11:56 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Analüütika
lühendatud link
Eesti saluudifoobia (8)
15312

Üllatav seaduspärasus — niipea, kui Eesti ja Venemaa lähenemisel tehakse kasvõi väike samm, ilmub Tallinnas keegi, kes selle positiivse liikumise ära nullida üritab.

Eesti välisministeerium kutsus vaibale Venemaa suursaadiku Aleksandr Petrovi, et protesteerida venelaste plaani vastu korraldada Moskvas 22. septembril pidupäevasaluut. Sellel päeval 1944. aastal vabastas Nõukogude armee Tallinna fašistlikest röövvallutajatest ja vabastajate kangelasteo auks kõlavad taas kahuripaugud. 

Eesti välisminister Urmas Reinsalu on kategooriliselt selle vastu, sest peab punaarmeelasi mitte vabastajateks, vaid okupantideks ja nõuab oma isikliku arvamuse põhjal pidupäeva tühistamist, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Vladimir Barsegjan.

See pehmelt öeldes veider algatus ei tekita antud juhul mingit imestust – härra ministrilt võib oodata mida iganes. 

Just Reinsalu püüab juba aastaid, kalkulaator pihus, kokku arvutada kahju, mis väidetavalt on Eestile NSV Liidu koosseisus viibimise ajal tekitatud. Ja kuigi riigi peaaegu kogu ülejäänud juhtkond  piinlikult tema kahtlast algatustest väldib, ei mõjuta see sugugi vaenuliku poliitiku positsiooni.

Urmas Reinsalu vihkab juba nii ammu ja järjekindlalt kõike Venemaa ja venelastega seonduvat, et ta ei jäta kasutamata ühtegi võimalust seda avalikult väljendada.

Kui Reinsalu oli kaitseminister, ütles ta 14. juulil 2012 toimunud 20. Eesti SS-diviisi endiste võitlejate kokkutulekul:

Natsid päästsid Eesti au! Mõelge vaid sellele fraasile ja küsige endalt, kuidas inimene, kes endale selliseid väljaütlemisi lubab, on juba aastaid olnud Eesti Vabariigis kõrgetel ametikohtadel ja spetsialiseerunud ainult ministrikohtadele. Pärast valitsusliidu muutumist kolis Reinsalu kaitseministri toolilt justiitsministri toolile ja vastutab nüüd riigi välispoliitika eest.

Kommentaarid on siin, nagu öeldakse, liigsed. Oleks väga huvitav teada, mis või kes hoiab üleval seda nii fenomenaalselt väljakujunenud vankumatut russofoobiat, sest kui selline asi meil toimub, ju on seda siis kellelgi vaja?

Eesti on valmis Moskva ilutulestikule vastama oma ilutulestikuga Petseri vallutamise auks >>

Tuleb märkida veel üht seaduspärasust: niipea kui tehakse kasvõi väike samm Eesti ja Venemaa pragmaatilise lähenemise suunas, ilmub nagu võluväel keegi Reinsalu sugune ja üritab seda positiivset suundumust ära nullida.

Need, kes on sellisest iga ministri töö peale mihklist huvitatud, ei muretse ilmselt meie riigi julgeoleku pärast ja täidavad hoopis teist ülesannet - luua oma geopoliitiliste plaanide elluviimiseks Venemaaga piiri ümber ebasõbralike riikide vöö. Kõige järgi otsustades juhivad just need jõud selliste ministrite kaudu Eesti riiki.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Eesti saluudifoobia (8)

Samal teemal

Puškov: Eesti tähtsus piirdub Venemaa naabrusega
Lavrov teatas russofoobsete tendentside tugevnemisest maailmas
Helme või Reinsalu – kumb Venemaale suurema käki keerab
Jürgens: Russofoobiat kultiveerivad Eestis ametivõimud, mitte rahvas

Peamised teemad