12:36 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Analüütika
lühendatud link
Õppused (114)
10720

Õppuste "legendi" lihtsustades mängivad USA merevägi ja NATO läbi Kaliningradi piirkonna mereblokaadi ja löögi andmist Venemaa Balti laevastiku sõjaväebaasidele ja rajatistele.

Läänemerel toimunud õppuste käigus põrkusid Ameerika Ühendriikide ja NATO lahingulennukid ja -laevad vastu nähtamatut ja ületamatut seina - Venemaa Balti laevastikku, rääkis raadiole Sputnik sõjaline vaatleja ja kolumnist Aleksandr Hrolenko. 

Venemaa Kaitseministeeriumi juhtimiskeskuse andmetel toimuvad NATO ühendatud mereväeõppus BALTOPS 2019, milles osaleb 16 liikmesriiki Venemaa Balti laevastiku range kontrolli all.

BALTOPS 2019 taktikaline taust on dünaamiline ja mitmekülgne: harjutatakse ründe ja kaitseoperatsioone, allveelaevatõrjet, radarseiret ning õhuruumi ja akvatooriumi kontrollimist. Kavas on lahinglaskmised.

Koostegutsevad Belgia, Suurbritannia, Saksamaa, Taani, Hispaania, Leedu, Läti, Norra, Madalmaade, Poola, Portugali, Belgia, Suurbritannia, Saksamaa, Taani, Hispaania, Leedu, Läti, Norra, Madalmaade, Poola, Portugali, Saksamaa, Taani, Soome, Leedu, Leedu, Norra, Hollandi Prantsusmaa ja Eesti 8600 sõjaväelast, 40 lennukit ja umbes 50 peal- ja allveelaeva. Esindatud on ka partnerid Soome ja Rootsi mereväest. 

Kas kõlab usutavalt: NATO õppused Balti riikides polevat suunatud kellegi vastu >>

Õppuste "legendi" lihtsustades harjutavad USA merevägi ja NATO Kaliningradi mereblokaadi, löögi andmist Venemaa Balti laevastiku sõjaväebaasidele ja rajatistele, sealhulgas dessanteerimist ettevalmistamata rannikule.

Manöövrite aktiivne faas algas 10. juunil. Läänemere lõunaosas asuvad alliansi laevad piiravad oma kohalolekuga Venemaa sõja- ja tsiviillaevade pääsu territoriaalvetest merele. Nad tegelevad demonstratiivselt radariseadmete mahasurumise, see tähendab, sisuliselt testivad Venemaa radari-, õhukaitse- ja raketitõrjesüsteemide tugevust. Venemaa lülitus aktiivselt sellesse "mängu".

Kaotaja langeb välja

Venemaa Balti laevastiku ja Lääne sõjaväeringkonna üksused omakorda said võimaluse jälgida raadio-elektroonilist olukorda, tuvastada ohtusid navigatsiooniohutusele, töötada välja reaalse elektroonilise sõja stsenaariume suurel alal Ida- ja Põhja-Euroopas. 

15. juunil näitasid Moskva kesklinnas asuvate autode navigatsiooniseadmed, et nad asuvad Šeremetjevo lennujaamas. Samal ajal toimus kahe tunni pikkune häire Moskva Vnukovo lennujaama registreerimissüsteemis. Kui see on BALTOPS 2019 tehnoloogiline "kaja", siis ei jõua USA ja NATO raketid Venemaal asuvate sihtmärkideni mitte kunagi.

Balti laevastiku "Iskander" raketisüsteemide juhtimiskeskuse arvutused süvendasid intriigi veelgi - 16. juunil liikusid nad varjatult ettenähtud piirkonda ja sooritasid seal tinglikud raketilaskmised vastase lennuväljade, raketikompleksidele ja komandopunktide pihta.

Mis puutuvad siia lennuväljad?

Nädala jooksul registreeriti Kaliningradi oblastis 29 NATO ja "partnerriigi" lennukit, mis skaneerisid Venemaa õhukaitsesüsteemi. Tuvastuslennuks tõusid õhku 10 Venemaa õhu- ja kosmosejõudude hävituslennukit. 

USA, Eesti ja NATO lipud koos USA F-35A Lightning II hävitajaga Ämari lennubaasis.
© REUTERS / INTS KALNINS

10. juunil lähenesid Venemaa piiridele USA õhujõudude RC135 ja Rootsi õhujõudude Gulfstream IV raadiolurelennukid. Venemaa Su-27 hävitaja lendas tuvastuslennule ja saatis "partnereid", et takistada riigi õhupiiri rikkumist.

Lisaks Venemaa õhujõudude lennukitele on Kaliningradi oblasti õhupiiride kaitsel mitu õhutõrje raketikompleksi S-400 ZRS, radarite süsteem "Voronež" (mis teatab kuni 4000 kilomeetri kaugusel toimunud raketirünnaku algusest) ja salajane elektrooniline sõjapidamise kompleks "Samarkand" on võimeline halvama NATO lahingujuhtimissüsteeme sadade kilomeetrite kauguselt.

"Nähtamatud tapjad": Hiina meedia hindas Venemaa elektronvõitlussüsteeme >>

Lääne strateegilisel suunal kavatseb Venemaa kaitseministeerium 2019. aasta sügiseks paigutada kompleksid "Samarkand" ka Arkangelski, Moskva, Murmanski, Nižni Novgorodi oblastisse ja Valgevenesse. Elektroonilise sõja tulemus on üsna prognoositav.

Soome loogika

Venemaa-vastase suunitlusega õppustel osaleb ka Soome merevägi, samal ajal kui president Sauli Niinistö räägib Ameerika agentuurile Bloomberg Venemaa agressiooni ennetamise kavadest. 

Niinistö rõhutab: "Kui Venemaa ja NATO vahel puhkeb sõda, tähendab see kolmanda maailmasõja algust." Kuid kus on siin loogika, miks on Soome skeemis agressoriks määratud Venemaa?

Idasuunas laienedes on Põhja-Atlandi Allianss nüüd ninapidi vastu Venemaa piiri ja külvas Balti riigid üle sõjaväebaaside ja sõjalennuväljadega. USA eriteenistused tugevdavad küberrünnakuid Venemaa energiasüsteemile, mille koosseisus on kümme tuumaelektrijaama.

Õppusi BALTOPS 2019 juhib Ameerika Ühendriikide 2. operatiivlaevastik. Alliansi lennuvägi koos mereväega tagab õhukaitse, vaatluse ning Eesti ja Leedu rannikul toimuva dessandi katmise.

USA taastab Põhja-Atlandil Teise laevastiku >>

Ja selleks, et anda löök kindla peale, plaanib Pentagon üha häbematumalt "võidelda Venemaa agressiooniga Balti riikides", selleks on koostatud korralik eelarve - 2020. aasta eelarveaastal eraldatakse European Reassurance Initiative programmile 6,5 miljardit dollarit.

Kallis lõbu: palju maksab Venemaa heidutus >>

Peagi saavad Ameerika Ühendriikide Balti liitlased kaugmaa õhutõrje raketi süsteemid, mis on Eesti, Läti ja Leedu kompaktset territooriumi silmas pidades silmnähtavalt ebaproportsionaalne meede, kuid vastavad Washingtoni agressiivsetele plaanidele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

"Midagi ei klapi" - sõjaväelendur F-35 sobimatusest lennukikandjaga
Järgmise nelja aasta kaitsekulu on kokku üle 2,6 miljardi euro
Mis juhtub NATO laevade saatmise korral Mustale merele
USA eksperdid ärgitavad suurendama sõjalist kohalolekut Euroopas
Tagid:
S-400 "Triumf", 2. laevastik, Balti laevastik, Kaliningradi laht, merevägi, õppused, NATO, Baltops

Peamised teemad