14:53 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Analüütika
lühendatud link
Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks (7)
10810

Eesti valimine ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks on riigi juhtkonnas tekitanud enneolematu rõõmupuhangu. Sisuliselt tähendab see Eestile mitme tosina uue ametniku töölevõtmist ja riigieelarvele miljonitesse ulatuvaid lisakulusid.

Kui riigi tegelikud saavutused majanduses või teistes elutähtsates valdkondades pole piisavad, sobib suurejooneline PR-aktsioon, mida sobib samuti töövõiduna esitada. Eesti valimisel ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks just nii juhtuski.

Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks
© Sputnik / Виталий Белоусов

Erinevalt Euroopa Liidu liikmelisusest, mille mõju kõik riigi elanikud tundsid, ei ole Eesti esindajate kohalolek ÜRO Julgeolekunõukogu viie alalise liikme kõrval tõenäoliselt isegi märgatav, sest mittealalisel liikmetel puuduvad erivolitused, Eestist tulevaid häälekaid avaldusi ei ole aga ÜRO-s kuuldud alates riigi vastuvõtmisest organisatsiooni 1991. aastal.

"Viisikuga" liitumine

Eesti Julgeolekunõukogusse valimise üle tormiliselt rõõmustanud poliitikud väidavad, et see samm tugevdab riigi julgeolekut ja laiendab tema tuntust kogu maailmas.

"Kõigi maailma riikide otsus, mille tulemusena on Eesti järgmise kahe aasta jooksul ÜRO Julgeolekunõukogu liiga, võimaldab meil oma riigi ja inimeste huve senisest paremini kaitsta. See võimaldab meil luua paremat maailma, toetada väärtusi, ilma milleta meil ja paljudel teistel riikidel ja rahvastel poleks maailmas kohta," teatas Eesti president Kersti Kaljulaid.

Kaljulaid: suureneb meie tuntus ja meie sõna kaal >>

Isegi kui mitte norida väljendi "kõigi maailma riikide" kallal (nagu teada, hääletasid Eesti poolt vaid 129 riiki ÜRO 193 liikmest), samas kui Vietnam, Tuneesia ja Niger valiti ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeteks 190 häälega, ning isegi St Vincent ja Grenadiinid - 181 häälega), võib ikka küsida, mille üle Eesti poliitikud täpsemalt rõõmustavad?

Näiteks olid Colombia ja Pakistan ÜRO Julgeolekunõukogu liikmed seitsmel, Nigeeria – viiel ja Ukraina – neljal korral. Ja mis on nendes maades muutunud?

Ametnike paradiis

Ainsad, kes Eesti osalemisest ÜRO Julgeolekunõukogu töös reaalset kasu saab, on Eesti ametnike delegatsioon, kellele kindlustatakse New Yorgis stabiilne ja hästitasustatud ametikohad.

Tõsi, ametnike tegevus, nagu ka muud positsiooniga seotud kohustused, lähevad Eesti rahvale maksma umbes kaheksa miljonit eurot. Sellele lisanduvad "Julgeolekunõukogu valimiskampaaniale" juba kulutatud poolteist miljonit. Maailma mastaabis ei ole see kuigi suur raha, küsimus on ainult selles, kuidas me hiljem oma investeeringute tulemuslikkust hinnata saame?

Kas sellest tõuseb rohkem tulu kui näiteks ligi kümne miljoni kasutamise korral kallite meditsiiniseadmete ostmiseks, mille tarvis harjumuspäraselt heategevusüritustel raha kogutakse?

Võib-olla nad siiski märkavad meid?

Suhteliselt hiljuti lõppes Eesti eesistumisperiood Euroopa Liidus, millelt meie poliitikud samuti suurt poliitilist läbimurret ootasid. Ka siis kõlasid avaldused riigi mainest, julgeolekust ja majanduslikest eelistest. Kuid aeg kulus ja tulemused jäid suures osa vaid retoorika tasemele.

Siiski on ELi eesistumist võimalik mõista, sest Liidu liikmena on meil kohustus rotatsiooni korras eesistuja ola. ÜRO Julgeolekunõukogus Eestil aga sellist kohustust pole. Kui tegutseda põhimõttel "võib-olla meid siiski märgatakse", siis on loomulikult võimalus saada "vanemate seltsimeeste" pideva toetamise korral nendelt kiita saada.

Politoloog: Eesti kuulumine ÜRO Julgeolekunõukogusse Venemaad ei üllata >>

Ent maailma suurjõudude globaalsed otsused langetatakse nii või teisiti olukorrast lähtudes - nagu see alati toimunud on. Siiski on Eesti osalemisel selles vähemalt üks pluss: Saint Vincenti ja Grenadiinide kodanikud saavad meist nüüd rohkem teada.

Seevastu enam kui 60 maailma riigi elanikud, kes ei ole kunagi ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeiks olnud, saavad rahulikult ka ilma selleta hakkama.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Teema:
Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks (7)

Samal teemal

Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks
Tagid:
poliitika, majandus, Eesti, ÜRO Julgeolekunõukogu

Peamised teemad