23:46 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Analüütika
lühendatud link
19041

Venemaa presidendi ukaas reisilendude lõpetamisest Gruusiasse ja seal viibivate Venemaa turistide tagasitoomise kohta võib pidada hoiatuseks ka Eesti poliitikutele.

Enamik Eesti avaliku elu tegelasi ütleb ilmselt, et Gruusia ja Eesti vahel ei saa paralleele tõmmata, sest Eesti ühiskond on "tolerantsem ja demokraatlikum", kirjutab Sputnik Eesti kolumnist Nikolai Filonov. 

Miks Vladimir Putin peatas lennuühenduse Gruusiaga — arvamus >>

Kahtlemata on eestlased ja grusiinid temperamendilt erinevad ja eestlased ilmselt ei ründaks Riigikogu sellepärast, et keegi pandi seal istuma valesse tooli, kuid Venemaa-vastase retoorika osas on paralleelid kindlasti olemas.

Müra ja valu piir

Igapäevase russofoobiaga, mis seisneb vabanduste ja hüvitise nõudmises venelastelt ja Venemaalt Nõukogude "okupatsiooni" eest ja eestlaste nõukogude aja kannatuste teema pidevas ülevalhoidmises, on kõik juba ammu harjunud.

Kreml on mures Thbilisis venemaalaste suhtes ilmnenud agressiivsuse pärast >>

Venemaa peab seda Lääne-liitlaste seatud poliitiliste eesmärkide saavutamiseks vajalikuks "valvemüraks". Eestis tavatsetakse seda nimetada "võitluseks väärtuste eest".

Just pärast seda blokeeris Venemaa peaaegu kogu oma Eesti transiidi ning kandis suhted meie riigiga pragmaatilise eiramise kategooriasse. See tähendab, et kontaktid poliitilisel tasandil toimusid ainult äärmise hädavajaduse korral, peamiselt kohalikul tasandil.

Sõprussuhetes olla on kasulikum

Viimasel aja on Eesti ja Venemaa suhted elavnenud. Sellele aitasid kaasa president Kersti Kaljulaidi visiit Moskvasse ning majandus- ja taristuminister Taavi Aasa külaskäik Peterburi. Muide, viimane tuli isegi 12. juunil Venemaa saatkonda Tallinnas, et Venemaa päeva tähistada.

Opositsiooni meeleavaldus Thbilisis kasvas üle tänavarahutusteks ja ähvardab riigipöördega >>

Ja kuigi Venemaa-vastased avaldused Eesti presidendi ja välisministri suust jätkuvad, ei ületa nad õnneks lubatu piire. Gruusia poliitikud on selle piiri aga ületanud, mistõttu neid tabaski majanduslik löök poliitilise asümmeetria parimates traditsioonides.

Ja midagi head see eelarveraskustes vaevlevale Eestile ei tähendaks.

Minski alternatiiv

Poliitikaeksperdid on Gruusia sündmuste valguses juba hinnanud omal moel ka Valgevene lennuettevõtte Belavia otsust taastada lennud Tallinn-Minski liinil.

Kuna Kiievi reisijate peamine transiit Moskvasse, kuhu otselende ei ole, kulgeb läbi Minski, siis ilmselt hakkavad nüüd ka Grusiinid lendama sinna läbi Valgevene, seega vihje Eestile ja teistele Balti riikidele muutub üsnagi arusaadavaks.

Otsus reageerida Gruusia Venemaa-vastasele tegevustele resoluutselt näitab veel kord, et Venemaa on 1990-ndate aastate kompleksidest lõpuks ometi taastunud ja hakkab reageerima enda ja oma kodanike vastu suunatud tegevusele samamoodi nagu Ameerika Ühendriigid ja teised lääneriigid. Ja Venemaa rahvusvahelistel partneritel sellega mitte arvestamine võib nüüd minna väga kalliks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Analüütikud: Ukraina, Moldova ja Gruusia juhtkond tuleks välja vahetada
Tallinna ja Thbilisi linnapead sõlmisid koostööleppe
Thbilisi veretöö
Tagid:
Venemaa, majandussanktsioonid, russofoobia, Belavia, Minsk, Gruusia

Peamised teemad