08:26 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Analüütika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
5010

USA president on otsustavalt meelestatud ja kavatseb Jaapanis suhelda tulemuslikult Venemaa ja Hiina riigipeadega. Peaküsimus on, kas sellest saab asja?

Tähtsad kohtumised G20 tippkohtumisel siiski toimuvad. Milliseid neist pidada peamisteks?

Loomulikult Donald Trumpi kohtumisi Vladimir Putini ja Xi Jinpingiga. Hiinaga on Ameerikal käimas kaubandussõda, Venemaaga – info-poliitiline. On just ülim aeg alustada dialoogi neutraalsel pinnal, et mitte ajada asja äärmusesse, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Sergei Iljin.

Läbirääkimiste tase ei saa muidugi olema kõige kõrgem – "püstijalu" või "välja peal", kuid igatahes on see parem kui mitte midagi.

Oma kontaktidest kolleegidega teatas Ameerika president viisil, nagu ainult tema oskab ja talle seda teha meeldib – pompöösselt ja ilukõneliselt. Ta hindab üldse üle kõige säravaid, emotsionaalseid epiteete, mis mõnikord kõlavad nagu vanne.

Niisiis tasub tsiteerida:

Kokkuvõtteks ütles ta nii: "Meil saavad olema head suhted nii Venemaa, kui Hiinaga, see on väga oluline, et nii oleks. Nad on võimsad riigid aga meie oleme väga võimas riik."

Trump poleks Trump, kui ta ei tõmbaks veelahet vahele: võimsad ja väga võimas. Nagu öeldakse, tunnetage erinevust. Ja oh seda tema lemmikväljendit "hakkame läbi saama" (i.k. will come along – toim.). Kui mitu korda ta seda viimase kahe ja poole aastal jooksul kasutanud on? Seda pole võimalik kokku lugeda. Ja kas ta saab siis läbi? Ei paista küll, kuigi on kohtunud nii Putini kui Xi Jinpingiga, ja mitte ainult ühe korra.

Ameerika riigipea kindlameelsus ja kadestamisväärne veendumus oma edus on muljetavaldav. Asi on vaid selles, millistel tingimustel Donald Trump oma kolleegidele "läbisaamist" pakub.

Seni on seda takistanud hulk lahendamata küsimusi: kokkulepped sõjalises valdkonnas, mida USA "kõigutab", Venemaa ja Hiina huvid Ladina-Ameerikas, tollid, sanktsioonid, Krimm, Lõuna-Hiina meri, Iraan, Põhja-Korea ja nii ikka nimekirjapidi edasi.

Igal poolel on praeguste probleemide osas oma seisukoht. Ja praeguses olukorras ühistele nimetajatele jõudmine oleks midagi ulmevaldkonnast. Isegi kui Donald Trump ise olekski teoreetiliselt nõus Moskva ja Pekingiga hästi läbi saama, siis mida peaks ta tegema oma parlamendi ja suurema osaga ettevõtjatest, kes tegutsevad täpselt vastupidises suunas?

Politoloog: Venemaa ja USA vahelised suhted võivad paraneda >>

Ameerikas on kord juba nii kombeks, et president on paljudes küsimustes käsist ja jalust seotud. Võimuharude vastastikune poliitiline kontroll ja tasakaal, teate. Aga märkigem veel kord, et Trumpi elujõud ja energia sisendavad optimismi. Nagu poliitikud ütlevad - mõõdukat. Aga mis siis, kui Osakas midagi "kõrbema" läheb?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Miks USA riigisekretär enne Venemaale minekut närvitseb
Hiina uued tollimaksud USA toodetele on tänasest jõus
USA ja Aasia vaheline kaubandussõda võib eurole kasu tuua
Eksperdid hoiatasid kriisist tuumaohutuse valdkonnas
Trump helistas Putinile
Tagid:
majandussanktsioonid, kongress, G20 kohtumine, Xi Jinping, Vladimir Putin, Trump

Peamised teemad