15:23 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Analüütika
lühendatud link
Arktika (25)
12620

Kosmos, NATO, EL. Nüüd ka Arktika. Kiiev elab põsed punnis illusioonide maailmas selle asemel, et lahendada tänaseid ülesandeid.

See on see mida me ehk ei ole veel kuulnud. Õigemini kui ka oleme, siis on see vast juba meelest läinud. Ukraina suursaadik Norras Vjatšeslav Jatsjuk teatas, et ka tema riik võib saada Arktikas üheks tegijaks, üheks "mängujuhiks". Koht sellest teadandmiseks oli sobiv: Teravmäed. Suursaadik märkis, et nii nagu Norra on Arktika riikide hulgas, tahab ka Ukraina selliste riikide perre kuuluda, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Sergei Iljin.

Euroopa haarab krabipüügi ja Arktika nafta järele, illustreeriv foto
© Sputnik / Валерий Мельников

Jah, praegu veel ei ole Ukraina seotud Arktikaga, kuid on aeg sellega alustada. Paar aastat tagasi tegi peaminister Groisman sarnase avalduse Kanadas, teises subarktilises riigis. Aga siis ei võtnud keegi neid tõsiselt. See meenutab tõepoolest Vene muinasjutu kaudu tuntud lugu Jemeljast kellele oli head suhted võluri- haugiga. Viimane tegi kõik Jemelja soovid teoks. Vast on meilegi tuttavad read: minu soovil, haugi käsul jne.

Ukraina suursaadiku avaldus meenutabgi vana vene muinasjuttu ehk jutusta, jutusta, aga Jemelija oma haugiga sa ikka ei ole. Ukraina ei ole Arktika Nõukogu liige ega isegi mitte sealne vaatleja. Kokkuvõttes, ei ole tänasel Ukrainal Arktikaga mingit pistmist.

Et midagi saavutada tuleb midagigi ära teha. Ukraina jaoks ebareaalne? Aga miks? Poliitilised punktid selle jutu eest, mida te ei saa tehtud. Lihtsalt naerutada Arktika teemal lugupeetud publikut, sellest jääb väheseks. Arktika hõlmamiseks on vaja selle tarvis ehitatud võimsat ja mitmekesist laevastikku, arenenud teaduslikku ja tehnilist baasi.

Muidugi tuleb olla võimeline kõiki neid ettevõtmisi rahastama. Lisaks tuleb omada ka seaduslikke õigusi Arktikas tegutsemiseks. Ukrainlastel kõike seda ei ole. Nii on taolised plaanid selle strateegilise piirkonna arendamiseks veidi sarnased Petro Porošenko avaldustega, et Ukraina on edukalt kinnitanud oma staatust kosmosevaldkonnas.

Tegelikkuses on olukord otse vastupidine. Oma valitsemisajal kaotas Ukraina, kui mitte kõik, siis märkimisväärse osa oma potentsiaalist selles valdkonnas. Aga üks kord ja eriti nõukogude ajal oli ta õigusega selle üle uhke.

Mitte lõhkuda, aga ehitada on vaja. Ja selleks, et olla vähemalt kuidagigi seotud Arktikaga (ja ka kosmosega), on vaja palju ehitada, hoolikalt koolitada oma inimesi. Tuleb sellesse valdkonda investeerida ja asuda kaitsma oma õigusi ning nõudeid. Kuid praegusel ajal on Ukrainal täiesti radikaalselt erinev esmaülesanne: hoiduda langemisest majanduslikku kollapsisse.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse arvamusega kokku langeda.

Teema:
Arktika (25)

Samal teemal

Arktika: eelis või oht - miks on Põhja meretee USA-le ohtlik
ÜRO-s määrati kindlaks suhtumine Venemaa taotlusse Arktika mandrilava laiendamiseks
Venemaa toetab Arktika probleemide lahendamist konstruktiivse dialoogi abil
Tagid:
majandus, geopoliitika, Ukraina, Arktika

Peamised teemad