22:35 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Analüütika
lühendatud link
9320

Kahe Balti riigi alkovõidurelvastumine kogub hoogu. Kraadid tõusevad, kangus kasvab. Eesti Riigikogu eeskujul otsustas kange alkoholi aktsiisi langetada ka Läti Seim. Kõik januse kliendi hüvanguks.

Neile, kes ei jälginud sündmusi algusest peale, kirjeldab sündmusi raadio Sputnik kolumnist Pjotr Malejev.

Et Baltimaades juuakse rohkem kui naaberriikides (nii ida- kui läänepoolsetes), otsustati seal võidelda korraga nii riigieelarve puudujäägi kui ka alkoholismi vastu. Eestis haarati kohe härjal sarvist, Lätis aga otsustati oodata — las naabrid rebivad, meie aga vaatame, mis saama hakkab. 

Eesti riik tõstis alkoholiaktsiisi, aga eestlastele see ei meeldinud. Nad hakkasid käima joogipoolise järel Lätis. Valitsus sai aru, et see samm oli vale - aktsiisi tõsteti, aga raha tuli sellest vähem – ja otsustas sõnamurdlikult aktsiisi hoopis langetada, ja mitte natuke, vaid kohe tublisti.

Miks soomlased on Eestist ära kadunud >>

Eesti aktsiisiaktsioon tabas Lätit nagu välk selgest taevast ja sundis kangema kraami üle järele mõtlema. Mida teha piiri äärde kerkinud teenindustaristuga? Millega asendada raha, mida Eesti napsisõbrad seni riiki toonud olid? Kuidas hinnata Eesti võimude tegevust? Kas see oli provokatsioon, ebasõbralik samm, diversioon? Süüdlane on teada aga mida teha, seltsimehed? 1. juuli, mil kraadidega kraami hind naabrite juures langeb, pole enam mägede taga. 

Läti Seim pidi kiirkorras otsustama, mida teha. Nagu puudutaks see nende endi äri. Aga me ju teame, et nii see ei ole — nad muretsevad lihtsalt riigieelarve pärast. Mõtlesid, arutasid, mobiliseerisid kõik jõud ja otsustasid.

Läti impeerium Seimi isikus andis vastulöögi sõnadega: "Ah nii, sellised te oletegi," ja otsustas samuti aktsiisi langetada - 15 protsendi võrra ja viivitamatult. Oma huve tuleb kaitsta ja naabri provokatsioonidele vastata karmilt ja lennukalt. See on põhimõtteküsimus.

Nüüd on jälle Eesti kord tõmmelda. Tervishoiuametnikud taovad trummi: mis võidurelvastumise te siin korraldanud olete? Tahate et puskarit ei aetaks? Et viinapudel maksaks jälle kolm rubla?

Ei, eelarveraha on püha asi, kuid mitte püham kui püha vesi. Kisa-kära algas ju tegelikult rahva tervisest ja Euroopas etanooli manustamises eesrindlikest näitajatest nina peale. Milleni hinnalangetamise võidujooks välja viib? Kas uute rekorditeni? Kas Eesti kiuste vabatahtliku maksahävitamiseni?

Susi neid söögu, seal tervishoiusüsteemis on ainult kuivikud. Nad ei saa aru võistluste hasardist ja ilust. Nad ei saa aru, et paljud südamed on hakanud kiiremini lööma — kellel rõõmust, kellel hirmust.

Eesti ainus piiritusetootja vähendab tootmist poole võrra >>

Isegi ükskõiksed ja karsklased jälgivad huviga, kui kaua veel on indu langetada hindu. Äkki läheb alkohol nii odavaks, et see ei maksagi enam midagi?

Kas te kujutate ette, millised alkoturismi võimalused nüüd avanevad? Saaksime kogu maailmale ära panna. Unistajad räägivad, et saab minna veelgi kaugemale - joomise eest peale maksta. Igaühelt tema võimete kohaselt, igaühele tema panuse järgi. Kahjuks on see teostamatu, sest läheb kalliks maksma.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Läti läheb kaasa Eesti otsusega langetada alkoholiaktsiisi
Meedikud taunivad alkoholiaktsiisi langetamist
Valitsus kiitis heaks riigi uue eelarvestrateegia
Alkoholiturism võib suunda muuta
Tagid:
eesti, Läti, riigieelarve, piirikaubandus, alkoholiaktsiis

Peamised teemad