03:12 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Analüütika
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
25540

Massiivse dessanteerumise ülesannet Krimmi suunal täitsid sõjaväelased esmakordselt, kuid ilmutasid seejuures sellist lahingväljaõppe taset, milleni USA ja NATO väed Euroopas ei küüni.

Venemaa näitas, millega ta võib Krimmis kutsumata külalisi kostitada. 11. juulil Feodossia lähistel toimunud õhudessantvägede ja transpordilennuväe ainulaadse suvise taktikaõppuse käigus dessanteerus 9 minuti jooksul ligi 2500 sõjaväelast koos relvastuse ja tehnikaga, kirjutab Raadio Sputnik sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko. 

Lengevarjukuplites taevas

Venemaa sõjaväelaste hoogne dessant Krimmis kujunes omamoodi tervituseks Ukraina ja USA pikaldasele ühisõppusele Sea Breeze 2019, millest võttis osa 19 riiki, 32 laeva, 24 lennukit ja 900 merejalaväelast. 

Reamees Reinu päästmine: NATO liitlased maabusid Saaremaal >>

Tervitus osutus mõjusaks ka sellepärast, et õppuse plaani järgi hõivasid dessantväelased pärast maandumist edukalt välilennuvälja ning hävitasid tingliku vastase muud objektid ja "ebaseaduslikud relvaformeeringud".

Dessantväe rünnaku eripärad

Krimmis viimistleti edukalt uut dessanteerumise taktikat. Esmakordselt heideti üle 40 lennukilt Il-76 õhudessantvägede allüksused alla väikestelt kõrgustest — kuni 600 meetrit. See võimaldas maksimaalselt vähendada dessanteerumise aega.

Lennukite Il-76 rivi juhtisid eelhoiatuslennukid A-50U ja Il-22. Katet tegid hävitajad Su-27. Transpordilennuväe isikkoosseis viimistles ümberbaseerumist operatiivlennuväljadele ja õhudessantvägede allüksuste ümberpaiknemist üle 2000 kilomeetri kaugusele.

Pärast allüksuste dessanteerimist langevarjudega maandus viis lennukit Il-76 välilennuväljale maksimaalse laskumiskaldega piiratud ruumis (nn "afgaani maandumine").

Punaarmee õhudessantväed tekitasid vaimustust >>

12. juuli keskpäevaks olid kõik transpordilennuväe lennukid tagasi oma baasides, kuid dessandi väliõppus Krimmis polnud sellega lõppenud. Taktikaõppuse raames saatsid Novorossiiski dessantväelasi Musta mere laevastiku merejalaväeüksused, kes ühtlasi viimistlesid dessanditõrjet lahinglaskmistega Krimmi polügoonidel.

Keerulises taktikalises olukorras tulistas liikurmiinipildujate Nova-2-S9 patarei kinniselt tulepositsioonilt tingliku vastase dessanti. Kokku osales ligi 500 "musta baretti" (merejalaväelast – toim.) ja 50 Musta mere laevastiku merejalaväe lahingutehnikaüksust.

"Partnerite" jõupingutused

Manöövrite Sea Breeze legend on lihtne, illusioonide vangid viimistlevad aastast aastasse "paljurahvuselist operatsiooni põhiseadusliku korra taastamiseks kriisipiirkonnas, kus on tekkinud väljastpoolt toetatavad separatistlikud liikumised".

Mis puutub õhudessandi kasutamisse, siis USA-l on ainult üks õhudessantdiviis, mis koosneb umbes 12 tuhandest sõjaväelasest. USA õhudessantoperatsioonide läbiviimine sõltub tervest reast soodsatest taktikalistest tingimustest. Esiteks tuleks hävitada vahendid, millega vastane võib dessandile vastamiseks kohale toimetada tuumarelva.

Teine hädavajalik tingimus on, et USA õhujõud peaksid vastase õhukaitseobjektide ja lennubaaside pihta antavate tuumalöökide abil saavutama ülekaalu õhus. Sellised stsenaariumid on ilmselgelt elukauged, sest Venemaa relvastuses on ülehelikiirusega raketid Avangard ja Kinžal. 

USA ja NATO õppuste praktika Euroopas annab tunnistust dessantüksuste halvast lahinguvalmidusest. Tundmatus piirkonnas saavad dessantlaevad tabamusi. Ettevalmistamata rannikul jookseb vastase merejalavägi sageli liiva. Õhudessant hüppab välja, kuhu juhtub ja purustab seejuures oma sõjatehnika.

Venemaa välisminister on nimetanud õppusi Sea Breeze ohtlikuks ideeks. Riigiduuma saadik Andrei Kozenko peab Ukraina ja USA ühisõppust "peremehe mänguks oma taltsutatud meriseaga".

Sea Breeze vaid imiteerib "partnerite" lahingväljaõpet, ühtsust ja sõjalist võimsust. Midagi muud ei saa tundidepikkused igavad ümberpaiknemised läänest itta ja tagasi, valvehäired ja tõsiste lahinguhäirete puudumine tähendada. 19 riigi osavõtul toimuvates õppusest Sea Breeze 2019 ei ole mereväe seisukohast praktilist väärtust — erinevalt Venemaa Novorossiiski dessantründekoondisest ja Musta mere laevastikust.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)

Samal teemal

Luugid sulgeda! Kuidas merejalaväelased soomustehnikal lahingusse lähevad
Milleks Venemaa Balti laevastikule tankipolk
Balti riikide kaval plaan - kasutada ameeriklasi elava kilbina
Merikülas austati Nõukogude dessandi mälestust
Tagid:
merejalavägi, sõjaväe transpordilennuvägi, NATO, õppused, õhudessantväed, Krimm

Peamised teemad