15:02 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Analüütika
lühendatud link
Provokatsioonid Gruusias (15)
95 0 0

Thbilisis puhkesid pealtnäha eimillestki Venemaa-vastased provokatsioonid ja tänavarahutused. Saakašvilit seal enam justkui pole, aga tema üritus elab edasi.

Mihhail Saakašvili partei aktivistid ründasid Gruusias Venemaa delegatsiooni ning vallandasid seejärel Thbilisi kesklinnas tänavarahutused. Kohe esimesel katsel võite ära arvata, kes on süüdi. Muidugi Moskva. Gruusia president Salome Zurabišvili on selles igatahes veendunud. Tema loogikat pidi Venemaale ilmselt kangesti meeldib Gruusia äärmuslasi enda vastu üles ässitada.

Kremlist nähakse toimuvas "russofoobset provokatsiooni" – nimelt nõnda määratles neide tänavarahutusi Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov. Kusjuures Venemaa saadikud mingisugust põhjust selleks provokatsiooniks ei andnud. Mis siis õieti toimus?

Opositsiooni meeleavaldus Thbilisis kasvas üle tänavarahutusteks ja ähvardab riigipöördega >>

Neljapäeval alustas Thbilisis tööd õigeusu parlamentidevahelise assamblee (IAO) kongress. Gruusia oli juba ammu assamblee sinna kutsunud ning andnud kõigile selle külalistele säärastel puhkudel ettenähtud garantiid. Kohale saabusid saadikud erinevaist riikidest, sealhulgas Venemaa delegatsioon.

Kreml on Thbilisis venemaalaste suhtes ilmnenud agressiivsuse pärast vägagi mures
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Selle juhi, IAO presidendi Sergei Gavrilovi asetas vastuvõttev pool Gruusia parlamendi külastamise ajal koguni spiikri toolile istuma. Mõne aja pärast aga tungisid saali inimesed, kes kallasid Gavrilovile vett kaela, üritades temalt dokumente käest rebida ja nõudsid, et külalised viivitamatult Gruusias minema sõidaksid.

IAO istung katkestati, see tuli läbi viia mõne aja pärast hotellis. Loomulikult polnud niisuguses olukorras mõtet visiiti jätkata – Venemaa delegatsioon naasis Moskvasse.

Saakašvili partei aktiviste aga ei rahustanud see põrmugi – nad jätkasid tänavatel märatsemist (tagajärjeks kaks- ja poolsada haavatut) ja nõudsid kõigi nende ministrite vallandamist, kes olid võimaldanud säärast häbematust, et Venemaa rahvasaadik istub Gruusia parlamendi esimehe toolil. Ühesõnaga – reetmine. Äraandmine, nagu oleks öelnud nende partei vaimne juht.

Võiks tunduda, et mida neist hulludest linnameestest tahtagi, kelle juht katuseid pidi välismaal jookseb ja rõivastest tükke haukab. Aga vaat siin just lähebki kõige põnevamaks. Nende poiste ees on nüüd kogu Gruusia juhtkond vaat et vabandust palumas (ehkki keegi tõesti ju vabandabki) ega saa seejuures aru,et seeläbi alistutakse vastu hakkamata sellele samale katuseid pidi jooksjale ja lipsude järajale. Ent eks see ole nende endi asi.

Millise järelduse aga peaksime meie sellest tegema? Gruusia külalislahkusest räägitakse legende, nüüd saab neile lisada niisuguse huvitava nüansi, et kui te olete pärit Venemaalt, siis võidakse teile päris jämedal kombel ust näidata. Ja seejuures koguni teid ennast süüdistada.

Nagu Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova õigesti täheldas, toimub see kõik turismihooaja laineharjal. "Kas keegi saab garanteerida, et provokaatorite juhitud rahvasumm ei torma hotelle segi peksma?"

Ja nagu Zahharova märkis, on Lõuna-Osseetia ja Abhaasia, mida Gruusia tahab tagasi saada, saanud nüüd veenduda, mis tasemel on siin "sõbralikkus ja rahulik meel".

Niisiis on eeskätt Gruusial enesel kogu sellest olukorrast veelgi halvem olla. Aga nagu alati, ei sobi süüdistada kedagi peale Venemaa.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Provokatsioonid Gruusias (15)

Samal teemal

Analüütikud: Ukraina, Moldova ja Gruusia juhtkond tuleks välja vahetada
Gruusia president Eestis visiidil
Tagid:
Mihhail Saakašvili, provokatsioon, Venemaa, poliitika, rahutus, Gruusia

Peamised teemad