14:31 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
7730

Hirmuta nii palju kui tahad, kasu sellest pole. Umbes nii võiks kirjeldada Washingtoni ja Berliini vahelisi suhteid viimase Moskva-partnerluse valguses, selgitas Sergei Iljin raadio Sputnikule.

Robby Schlund, Saksa-vene saadikuterühma juht Bundestagis tegi oma visiidi ajal Venemaale väga terava ja ühemõttelise avalduse: Washingtonil oleks aeg Berliini Nord Stream 2-ga šantažeerimine lõpetada. Kõik vastuolud riikide vahel, sealhulgas need, mis seotud sanktsioonidega, tuleb lahendada dialoogi kaudu. 

Hr Schlund lisas, et Saksamaal peab olema õigus tagada oma energiajulgeolek "usaldusväärsete ja konkurentsivõimeliste allikate abil". Ta selgitas oma seisukohta puhtakujulistest turumajanduslikest põhimõtetest lähtudes. Väljapressimispoliitika on Robby Schlundi sõnul suveräänsete riikide vaheliste suhetega vastuolus.

Berliinis mõistetakse seda. Ja kaitstakse oma seisukohta. Kuigi Venemaaga energiakoostöö tegemise tõttu saadavate ähvarduste arv ei vähene. Kes kõik pole Nord Streami 2 kritiseerinud või täielikult nurjata püüdnud. Nii Donald Trump, Mike Pompeo, kui ka vähemtähtsad tegelased. Nõudes projekti kohest lõpetamist. Öeldes, et Euroopa tervikuna ja eriti Saksamaa satub Moskvast üliohtlikusse sõltuvusse.

USA energeetikaminister Perry kavatseb "vabastada" Euroopa Venemaa gaasist >>

Vastutasuks pakuvad Ameerika Ühendriigid muidugi oma ebamääraste tarnetagatistega vedelgaasi, mille hinnakujundus on veelgi ähmasem. Seda tehakse partnerite eest hoolitsemise ja parimate kavatsuste sildi varjus, tagades neile niimoodi antud valdkonnas "kaljukindlat turvalisust".

Samal ajal on justkui unustatud, et Gazprom tarnib vaid kolmandiku gaasist, mida Euroopa tarbijad vajavad. Seega ei ole energiasektoris Venemaast kriitilisest sõltumisest jälgegi.

Tegelikult on kõige kõrgemad Saksa ametnikud seda Ameerika Ühendriikidele ka korduvalt meelde tuletanud, kutsudes neid üles rahunema ja surveavaldusi lõpetama. Aga tee või tina, argumentidele vastatakse vaid väljapressimise ja ähvardustega.

Selle tulemusena seisame silmitsi Washingtoni jaoks ebameeldiva trendiga. USA jaoks strateegiliselt oluliste riikide ja tervete regioonide käitumist juhib üha enam mitte poliitika, ega mingid kõrgemad ideaalid, vaid majandus, ratsionaalsus ja rahvaste pragmaatilised huvid.

Veel hiljuti suutnuks USA kõik oma liitlased ja partnerid kerge vaevaga oma tahte alla "painutada", kasutades oma riigi vajaduste saavutamiseks pelgalt ühise vaenlase vastu võitlemise loosungit.

Nüüd aga see enam ei tööta. Paljude riikide valitsused ignoreerivad "sanktsioonide keelt" ega karda ähvardusi.

Kuidas kulgeb Nord Stream 2 torude paigaldus >>

Erinevatel põhjustel, sealhulgas ka puhtalt sisepoliitilistel, soovivad väga vähesed poliitikud välja paista suure, kuid siiski võõra riigi "käpikute" või jooksupoistena. Ligikaudu sama, mida Saksamaal, püüdsid Ameerika Ühendriigid teha Türgiga Venemaa õhutõrjesüsteemide S-400 ostulepingu tõttu. Kuid sealgi saatis neid ebaõnn.

Ükskõik milline uus Venemaaga sõlmitav leping, eriti energia ja relvade valdkonnas, põhjustab Washingtonis kohese tingrefleksi: kehtestame sanktsioonid – oodake ja värisege! Nii oli see Hiina, India ja teistegi riikidega. Ja mis siis sai? Mitte midagi! Niisugune retoorika lihtsalt kaotas oma väärtuse.

Üks sotsiaalvõrgustike kasutajatest, kes kommenteeris hr Schlundi avaldusi ja tema üleskutseid läbirääkimisi pidada, selle asemel, et ähvardada, kirjutas: "Ameerika Ühendriigid ei pea vasallidega dialooge."

Jah, praegu nad tõesti seda veel mõnedega ei tee, eelistades suhelda raevuka monoloogi vormis. Kuid monoloogid ei tekita enam hirmu ega pälvi sageli isegi elementaarset tähelepanu. Maailm muutub, ta ei ole staatiline. Ameerika eliit ei taha aga muutusi tunda, jätkates kangekaelselt vanaviisi mõtlemist ja tegutsemist.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Kiievis pakuti välja uus viis Venemaa gaasi importimiseks
Taanit huvitab Eesti arvamus Nord Stream 2 uue trassi kohta
Tagid:
väljapressimine, Nord Stream 2, USA, Saksamaa

Peamised teemad