05:07 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Analüütika
lühendatud link
17321

Ameerika Ühendriigid kavatsevad laiendada oma raketitõrjesüsteeme Rumeenias ja Poolas, mis on veel üks samm konflikti suunas Venemaaga, selgitab Sputniku sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

Suur ja mõjukas Ameerika ajaleht The New York Times teatas laupäeval informeeritud Euroopa allikatele toetudes, et "NATO riigid arutavad oma raketitõrjeüksuste võimekuste laiendamist, sealhulgas Rumeenias ja Poolas, et olla võimelised alla tulistama Venemaa rakette pärast Lähi- ja keskmaarakettide likvideerimise lepingu (INF) lõppemist," selgitab Sputniku sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko. 

Запуск баллистической ракеты-мишени ближнего радиуса действия на полигоне в Нью-Мексико, США
© Фото : © U.S. Army Space and Missile Defense Command/Army Forces Strategic Command
Lühimaa ballistilise sihtmärgi käivitamine New Mexicos

USA raketitõrjesüsteem (National Missile Defense) oli algselt mõeldud riigi territooriumi kaitsmiseks Nõukogude ballistiliste rakettide eest. Hiljem loodi müüt Euroopa liitlaste kaitsmisest "paariariikide" (Korea RDV, Iraani, Süüria, Liibüa, Iraagi) raketirünnakute eest, kusjuures enamikul neist pole kunagi mandritevahelisi rakette olnudki.

Sõjaline analüütik: meil pole põhjust INF-i järgida >>

Mis puudutab Venemaad, siis isegi väikeste operatiiv-taktikaliste rakettide Iskander jaoks on nii olemasolev kui ka tulevane NATO raketitõrjesüsteem hõlpsasti läbitav. Milles on siis USA raketitõrje Euroopasse paigaldamise loogika?

Varjatud plaan

Moskva on korduvalt teatanud, et ta peab Rumeenias ja Poolas asuvaid Ameerika raketitõrjesüsteemi objekte Venemaa tuumakilbi vastu suunatud relvadeks.

Raketitõrje peamine eesmärk ei ole mitte kaitse, vaid rünnak. Ida-Euroopas asuvaid raketibaase ja MK-41 stardiseadeldisi saab kasutada massiivseks ennetavaks rünnakuks Venemaa strateegiliste objektide pihta, kasutades Tomahawki maismaaversiooni rakette, mille lennuulatus on kuni 2500 kilomeetrit. 

Томагавки на борту американского военного корабля
© AP Photo / Bullit Marquez
"Tomahawkid" Ameerika sõjalaeva pardal

Kui New York Times kirjutab, et NATO riigid mõtlevad Aegis Ashore raketisüsteemide tehnoloogiliste võimete laiendamisele. See tähendab, et Washington kavatseb oma rünnakupotentsiaali Ida-Euroopa territooriumil suurendada, et pääseda ennetava ja otsustava löögi andmiseks Moskvale lähemale.

NATO haub Venemaa rakettidele "väärikat" vastust >>

Ilmselgelt toob selline rünnak kaasa tuumakonflikti puhkemise ja täismahulise vasturünnaku Ameerika Ühendriikide territooriumi pihta, kuid kaitse-eelarve suurus ja usk "Ameerika ainulaadsusse" (usk, et tuumasõda võidakse esimesena rünnates võita) võivad ühel hetkel mõistuse tahaplaanile suruda.

Venemaa reaktsioon Ameerika raketisüsteemide lähemaletoomisele on üsna ettearvatav ja paljud arukad ameeriklased mõistavad riski suurust. Nii ütles endine asekaitseminister ja NATO küsimuste ekspert Jim Townsend: "Venelastele on piir, kust tagasiteed ei ole. Sellest saab alguse tõeline eskalatsioon."

Muidugi ei ole kõik Washingtoni 27 Euroopa-liitlast valmis "Ameerika väärtuste" pärast kannatama. "Uue õhu- ja raketitõrjesüsteemi" arutamise käigus on küllaltki tõenäoline lahkhelide tekkimine alliansi liikmesriikide seas.

Miks ostab Varssavi Ameerikast rakette >>

Kuid keerukates olukordades võivad Ameerika Ühendriigid vajadusel liitlastel käsi väänata või lahendada probleemid kahepoolsete lepingutega. Tõenäoliselt ei esita "värsked eurooplased" (Rumeenia ja Poola) raketitõrjesüsteemi moderniseerimise plaanidele oma territooriumil vastuväiteid, eriti, kui sellega kaasnevad ka rahalised stiimulid.

Domineerimise lõpetamine

Venemaa omalt poolt maandab metoodiliselt julgeolekuriske oma piiride lähedal, õõnestades Ameerika ainuvõimu maailmas.

Belgia väljaanne Dedefensa.org märgib:

Kokku kahemiljardilise rahvaarvuga Hiina, India ja Türgi otsus osta õhutõrjesüsteemid S-400 ei ole ainus, kuid on kõige ilmekam ja värskem näide Ameerika domineerimise hävimisest.

Venemaa raketikompleksid võimaldavad hävitada enam kui 400 kilomeetri kaugusel ülehelikiirusel lendavaid rakette, lennukeid ja pomme, kusjuures uuemate süsteemide (S-500 Prometeus – Toim.) puhul ka kõrgemal kui 185 kilomeetrit. Venemaa S-400 ostuhuviliste järjekorras seisavad veel Katar, Saudi Araabia, Egiptus, Alžeeria, Maroko ja Vietnam. Tõepoolest riigi suveräänsusele ei ole midagi olulisemat, kui riiklik julgeolek, mis USA garantiidest ei sõltu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Iskander, Rumeenia, Poola, USA, Venemaa, raketitõrjesüsteem

Peamised teemad