19:40 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Analüütika
lühendatud link
11810

Suurimate pankade ja investeerimisfondide analüütikud hoiatavad, et kaubanduse üldiseaeglustumise ja languse taustal on keskpangad juba alustanud ülemaailmset valuutasõda.

TALLINN, 20. juuli — Sputnik. Mis on selles ähvardavat kui odavnevad ja miks odavnevad või miks võivad odavneda euro ja dollar, sellest on juttu siinses RIA Novosti artiklis.

Varjatud sõda

Majanduse kasvades eelistatakse tugevaid valuutasid. Kuid kaubandussõjad on maailmamajandust tublisti räsinud. Eksperdid on veendunud, et põhihoop valuutadele saabub aastatel 2020–2021.

WTO hinnanguil kahanes rahvusvaheline kaubandus 2018. aastal 0,5 triljoni dollari võrra, tänavu on aga kahanemine pooleteist triljoninit dollarit. Nagu Rahvusvaheline Valuutafond on hoiatanud, vähendab USA ja Hiina vastasseisu jätkumine ülemaailmset SKP-d 0,5% võrra, seega 455 miljardi dollari jagu aastas.

Sellises olukorras rakendavad keskpangad riikide majanduse toetuseks ilmselt mitmesuguseid stimuleerimsmeetmeid. Ent diskontode alandamismäära võimalused on väga piiratud, kuna need on niigi miinimumi tasemel. Ainus reaalne vahend majanduse toetamiseks on valuuta devalveerimine, mis tõstab maailmaturul eksportkaupade konkurentsivõimet. Aga kui mitu riiki selles võidujooksus oma valuutat devalveerivad, ongi tegemist valuutasõjaga.

Nagu Bank of America Merrill Lynchis kinnitatakse, on see sõda juba alanud ja selles osalevad varjatud kujul juhtivate riikide keskpangad.

„Praegu on keskpankade diskontomäärad ajalooliselt madalaimal tasemel, mistõttu keskpangad ei saa tavapärasel moel krediidikulukust mõjutada. Ainsaks võimaluseks on jäänud riiklike valuutade devalveerimine,” väitis telekanalile CNBC Bank of America Merrill Lynchi G10 riikide valuutapoliitika osakonna juhataja Thanos Vamvakidis.

Õli tulle

Krediidipoliitika leevendamine on viimastel kuudel kujunenud maailma meedias võtmeteemaks, kuivõrd USA Föderaalreserv (FED), Inglismaa Pank ja Euroopa Keskpank on hoiatanud ähvardava diskontomäärade vähenemise eest.

Õli valas tulle Donald Trump, kallates Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi üle süüdistustega euro nõrgestamises. „Mario Draghi teatas täiendava stimuleerimise võimalusest, mis euro kursi dollari suhtes otsekoha alla viis ja võimaldas ebaõiglaselt ja hõlpsamini USA-ga konkureerida. Viimane väide on muidugi Ameerika seisukoha peegeldus. Euroopalsed selle "patu" alles aastatega andeks – koos Hiina ja teistega,” kirjutas USA president juuli algul Twitteris.

Samas nentis Valge Maja juht järjekordselt, et ka Hiina alandab teadlikult jüani kurssi, muutes ekspordi odavamaks ja suurendades kaubanduse tasakaalustamatust USA-ga. Föderaalreservi Süsteem aga jätkab Trumpi hinnangul liiga kõrge diskontomäära hoidmist ja kallis dollar takistab ameeriklaste kaupade ja teenuste eksporti.

Ameerika Ühendriikide riigipea väljaütlemised põhjustasid Wall Streetil võimsa spekutalstioonide laine. Analüütikud on jõudnud järeldusele, et juba lähimal ajal langetab Trump otsuse dollari devalveerimiseks.

Panga analüütikud on hoiatanud, et niipea, kui Rahandusamet annab vastava korralduse, asub New Yorgi Föderaalne Reservpank sooritama asjaomaseid valuutatehinguid: hakkab dollareid müüma ja välisvaluutat kokku ostma. See nõrgestab dollarit, mis Bank of America arvestuste kohaselt pn praegu umbes 13% võrra üle hinnatud.

Tupiktee

Kartused said peagi kinnitust. Juba juuli keskel käskis Trump oma nõunikel kaaluda mooduseid USA valuuta devalveerimiseks. Nagu Bloomberg kinnitab, arutas president dollariga seotud olukorda Judy Sheltoni ja Christopher Walleriga – nendega, keda ta oli välja pakkunud Föderaalreservi juhtivasse nõukokku.

Sellest, et suured keskpangad, sealhulgas FED, võtavad nüüd teadlikult käsile riigivaluutade nõrgendamise, andis teada ka maailma suurim investeerimisfond PIMCO.

„Pärast 2018. aasta algul tekkinud vaheaega puhkes uuesti külm valuutasõda, mis oli maailma põhiliste kaubandusblokkide vahel väldanud üle viie aasta. Enamgi veel, ei saa välistada koguni täismahulise valuutasõja eskaleerumist koos USA, teiste suurriikide valitsuste ja keskpankade otsese sekkumisega valuutakurssidesse, ehkki küll mitte lühiajalises perspektiivis,” möönab ülevaates fondi majandusnõunik Joachim Fels.

Muuseas, nagu märgib Vamvakidis Bank of America Merrill Lynchist, juhul kui enamik suurpankadest võtab oma seisukoha, jõuab see ülima tõenäosusega kõik tupikusse.

„Nad ei suuda mõjutada võlakohustuste maksumust, kuna intressiprotsendid on praegu ajaloolisel alamtasemel. Ainsaks võimaluseks edaspidi laenutingimusi leevendada on oma valuutat devalveerida,” selgitab analüütik. Kuid tema sõnul saab juttu olla ainult tasakaalust, sest kui kõik seda teevad, ei liigu valuutad kokkuvõttes paigast ning krediidipoliitika ülimalt piiratud ressursid raisatakse tegelikult tulemusteta.

Niisiis, kui kõik püüavad oma valuutakurssi samaaegselt mõjutada, et võida kokkuvõttes mitte keegi. Ja negatiivsed kõrvalmõjud on selle mooduse puhul, millest (ja kui) kõik samaviisi sekkudes kinni haaravad, kindlustatud.

Bank of America oletab, et välisinvestorid, kes paigutavad raha USA valitsuse kõige usaldusväärsematesse väärtpaberitesse, satuvad paanikasse ja hakkavad neid maha müüma.

„Välismaalased ei hakka USA riigivõlga rahastama, kui poliitika on suunatud dollari stabiilsuse vastu,” kommenteeris tuntud pangaanalüütik Dick Bove. „Aga USA sõltub tervikuna ja täielikult sellest, et dollarit käsitletakse ülemaailmse reservvaluutana.”

Seega, saada siin selgust on tegelikult võimatu, sama võimatu kui teha ilmaprognoos kuu aja peale ette. Kuigi jah, me kõik teame, et suve möödudes saabunud sügis läheb üle talveks. Kui see on prognoos, siis jah. Just nii nagu meie raha odavneb vastavalt sellele, kuidas suureneb käibel olev rahamass. See viimane on siis hellitav nimetus tegevuse kohta mida me nimetame rahatrükiks. Ja kuidas nimetada raha, mida "loovad" ja sisuliselt...... kommertspangad, vastavalt meie poolt võetud laenudele. Ega ometi mitte valeraha?

Samal teemal

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu

Peamised teemad