09:48 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
10921

European Reassurance Initiative rahastamine näeb ette "USA vägede edasise suurendamise" ja "Venemaa agressiooni heidutuse" Euroopas. Nii kulutatakse 800 miljonit dollarit "kaitserajatiste ehitustöödele, allveelaevatõrjerelvadele ja muudele kiireloomulistele prioriteetidele, mis heidutavad Venemaad". Balti riikidele on see hea uudis.

Euroopa kaitsealgatusele (European Reassurance Initiative) eraldatakse 2020. eelarveaastal 6,5 miljardit dollarit. See tähendab -  794 miljonit rohkem, kui Washingtoni administratsioon varem taotles, ja 200 miljonit rohkem kui sel aastal, kirjutab Sputniku sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko. 

Seda on vähem kui 1% Pentagoni eelarvest, mis 2020 eelarveaastal (alates 1. oktoobrist) ulatub 733 miljardi dollarini ja võrdub ligikaudu Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Ukraina kaitse-eelarvetega kokku.

Initsiatiivi rahastamine näeb ette "USA vägede edasise suurendamise" ja "Venemaa agressiooni heidutuse" Euroopas. Nii näiteks kulutatakse 800 miljonit dollarit "kaitserajatiste ehitustöödele, allveelaevatõrjerelvadele ja muudele kiireloomulistele prioriteetidele, mis heidutavad Venemaad". Usun, et see on Balti riikidele hea uudis.

Viimane Euroopa kaitsealgatuse rahastamise suurendamine peegeldab Washingtoni kasvavat vaenulikkust Moskva suhtes. Eelarvenumbrid pannakse paika USA riigikaitsestrateegiaga ja on tingitud Pentagoni tegevuse vastasseisust Hiina ja Venemaaga.

USA ähvardas Euroopa Liidu sõjalise abita jätta >>

Ameerika Ühendriikide vastasseis Venemaaga ei piirdu vaid sõjalise eelarve ühe artikliga. Operatsioonide läbiviimiseks Välismaal saab Pentagon 69 miljardit dollarit, mis on suurem kui kogu Venemaa kaitse-eelarve. Selle tulemusena saab Pentagon üha rohkem rahalisi vahendeid relvade ja laskemoona, tankide ja soomukite jaoks, millega suurendada Ameerika sõjaväelaste arvu Euroopas ja korraldada seal sõjalisi õppusi.

Vaatame selle loo spiraali lähemalt.

Rahaline hüpe

Ameerika Ühendriikide 2019. aasta 716 miljardilises sõjalises eelarves on Venemaa heidutamiseks eraldanud 6,3 miljardit dollarit. 2020. aastal kasvab see 200 miljonile. Eelarvevahendid suunati sõjatehnika ja relvasüsteemide ostmiseks Euroopas asuvate USA sõjaväe arsenalide vajadusteks. 

Ameerika allikate kohaselt soetati 40 tanki Abrams (455 miljonit dollarit), 66 mitmeotstarbelist soomukit (230 miljonit dollarit), 61 soomukit Bradley (205 miljonit dollarit) ja mobiilseid raketisüsteeme HMARS (171 miljonit dollarit).

Näiteks Ukraina relvajõudude nõustamiseks, koolitamiseks ja varustamiseks kulutas Pentagon 200 miljonit dollarit "sisekaitsetegevustele, et kaitsta oma suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust". Tegelikult rahastas Washington Donbassi vaenutegevust (kodusõda) ja kõik jutud Venemaa "heidutamisest" on vaid ettekääne Ameerika poliitilise mõju ja sõjalise kohaloleku edendamiseks Euroopas.

Tagasipöördumine Euroopasse

Aastaga on Venemaa "heidutuse " maksumus märgatavalt tõusnud - 1,2 miljardi dollari võrra: 2018. aastal eraldati heidutuseks 4,6 miljardit. Vahendid kulusid NATO sõjaliste võimete tugevdamiseks ja Ameerika Ühendriikide kohaloleku suurendamiseks Euroopas, kus külma sõja ajal viibis üle 200 000 Ameerika sõjaväelast (parimatel aegadel langes nende arv 65 000-ni). 

Arusaadavatel põhjustel on sõjalised kulutused läbipaistmatud. Teadaolevalt said umbes 100 miljonit dollarit Balti liitlased. Kiievile anti sõjalist tehnilist abi 350 miljonit dollarit.

Pentagoni 2017. aasta 611 miljardi dollarilisest eelarvest eraldati European Reassurance Initiative vajadusteks 3,4 miljardit dollarit. Veel 900 miljonit dollarit läks "pühale võitlusele" muude ametkondade, sealhulgas riigidepartemangu kaudu.

Tegelikult kristalliseerus juba 2017. aasta jaanuaris see algatus olemasolevast Ameerika Ühendriikide abiprogrammist Euroopa liitlastele, kelle 2016. aasta eelarve oli "ainult" 789 miljonit dollarit.

Teiste arvelt: Pentagon suurendab oma kohalolekut Poolas >>

Ameerika Ühendriigid paigutasid Euroopasse soomusbrigaadi, mis tegutseb rotatsioonikorras. USA armee sai võimaluse tegutseda Lätis, Leedus, Eestis ja Poolas paiknevates lahingugruppides NATO eelpaigutusprogrammi (2016) raames. Tulevikus peavad liitlased kulutama miljardeid dollareid USA vägede kohalolekuks oma territooriumil ja isegi ohverdama riigi suveräänsuse.

Strateegilised eesmärgid

Miks koondab Washington suuri rahalisi vahendid õhujõudude, armee ja mereväele? USA Euroopa vägede uuendatud strateegia tugineb vajadusele edendada Ameerika Ühendriikide huve Gröönimaalt kuni Kaspia mereni. 

USA, Eesti ja NATO lipud koos USA F-35A Lightning II hävitajaga Ämari lennubaasis.
© REUTERS / INTS KALNINS

Kuidas asjad ka poleks ei luba Venemaa Ameerika Ühendriikidel rajada sõjalisi baase ja paigutada raketitõrjesüsteeme 500 kilomeetri kaugusele Moskvast. Kindlasti saab vastus sellele olema karm ja ettearvamatu.

Maailm on mitmepolaarne ja keegi ei saa Venemaale dikteerida oma tingimusi, teostada tema piiride läheduses geopoliitilisi eksperimente. Heidutus jõupositsioonilt on kallis ja kasutu. Varem või hiljem tuleb alustada läbirääkimistega.

Isegi mitme miljardi dollari suuruste investeeringute taustal ei saa USA Euroopa relvajõudude väejuhatus ignoreerida asjaolu, et Venemaal on piisavalt vahendeid USA ja EL täielikuks hävitamiseks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Ameerika Ühendriigid ja Poola lõid sõjaväebaasi osas käed
Eesti ja USA avasid kaitsekoostöö uue viisaastaku
Leedus tekib Venemaa piiri lähedusse NATO lennuväepolügoon
Milleks Poolale NATO õppused Tobruq Legacy 2019
Meediasse sai infot veel ühest USA uusima hävitaja F-35 olulisest puudusest
Tagid:
Ida-Euroopa, raketisüsteem, Venemaa, heidutus, kaitse-eelarve, eelarve, USA

Peamised teemad