06:23 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Analüütika
lühendatud link
10410

Sputniku sõjandusekspert, sõjaväeluure eruanalüütik Villem Rooda peab Ameerika Ühendriikide ja Iraani vahelist sõjalist konflikti ebatõenäoliseks – sellest tekiks ameeriklastele rohkem probleeme kui kasu.

TALLINN, 19. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. Veidrad rünnakud naftatankerite vastu Omani lahes suurendasid veelgi pingeid piirkonna niigi "kuumas" olukorras. Ameerika Ühendriigid süüdistavad Iraani, Euroopa kardab Lähis-Idas uue sõja puhkemist. Sõjanduseksperdid kahtlevad hirmude põhjendatuses, pidades relvastatud konflikti ebatõenäoliseks.

EL välisasjade ja julgeolekuküsimuste kõrgem esindaja Federica Mogherini väljendas Brüsseli seisukohta võimaliku USA ja Iraani vahelises konfliktis, kutsudes mõlemaid pooli tagasihoidlikkust üles näitama. 

Tegelikult ei toetanud ei Brüssel ega Lääne-Euroopa pealinnad Washingtoni kavatsust Teherani väidetava tankerite ründamise eest karistada, sest nad ei usu Iraani vastu esitatud süüdistusi.

Varem ei leidnud Euroopa Liit tõendeid ka Iraani vastu esitatud "tuumakokkuleppe" rikkumise süüdistustele ning keeldus Washingtoni poolt Teherani suhtes kehtestatud kaubandus- ja majanduslikke sanktsioone toetamast.

Euroopas kardetakse väga Ameerika Ühendriikide ja Iraani vahelise sõjalise konflikti puhkemist, hinnates selle tõenäosust küllaltki kõrgeks.

Venemaa kutsub USA-d üles vaoshoitusele ja märgib, et Teherani osalemine naftatankerite vastu toimunud rünnakutes ei ole tõestatud.

Sõjategevus muudaks piirkonna kontrollimatuks

Hoolimata olukorra tõsidusest, on sõjandusekspert, endine sõjaväeluure analüütik (GRU) Villem Rooda arvamusel, et arvestades hetkel käimasolevaid sõjalisi konflikte Süürias, Iraagis ja Afganistanis, ei soovi Ameerika Ühendriigid lahingutegevust lisaks veel Iraani laiendada.

Виллем Роода
© Sputnik / Вадим Анцупов
Sõjandusekspert, endine sõjaväeluure analüütik Villem Rooda

Lisaks peavad nad arvestama ka senise "karistuspoliitika" üldise ebaõnnestumisega, mida USA väljamõeldud süüdistuste põhjal eelmainitud ja muudegi riikide suhtes rakendanud on. Ekspert kahtleb Ameerika Ühendriikide otsuses Iraani rünnata.

Isegi kui Ameerika Ühendriigid ei alusta otsest rünnakut Iraani vastu, ega kasuta kogu oma sõjalist võimekust, vaid hakkab näiteks koos Iisraeliga riiki pommitama, on tagajärjed liiga valusad isegi sellise suuriigi jaoks nagu seda on USA, kusjuures otsuse mõju oleks tuntav vähemalt kümne aasta jooksul.

Otsese osalemise suhtes võimalikus sõjategevuses on ka Iisraelil märkimisväärseid kahtlusi. Ta osutub segatuks uude piirkondlikku relvastatud konflikti, kuid ei saa arvestada USA teiste potentsiaalsete liitlaste toega. Ameerika Ühendriikidega sõbralikes suhetes olevad riigid ei ole reeglina ja pehmelt öeldes Tel Avivi sõbrad. Hetkel sooritavad iisraellased Süürias õhurünnakuid, kuid tõenäoliselt ei lubata neil samamoodi jätkata ning lisaks on Iraani puhul olukord täiesti erinev.

Konflikt põhjustab ülemaailmse kriisi ja uue terrorilaine

Üheski islamiriigis ei ole nii stabiilset sisemist olukorda, et nad võiksid Ameerika Ühendriikide ja Iisraeli poolset Iraani ründamist toetada. Sellega kaasneks elanikkonna massiliste meeleavalduste oht, tugevneks poliitiline opositsioon ja tekiks uusi äärmuslikke ja terroristlikke organisatsioone.

Uued enesetaputerroristide rühmad regioonis tekiksid praktiliselt Iraani ründamise esimesel päeval ning nende tegevus ei piirduks ainult Araabia poolsaare ja Pärsia lahe riikidega.

Iraani siseselt hävitaks valitus kõigi jõudude "uute ristisõdalaste" vastu koondamise käigus täielikult igasuguse opositsiooni, kindlustades pikaks ajaks religioossete juhtide piiramatu võimu.

Kõigist regiooni riikidest saabuksid Iraani kümned tuhanded islamivõitlejad - nii šiiidid kui ka sunniidid - kes pöörduvad pärast kriisi lõppu tagasi oma kodumaale juba arvestatava lahingukogemusega.

Otsesed sõjalised konfliktid oma riigi territooriumil USA-d vähemalt sündmuste algperioodil ei ohusta. Samas muutuvad äriringkondade ootused pessimistlikemaks, maailma majanduslik ja poliitiline kliima halvemaks, ameeriklasi süüdistataks täiendava ebastabiilsuse õhkkonna loomisel, suureneks investeerimisriskiga piirkondade hulk, turud läheksid langusse, rahvusvahelise kaubanduse mahud väheneks.

Euroopa suunas asuksid aga teele pagulaste vood, mis toob kaasa Euroopa Liidu uue poliitilise kriisi koos sellega kaasnevate hiiglaslike lisakulutustega.

Samal teemal

Iraan ei oota enam, kuni EL USA sanktsioonide ületamiseks oma mehhanismi loob
EL loob mehhanismi USA Iraani-vastaste sanktsioonide vältimiseks
USA valmistab ette sõjalist operatsiooni Iraani vastu – pall on Putini käes
Kannatus on katkenud: Venemaa ja Iraan loobusid USA dollarist
Iraan tunnistas USA keskväejuhatuse terrorirühmituseks
Tagid:
Villem Rooda, poliitika, USA, Iraan

Peamised teemad