18:48 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Analüütika
lühendatud link
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
75 0 0

Kiievis toimuval kohtuprotsessil arutatakse RIA Novosti Ukraina peatoimetaja Kirill Võšinski suhtes kohaldatud tõkendi muutmist. Kohtuistung lükati edasi 19. juulile.

Ukraina konstitutsioonikohus on tunnistanud põhiseadusele mittevastavaks kriminaalmenetluse seadustiku normi, mis kohustas kohtuid rakendama tõkendina rasketes ja eriti rasketes kuritegudes kahtlustatavatele isikutele tõkendina ainult vahi all pidamist, mistõttu Kirill Võšinski tuleks vahi alt vabastada, analüüsib raadio Sputnik kolumnist Viktor Marahhovski. 

Tuletame meelde, et Võšinskit süüdistatakse riigireetmises (SBU sõnastuses: "Koostas teabematerjale, mis õigustavad Krimmi annekteerimist Venemaa poolt, ning naastes koos mitmete teiste ajakirjanikega Kiievisse, käivitas aktiivse kampaania Luganski ja Donetski rahvavabariikide toetuseks."

See tähendab, et ajakirjanikku süüdistatakse riigireetmises oma kutsetegevusega, mida ametivõimud peavad vastuvõetamatuks.)

Seetõttu on Võšinski olnud ühiskonnast isoleeritud juba rohkem kui aasta. Pärast konstitutsioonikohtu otsust tekkis võimalus olukorda muuta. Väärib märkimist, et kui Võšinski trellide tagant välja saab, siis võidab sellest eelkõige Ukraina ise.

Kas vahetatakse välja: Venemaa välisministeeriumis kõneldi Võšinskiga seotud olukorrast >>

Esiteks langeb siis ära üks kõige skandaalsemaid näiteid meedia vastu suunatud repressioonidest, mis põhjustas proteste mitte ainult Ukrainas ja Venemaal, vaid ka Euroopas. Ja teiseks – tekib pretsedent terve mõistuse võidukäigust, mis on puudu dialoogi alustamiseks Kiievi ja Moskva vahel.

... Kuid muidugi pole kõik nii lihtne, sest Ukrainas on jõude, kellele Võšinski tõkendi muutmise vältimine on kriitilise tähtsusega.

Teiseks on see väga Ukraina-spetsiifiline nähtus, mida nimetatakse "aktivistideks", st ultranationalistide lendsalkadeks, kes tegelevad riigi objektiivset nõrkust kasutades teatud avaliku reketiga, ja võidelnud endale pärast 2014. aastat välja "immuunsussertifikaadi", ründavad need rühmad regulaarselt ametnikke ja riigiasutusi hüsteeria ja ähvardustega ning tihti edukalt, pressides erinevatelt võimuharudelt välja neile vajalike otsuseid, juhindudes seejuures loomulikult mitte põhiseaduslikest normidest, vaid vanast heast revolutsioonilisest südametunnistusest.

Kõverpeeglite kuningriik: Lääne meedia tegi natsidest Donbassi võitlejad >>

Muide, just praegu on need aktivistid kõrgendatud erutusfaasis. Esiteks, valimiskampaania tõttu ja teiseks, endise rahvuskaartlase Vitaliy Markivile kaugel Itaalias langetatud kohtuotsuse pärast. Tuletame meelde, et reedel mõistis Itaalia Pavia linna vandekohus Markivile süüdi Itaalia ajakirjaniku ja tema venelasest tõlgi tapmises Donbases 2014. aasta maikuus.

Rahvuslased on sügavalt šokeeritud ja solvunud, et Itaalia Themisele ei suudetud tavapärasel moel oma tahet peale suruda. Seetõttu tundub nende revolutsioonilisele mõistusele ja südametunnistusele täiesti loomulik, et kättemaksuks Itaalia ajakirjaniku mõrvari eest määratud vanglakaristusele on Venemaa-Ukraina ajakirjaniku edasine vahi all pidamine täiesti loomulik.

Gasparjan: kohtunike hämmastav vabandus Võšinski kohtuasja edasilükkamiseks >>

Lisaks Ukraina peaprokuratuur, kelle suhted uue presidendiga on üsnagi pingelised. Prokuratuuri teatest "aktivistid" tegelikult eelseisvast kohtuistungist kuulsidki. Kusjuures kohe paanilis-mobiliseerivas võtmes: "toimub kohtuistung propagandakanali RIA Novosti juhi Kirill Võšinski üle.

Mida oodatakse? Et inimene vabastatakse ametlikult vahi alt, kohtulahendi alusel. Millepärast? Sellepärast, et pärast Põhiseaduskohtu langetatud otsust, mis "hoolitseb" terroristide ja riigireeturite eest. toimus Vladimiri ja Volodõmõri vahel telefonikõne," ütles peaprokurör Lutsenko pressiesindaja.

Kirill Võšinski: on olemas Kiievi selge suunis mind vangis pidada >>

Ja lõpuks saab planeeritud kohtuistungist eksimatu laborieksperiment, mille käigus selgub, kas Ukraina riik suudab olla vähemalt sellisel tasemel, et ilmutada avaliku surve all tervet mõistust ja head tahet ja mitte määrida end mingi seaduslikkusega.

Kui jah, siis on selle riigi ja selle riigipeaga vähemalt mõtet dialoogi alustada. Kui ei, siis ei ole Ukraina võimud võimelised kontrollima põhiseaduslikku korda isegi oma pealinnas ja siis pole praegu temaga rääkida lihtsalt mingit mõtet.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)

Samal teemal

Võšinski kohtuasi põhjustas USA Kongressis skandaali
Kirill Võšinski kommenteeris kaasvangide suhtumist Ukraina presidenti
Venemaa ajakirjanikud pöördusid Võšinski vabastamiseks Zelenski poole
Kirill Võšinski tänas ajakirjanikke "professionaalse solidaarsuse" eest
Solidaarsusmeeleavaldus Moskvas Kirill Võšinski toetuseks

Peamised teemad