20:52 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
Provokatsioonid Gruusias (15)
79 0 0

Venemaa president Vladimir Putin teatas, et austusest gruusia rahva vastu ta Gruusia vastu sanktsioone ei kehtestaks.

Venemaa riigipea vastas Riigiduuma ettepanekule, et valitsus kaaluks Gruusia suhtes majandusmeetmete rakendamist eitavalt. See polnud isegi vastus, vaid arvamus selle algatuse kohta, analüüsib raadios Sputnik Sergei Iljin. 

Seadusandlik võim Venemaal põhiseadusest tulenevalt sõltumatu, kuid riigipeal on õigus oma arvamusele ja ta ütles selle välja. Vladimir Putini sõnade toon on ilmselgelt lepitav. Tuleb tõesti tuure maha võtta. Lugu on läinud liiga kaugele.

Venemaa parlamendisaadikud aga olid oma avalduses kategoorilised. Neist võib ka aru saada. Gruusias toimuv ei mahu terve mõistuse raamidesse, ning Venemaa presidendi häälekas avalik solvamine telekanalis polnud piiripealne, vaid läks üle igasuguste piiride. See oli jälestusväärne.

Kui taheti läkitada avalikult mingit kriitilist poliitilist sõnumit, siis viisakas ühiskonnas tehakse seda sootuks teisiti. Putin kommenteeris ka ettepanekut teda eetris sõimanud Gruusia ajakirjanik kohtusse kaevata:

Seevastu grusiinid olid Gruusia saatejuhi käitumisest tõsiselt jahmunud ja väljendasid oma ühemõtteliselt hukkamõistvat seisukohta linnatänavatel. Kuid ajakirjaniku ülimalt kahetsusväärne käitumine ei toonud kaasa ajakirjaniku vallandamist.

Gruusia president proua Zurabišvili kutsus siiski Moskvat üles mitte alluma Gruusia äärmuslike jõudude provokatsioonidele. Ühesõnaga, kired möllavad aga kuhu see kõik välja viib, kas järjekordse terava ning pika kriisini Moskva ja Thbilisi suhetes?

"Väljendusvabadus"? Gruusia televisioon lööb põhja alt >>

Diplomaatilisi suhteid kahe riigi vahel ei ole taastatud. Majanduslik koostöö on viimastel aastatel, jumal tänatud, kaunikesti edenenud. Pealegi on venemaalased kujunenud selles Taga-Kaukaasia vabariigis kõige oodatumateks ja arvukamateks turistideks. Nüüd on see kõik ohtu sattunud. Kusjuures täisformaadis sanktsioonide kehtestamise korral saavad kannatada nii grusiinid kui ka Venemaa kodanikud. Vladimir Putin, nagu tema sõnadest aru saada võis, niisugust stsenaariumit ei sooviks.

Gruusia õppetund Eestile >>

Nii provokatsioon telesaates kui ka "istekohajuhtum" Thbilisis toimunud õigeusu parlamentidevahelise assamblee kongressil on mõistagi ühe ahela lülid. Ja üksnes poliitiliste kirgede ning Gruusia eliidi siseriikliku võimuvõitlusega on neid raske seletada.

Tõsi, igal riigil on raske tema kodanikele ja juhtkonnale osaks saanud solvanguid tähelepanu ja vastuseta jätta, kuid mõnikord vist tuleb asjast üle olla? Seda kasvõi mõningatel strateegilistel ja pikaajalistel kaalutlustel. Seda enam, et Moskva on Gruusia suhtes juba terve rea meetmeid rakendanud. Neil on ajutine iseloom, kuid kahe rahva ammused soojad suhted on püsiv väärtus, ja seda tuleb hoida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse sisukohaga.

Teema:
Provokatsioonid Gruusias (15)

Samal teemal

Saakašvili lõi piketil pensionäri
"Väljendusvabadus"? Gruusia televisioon lööb põhja alt
Senaator Morozov: Putinit solvata tähendab sama, mis solvata kogu Venemaa rahvast
Öö Thbilisis kujunes tormiliseks
Tagid:
Venemaa, solvamine, protestilaine, televisioon, Gruusia, Vladimir Putin

Peamised teemad