10:43 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Analüütika
lühendatud link
Õppused (114)
46661

Balti riikide õhuruumis käivad NATO õhujõudude õppused Ramstein Alloy 19.

Viiepäevane Ramstein Alloy 19 algas Balti riikide õhuruumis 25. juunil. Osalevad üheksa liitlasriigi (samuti Soome ja Rootsi) rohkem kui 20 lennukit, mis harjutavad koostööd võitluses kõrgtehnoloogilise vastasega, kelleks on piirkonnas ainult Venemaa. Tomuvat kommenteerib raadio Sputnik sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko. 

USA, Eesti ja NATO lipud koos USA F-35A Lightning II hävitajaga Ämari lennubaasis.
© REUTERS / INTS KALNINS

Vaatamata NATO 60-aastasele eksistentsile ei ole koalitsioonil ega alliansi üksikutel riikidel võrdväärse vastasega sõdimise kogemust. Ameerika ja Nõukogude pilootide "kohtumised" Põhja-Korea ja Vietnami taevas toimusid liiga ammu, et neist kogemustest kaasaegses sõjas abi oleks.

Seetõttu harjutavad Poola, Soome, Hispaania, Ungari, Suurbritannia, Saksamaa, Rootsi ja Norra hävitajad, transpordi- ja tankurlennukid alates teisipäevast Leedu, Läti ja Eesti õhutõrjesüsteemide toetusel ühistegevust.

Blokki mittekuuluvate Soome ja Rootsi pilootide osalemine õppustel tundub kummaline ja tuleneb tõenäoliselt vaid Ameerika survest ja rahalistest stiimulitest. Lõppude lõpuks on käesoleval aastal "Venemaa heidutamise" (Euroopa Kaitsealgatus) operatsiooni eelarve tervelt 6,3 miljardit dollarit.

Valmistuvad taas sõjaks

Iga-aastase õppuse Ramstein Alloy ametlik eesmärk on õhuruumi kontrollimise harjutamine NATO vägede poolt, arusaadaval põhjusel on lisatud ka pilootide otsingu- ja päästetööd ning "õhusõiduki side kadumine" – mõistagi Venemaa elektrooniliste sõjapidamisvahendite (EW) tegevuse tagajärjel. Õhusõiduki õhus tankimine tähendab selle saabumist lahingutsooni kaugelt (näiteks hävituspommitaja Falcon suudab lennata lahingumoonaga 1300 kilomeetrit). 

Американский истребитель F-16 на авиабазе Эмари
© Estonian Defence Forces
Ameerika hävitaja F-16 Ämari lennuväebaasis.

Leedu, Läti ja Eesti kompaktse õhuruumi rahuaegseks patrullimiseks ei oleks lennukite lisatankimine vajalik.

Taktiline primitivism

Läänemere piirkonna "Šokki ja õudu" (i.k. "Shock and Awe" – Toim.) harjutavad Hispaania Kuninglike Õhujõudude F/A-18, Ungari õhuväe JAS-39 ja Briti Eurofighter Typhoon tüüpi lennukid, mis on NATO "õhuturbemissiooni" raames paigutatud Šiauliaisse ja Ämarisse. 

USA eksperdid ärgitavad suurendama sõjalist kohalolekut Euroopas >>

Spetsiaalselt manöövrite ajaks saabusid Poolast, Soomest, Saksamaalt, Rootsist ja Norrast hävitajad, luure- ja kontrollilennukid E-3A AWACS ning Hollandist tankurlennuk KDC-10.

Soome ja Rootsi lenduritel tuleb käigu pealt omandada NATO protseduurid ning algoritmid - ilmselt on Põhjala rolliks päästeoperatsioonid. Jääb üle vaid kaasa tunda AWACS-i meeskondadele, sest nende rolliks on kogu selle "kirju kamba" juhtimine, olles ise samaaegselt suureks ja eriti lihtsalt tabatavaks sihtmärgiks.

Kuula, üleval pea kohal keerleb mustatiivaline lind... >>

Mida siis tegelikult juba neljandat aastat järjest harjutatakse? Sõjaväelaste ja tsiviilteenistuste (pilootide ja lennujuhtide) koostöö arendamist, side kadumise imiteerimist ja hättasattunud õhusõidukite abistamise koolitust. Kõik see meenutab pigem rahulikku liivakastis askeldamist kui NATO hävitajate harjutusi Venemaa õhutõrjekomplekside S-400 tegevustsoonis.

Tehnoloogiline allakäik

Ramstein Alloy taustal tunduvad õhutõrjeõppused eriti kummalistena. Balti riikidel on hetkel vaid lähimaa õhutõrjesüsteemid.

Õppuste ajaks tõid vanemad partnerid kohale paar "Patrioti" antiiksemat versiooni (tegevusraadiusega kuni 100 kilomeetrit), mis ei saa juba tehnoloogilistel põhjustel olla kaasaegse õhukaitsesüsteemi aluseks. Leedus, Lätis ja Eestis on kasutusel Rootsis valmistatud kaasaskantavad RBS-70 tüüpi õhutõrjesüsteemid. Nende maksimaalne tabamisulatus on 8 kilomeetrit. Selliste süsteemidega ei ole ešeloneeritud kaitsesüsteemi võimalik moodustada.

NATO õppused: kas Balti riikidel poleks aeg "sektsioonides ringi vaadata" >>

Kohmakas RBS-70 kompleks töötati välja 1960ndatel, ta läbis korduvalt uuenduskuuri ning teda on reaalselt kasutatud ainult Iraani ja Iraagi sõjalises konfliktis 1980-ndatel aastatel – tegu polnud just kõige kõrgtehnoloogilisema lahingutandriga.

On aeg reaalsusele silma vaadata – sõjaliselt "tähtsusetutel" Balti riikidel ei ole mõtet osaleda suurriikide sõjamängudes. Ramstein Alloy õppused, Ungari ja Hispaania hävitajad Šiauliais, Briti lennukid Ämaris ja teised välisriikide sissetungijad loovad Venemaa piiride lähedal ohtlikke pingeid, ega suuda Balti riikidele pakkuda midagi head.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

Sõjandusekspert: Baltimaade Ameerika-meelsus viib Euroopa hukatusse
NATO lennukid hakkavad taas Baltimaade taevas lendama
USA ähvardas Euroopa Liidu sõjalise abita jätta
USA strateegilised pommitajad on vananenud: vaid üksikud neist on lahingukõlbulikud
Tagid:
õhutõrje, Balti riigid, sõjaväeõppused, õhujõud, NATO

Peamised teemad