08:15 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Analüütika
lühendatud link
Eesti saluudifoobia (8)
13801

Märkimisväärse edu puudumisel majanduses ja sotsiaalvaldkonnas peavad Eesti poliitikud oma reitingu säilitamiseks pidevalt midagi uut välja mõtlema, kusjuures võimalikke pikaajalisi tagajärgi arvestamata.

Rahvuskonservatiivide ettepanek panna Lihulas oma kohale tagasi 2004. aastal skandaaliga maha võetud mälestusmärk hitlerlastele on just sellest ooperist, analüüsib Sputnik Eesti kolumnist Fjodor Gussev. Sageli räägitakse, et Eestis tehakse katseid natsismi ülistada ja Nõukogude Liidu rolli Teises maailmasõjas pisendada.

SS-lase mälestusmärk võib Lihulasse tagasi jõuda >>

Endiste natside ja nende kaasaegsete poolehoidjate iga-aastased kokkutulekud Sinimäel tekitavad tõesti küsimusi. Provokatsioonilisi aktsioone ja avaldusi sellel teemal tehakse siiski vaid poliitilise konjunktuuri nimel ja soovist vastanduda.

Parteimängud

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) positsioneeris end algselt mittepoliitkorrektse erakonnana ja võitis sellega endale üsna palju toetajaid, sest ta erines väliselt kõikidest teistest Eesti erakondadest, kes tegelikult ajasid üsna samasugust poliitikat, kuid varjasid seda oskuslikult euroopaliku läikega. 

Seetõttu pole Lihula mälestusmärgi tagasipaneku ettepanek midagi muud kui EKRE soov tüli ajutiselt majast välja viia (et see siis pärast tagasi tuua). On selge, et naaberriigis Venemaal tekitab see nördimust, kuid nii ongi mõeldud, sest nii veenduvad konservatiivide toetajad taas, et nad hääletasid just nende poolt, keda soovisid.

Teised Eesti erakonnad omakorda said seda tegevust avalikult hukka mõistes ja takistades taas võimaluse tõestada, et just nemad on "tõelised eurooplased". Tõsi 2004. aastal läksid poliitilised mängud liga kaugele, nii et läks vaja isegi Ameerika Ühendriikide saatkonna keeluröögatust. Kuid üldiselt saavutasid tookord kõik oma eesmärgi.

Kui kõnelevad arhiivid: Balti riigid mahitavad natsikurjategijaid >>

Vaevalt, et seekord asi niikaugele läheb, sest riigi stabiilsuse õõnestamine ei ole praegu ühegi valitseva erakonna huvides. Nii võib ka koalitsioonist välja lennata kuid ajakirjanduses lärmi lüüa - miks ka mitte?

Reinsalu unustas?

Propagandamüraks võib pidada ka välisminister Urmas Reinsalu reaktsiooni Venemaa otsusele korraldada 22. septembril Moskvas saluut Tallinna vabastamise auks.

Sellega seoses tegi välisminister korralduse kutsuda välja Venemaa suursaadik Eestis ja avaldada talle protesti. Reinsalule, kes püüab oma arusaama ajaloost muule maailmale peale suruda, saab vaid kaasa tunda. On selge, et seda tehakse sisemise poliitilise mainekujunduse huvides, kuid kas see saab lõpmatuseni karistamata jääda? 

Venemaa välisministeerium Waffen-SS monumendist Eestis nördinud >>

Õnneks on natsi-Saksamaa ideoloogia toetajaid tänapäeval üsna vähe, kuid ajaloo ümberkirjutamine ja Nürnbergi kohtuotsuste vaimu moonutamine loob väga ohtlikud eeldused tulevikuks. Millised otsuseid hakkavad kunagi tegema noored, kellele sihikindlalt sisendatakse, et teenistus natsiarmees, kus põletati maha terveid külasid koos seal elavate inimestega ja korraldati holokaust, on lubatav, kui tegemist on teatud rahvuslike ideaalidega?

Selles mõttes ei tohiks rahvusvaheliste organisatsioonide ja Hitleri-vastase koalitsiooni riikide reaktsioon Eesti ametivõimude retoorikale olla neutraalne. Vastasel juhul võivad poliitikute poliitilised dividendid ühel päeval nende valijatele kaasa tuua isikliku tragöödia.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetajate seisukohaga.

Teema:
Eesti saluudifoobia (8)

Samal teemal

Kas Nürnberg mõistis hukka ka Eesti SS väed
Sputnik Eesti ajakirjanikku ei lubatud Waffen-SS kokkutulekule Sinimägedes
Venemaa suursaatkond: SS-i heroiseerimine Eestis omandab kultuslikku iseloomu
Venemaa välisministeerium Waffen-SS monumendist Eestis nördinud
Tagid:
Urmas Reinsalu, taastamine, mälestusmärk, Lihula, Waffen-SS, Teine maailmasõda

Peamised teemad