00:25 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Analüütika
lühendatud link
Christopher Nolani filmivõtted Tallinnas (22)
12910

Öeldakse, et naudingu eest tuleb maksta. Ometi ei saa kõike sõna-sõnalt võtta. Maksta miljoneid selle lõbu eest, et Ameerika režissööril lubatakse filmida Eestis, on liig mis liig.

Viimastel päevadel on üheks tähtsamaks Eesti avalikkust erutanud  teemaks saanud Ameerika blockbuster'i "Tenet" võtted Tallinnas. Raadio Sputnik kolumnist Vladimir Barsegjan kirjutab, et selle filmi režissöör Christopher Nolan on saanud kuulsaks selliste linateostega nagu "Memento", "Lõppvaatus" (The Prestige) ja "Algus" (Inception). 

Juba päris alguses, kui meediasse ilmusid teatad, et Eestisse saabub Hollywood ja ilmutab end kohalikule publikule kuulsate näitlejate, režissööri ja produtsentide näol, tekkis avalikus ruumis vaimustunud värelus. Võimalus saada osa tähetolmust erutas teatud osa elanikkonnast äärmuseni.

Mulle meenutas see üht varasemat ameeriklaste külaskäiku — 2014. aastal käis meie linnas USA president Barack Obama. Kohtumiseks kauaoodatud külalisega klantsis pealinn end puhtaks ja siledaks nagu mõrsja pulmapäevaks ning oli valmis tegema jumaldatud peiule mis tahes järeleandmisi. 

Ja kõik nad talusid ilma igasuguste vastuväideta ürituse turvalisuse eest vastutaval meeskonna mõnevõrra alandavat läbivaatust.

Praegu toimub midagi samasugust - aplaus ja rõõmuhõisked, mille taustal võib kuulda õnnelikku pominat, et selline rõõmus sündmus nagu Ameerika filmi võtted Eestis väärib igati kuldtähtedega riigi annaalidesse raiumist. 

Мэр Таллинна Михаил Кылварт
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ja sellest polekski midagi, kui see jääks ainult klassikalise fraasi "Seepeale naised kiljusid "Hurraa!"/ja tanud õhku viskasid" (värssi Aleksandr Gribojedovi komöödiast "Häda mõistuse pärast" - toim.) raamidesse.

Nad tegid seda jumalatele, aga selles, et Eestisse on kohale lennanud just nimelt jumalad, ei saa nüüd enam kahelda, vaid neile tuleb ohvreid tuua. Kusjuures ohverdamine on vabatahtlik, seda tehakse nii-öelda puhtast südamest.

Ja midagi sellist ongi juhtunud: Eesti valitsus on otsustanud eraldada raha filmistuudio Warner Bros' Tallinna-võtetega seotud kulude katteks. "Sinise äärega kandikule" pandud summa oli viis miljonit eurot ja see leiti riigieelarvest paugupealt, suisa ookeanitaguste taevapoegade sõrmenipsu peale.

Warner Bros' ei mõista nalja: võtteplatsile tungijaid ähvardab kriminaalkaristus >>

Häbiväärsemat, rumalamat ja tegelikult orjameelsemat tegu on raske ettegi kujutada. Alles üsna hiljuti kurtis valitsus, et tal ei jätku raha teaduse arendamiseks ning õpetajate, päästjate ja politseinike palkade tõstmiseks.

Ilmselt on veel üheks nii ebaadekvaatse helduse põhjuseks asjaolu, et küllap läheb mingi osa rahast nende taskusse, kes selle projekti nimel aktiivselt lobitööd teevad. Olukord on minu meelest häbiväärne ning räägib väga kujukalt riigi poliitikutest ja nende lähikonnast, äratamata midagi peale vastikustunde. Kuid me oleme nad ise valinud, järelikult ka selle skandaali ära teeninud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Christopher Nolani filmivõtted Tallinnas (22)

Samal teemal

Tallinn esitas tingimused Laagna tee sulgemiseks
Tallinlased saavad osaleda Hollywoodi menufilmi võtetel
Film ja suletud tee: Tallinn kaotab
Sarnaselt Nolanile on Eestile teisteltki filmistuudiotelt pakkumisi saabunud
Kultuuriminister kutsub välisriikide filmitootjaid Eestisse filme tegema
Tagid:
valitsus, toetus, filmivõtted, Tallinn, Hollywood

Peamised teemad