15:22 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
299 0 0

Tavaolukorras tuntaks talle lihtsalt kaasa. Soovitataks tal puhata. Ja isegi vähesed vastased ei hakkaks tema vigu üksikpulgi arvustama. Võimalik, et ka lootuses näidata ennast suuremeelsetena. Aga nüüd on olukord teine.

Angela Merkelil olid jälle värinad. Kolmas kord kolme nädala jooksul. Ja just siis, mil see kõigile nähtav on. Kõik hümnide esitamise ajal, väliskülaliste vastuvõtul. Võib-olla just hümnid mõjutavad kantslerit sellisel moel? Ka Brežnevi puhul naljatati, et ta oli valmis tantsima kui mängiti "murdmatu liidu ..." . Aga selliste asjadega ei tohiks naljatata. Seda panevad arstid pahaks. Kantsler aga ütleb, et kõik on korras, arutleb raadio Sputnik kolumnist Mihhail Sheinkman. 

Parkinsoni tõbi? Närvisüsteemi degradatsioon? Veresooned? Nagu inglise kirjaniku Jerome Klapka Jerome (1859-1927) raamatu Kolm meest paadis kangelane, püüavad bürgerid (ja mitte ainult meditsiinilise haridusega) kõiki neile teadaolevaid haigusi "muttidele", külge pookida. Välja arvatud vast nurgavoodi palavik, Nii kirjutab Merkeli värinate kohta Sputnik raadio kolumnist Mihhail Sheinkman.

Pahasoovijad hakkavad aga vastavalt oma maitsele agaralt võrdsustama Merkeli füüsilist ja poliitilist tervist. Ehkki tavaolukorras oleks inimlik lihtsalt kaastunne. Soovitaks tal puhata. Ja isegi väiklased oponendid ei peaks hakkama tema olukorda üksikpulgi arutama ja kõike olnut avalikkuse ette tooma.

Ka mõni aasta tagasi, kui Merkel kukkus ooperi Tristani ja Isolde vaatuse vaheajal puhvetis, arvasime, et tegemist oli jala nihestusega ning mitte mingi muuga. Ja nii me jäimegi uskuma, et tegemist ei olnudki mitte millegi muuga. Võimalik, et nii oligi. Bundestagi valimiste järel tundus aga, et temas oli midagi muutunud. Ja nüüd soovitatakse tal teha Donald Trumpi.

Tegemist on aga siiski elava inimesega. Loodame, et tegemist ei ole "teflooniga" nagu teda on nimetatud. Teflooniga millest kõik käib lihtsalt läbi sinna jälgi jätmata. Aga sealt on ju läbi käinud nii mõndagi.

Viimasest ajast meenub - CDU ebaõnnestumine Euroopa Parlamendi valimistel, mõju kaotamine Euroopas ja Saksamaal. Ja need häbiväärselt kurnavad läbirääkimised ELi juhtkonna üle, kus ei tohi kedagi ega midagi segamini ajada ja kus ka ükski ametnik ei tohi teda segi ajada Macroniga. Kõigest sellest tuleb üle olla, kuid kõik see ei paranda tervist.

Varem arvati, et see kõik on Merkeli jaoks nagu hane selga vesi. Nüüd aga selgub, et tegemist ei ole mitte hanega, vaid pardiga, pealegi lonkava pardiga. Ja tema oluliseim probleem pole mitte jala väljaväänamine.

"Ma tunnen end hästi. Olen veendunud, et saan edasi töötada. Ei ole mingit põhjust muretsemiseks," ütles Merkel pärast Soome peaministriga kohtumist ehk jällegi kasutas kantsler nn. laiendatud versiooni oma tavaväljendist: "te ei jõua ära oodata." Esialgu on tal veel kasutamata üks tema lemmikfraasidest "me saame hakkama." Aga seekord jäi see kasutamata.

Või otsib ta uusi sõnu ja väljendeid? Nii et kõik pole veel tema jaoks kadunud. Lõppude lõpuks on see siiski hämmastav. Tõsi, teisel põhjusel. Või siiski, kohtumisel Taani peaministriga kuulas ta hümni istudes, ja ei mingeid värinaid. Kas järeldus võiks olla selline: ta lihtsalt peab istuma. Kui nii, kas siis 2021. aastani jääbki ta "istuvaks" kantsleriks?

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetajate seisukohaga.

Samal teemal

Kes kannatab, see kaua elab: Merkel toetas Euroopa armee projekti
Angela Merkel ei peaks Vladimir Putinile kätt ulatama
Merkel kinnitas Kiievile, et Euroliit kontrollib uut Nord Streami
Saksa meedia: Merkel lahkub 2021. aastal kantsleri kohalt

Peamised teemad