad Venemaa sekkumise tõenäosust 2020. aasta presidendivalimistel. 

Kui abstraheeruda avaldustest selle plaani oletatava Vene päritolu kohta ja vaadata Ameerika meedia kirjeldatud stsenaariumi, mille on ette söötnud üks Mihhail Hodorkovski rahastatav Briti "uurimisrühm", siis jääb kahetine mulje. Ühest küljest näeb stsenaarium välja nagu täitsa sisutihe, kuid päris hästi kirjutatud Tom Clancy romaan või nõmeda Ameerika B-filmi süžee.

Teisest küljest on selles tõetera ja kõik, mis vajalik tõelise värvilise revolutsiooni või maidani korraldamiseks: nii relvastatud võitlejad, keda valmistatakse ette välismaal, etniliste (rassiliste) konfliktide ärakasutamine, kriminaalide kaasamine ja isegi "massilised kodanikuallumatuse aktsioonid" - inimkilbid kaitseks jõustruktuuride eest ja õige pildi maalimiseks välispropagandale.

Deja vu: demokraadid leidsid USA presidendi perekonnast kahtlast Vene raha >>

Vägisi tekib kahtlus, et puhtstilistilisest vaatevinklist näeb see välja, nagu oleks Riigidepartemangu või CIA profiilosakonnale antud ülesanne süüdistada vastast väikese värvilise revolutsiooni kavandamises USAs või riigi "balkaniseerimises". Vaieldamatult ei ole ameeriklastel intellektuaalset monopoli revolutsioonide, riigipöörete ja mässude korraldamise tehnoloogiatele, kuid käekiri... käekirja pole võimalik kuidagi varjata ega millegagi segamini ajada. 

Kogu selle loo teeb eriti pikantseks fakt, et "neegrite mässu" teemaga tegelevad ajakirjanikud, meediaväljaanded ja julgeolekueksperdid, kes tavaliselt kaitsevad USA Demokraatliku Partei huve. Ühest küljest on see loogiline, sest järjekordse Venemaa vandenõu teemalise õudusjuttude sarja arutamine peab kahjustama Donald Trumpi, kuid ei saa jätta märkimata, et see on väga mitteettenägelik strateegia.

Rassiliste vähemuste massirahutused (nagu ka kodanikuallumatuse aktsioonid ja mässud) on laias laastus võimalikud ainult Demokraatlikul Parteil, mitte aga Trumpil endal, kelle eest tulevad, relv käes, tänavatele vähemalt redneck'id ja jõustruktuuride liikmed. Seostanud "neegrimässud" ühiskondlikus teadvuses ja inforuumis kindlalt Venemaa vandenõuga, annavad demokraadid Valgele Majale vaba voli mistahes rassiliste protestiaktsioonide karmiks mahasurumiseks, mis vastasel korral muutuksid Trumpile (vähemalt tema kuvandile) suureks probleemiks. 

Muide, olukorrale leidub veel üks seletus. See lähtub sellest, et ühe Vene pagulasoligarhi ja Ameerika demokraatliku meedia kuraatorid oskavad arvestada mitu käiku ette ega tee ilmseid rumalusi: afroameerika radikaalide mässud tulevad, ja need on suunatud Trumpi vastu, ning kui demokraatide kandidaat 2020. aasta valimisi ei võida, ootab Ameerikat tõepoolest kodusõda, mille eesmärk on Trump iga hinna eest kukutada, aga need, kes seda ette valmistavad, tegelevad praegu endale ideaalse alibi loomisega: kogu võimalike (ja kahjuks tõenäoliste) rassikokkupõrgete käigus voolava vere saab juba ette kanda Kremli arvele nagu nende korraldamisegi.

Trump teatas riigipöördest Ameerikas >>

See ei ole esimene ega viimane sedasorti juhtum, kuid sellepärast ei maksa ilmselt tujust ära minna ja ka eneseõigustamine on mõttetu. Seda enam, et mingi järjekordne ettekääne sanktsioonideks leitakse igal juhul: järjekordsest "Skripalist" müütilise "eriti tähtsate vähemuste" rõhumiseni Venemaal. Oluline on miski muu: kui ameeriklastel on tulevase sisepoliitilise vägivalla õigustamiseks vaja varjamatult mäda lugu Venemaa vandenõust, ei ole see märk Ameerika impeeriumi tugevusest, vaid pigem risti vastupidi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)

Samal teemal

Stephen K. Bannon – Trumpi nõunik ja Lenini kummardaja
Venemaa välisministeerium nimetas Muelleri süüdistusi absurdseks
Mueller ei leidnud tõendeid Trumpi kokkumängust Venemaaga
Russiagate: eriprokurör Mueller on muutumas superkangelasest superkurjamiks

Peamised teemad