12:40 30. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Analüütika
lühendatud link
58 0 0

Leedu sisserändeprobleem on lahendatud - Seim võrdsustas tööõiguslikult kohalike ja Ukraina sisserändajate töökäed. See on asi kahe otsaga. Võiks küsida Ukraina moodi: чи зрада, чи перемога (kas reetmine või võit)? Kas Polina või Cipollino?

Veste autor Pjotr Malejev, 19. juuli — raadio Sputnik. Elasid kord kaks meest, kes töötasid samas majas. Tulid koos tööle ja said lifti juures kokku, vahetasid üles sõites põgusalt uudiseid, patsutasid üksteist õlale: tead, kahju küll, kiire on, teinekord räägime edasi. Ikka juhtub: vastastikune sümpaatia, võõras küll, aga juba täitsa omainimene. Siis ükskord aga jäid mehed lifti kinni ja viie minuti pärast taipasid, et rääkida polegi nagu millestki. Saabus piinlik vaikus. Nad küll päästeti välja aga pärast seda püüdsid nad teineteist vältida.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Leedu möödus konkurentsivõime poolest Eestist

Ukrainal on Leeduga suur sõprus — laulavad nagu ööbikud. Mis teha, neil on nii horoskoobi, numbrite, kaartide, karma, temperamendi ja muu homöopaatia järgi hea klapp. On, mida arutada, ja on, keda taga rääkida. Halb mees ja poeg teeb naisest ja ämmast sõbrannad. Viisavabaduse raames on pisikesele Leedumaale saabunud palju lootusi hellitavaid Ukraina kodanikke. Ettevõtlikud leedulased on sisse seadnud isegi sellel põhineva äri: igat masti meistrimehi kõikidesse maanurkadesse läkitavad vastuvõtjad-jaotajad. Neil on tööd küllaga .

Oma püsisuhte kinnituseks on sõsarad sõlminud töölepingupõhise mõistuseabielu. Leedu seim vaatas selle lahkesti üle ja kiitis heaks. Kõik on ebaseadusliku sisserände vastase võitluse piirides. Seal on kõik korras: leitakse sobiv töö, arvestatakse huvidega, ilmutatakse hoolivust, käivitatakse protsessid. Kata või laud ja tao tundetulvas klaase puruks.

Tähelepanelikud patrioodid uurisid kokkulepet lähemalt, seal aga, seltsimehed, on veel midagi. Seletuskirjas on öeldud, et "kolmandate riikide kodanikke ei tohi ekspluateerida ja nende töötasu ei tohi olla madalam kui Leedu kodanikel". Pidage kinni, kuidas siis nii? Meie siin vabariigis sõelume omad segaelemendist hoolikalt eraldi, et õiget kodanikku kasvatada, jahume genofondi kaitsest, kirume migratsiooni, nii et vähe pole, hoiame pagulasi eemal ja teeme neile salamahti jalgvärava lahti, et kasige siit minema.

Mis jama see on? Kas reetmine või võit? Kas Olja või Polina? Või veel mingisugune "Cipollina". Riigi potis hakatakse tšipolliinie keetma, sibulalõhna hakkab levima. Kas haisu on juba tunda? Kas te ikka mõtlesite järele? Mis tähendab, et ukrainlasi "ei tohi ekspluateerida"? Aga miks neid siis üldse vaja on? Leedu on leedulaste jaoks, nemad on peremehed. Mis tähendab, et "palk ei tohi olla madalam"? Mis õigusega? Meie siin muudkui ehitame ja kannatame, aga nemad on kõigeks valmis. Neid on siia hulka kokku sõitnud ja sõidab veel — tee ainult uks lahti. Kui kõik nii hea on, miks siis on peamine leppes kavalalt peidus?

Vastatakse, et see on ainult ukrainlastele, aga nemad on ju peaaegu omad. Esiteks, mis omad? Siin on isegi kohalikud poolakad peaaegu võõrad, need sellid — seda enam. Ja teiseks, kus on garantii, et ülejäänud tšipolliinmigrandid ei hakka oma õigusi taga nõudma? Kui riik avab ametlikult tööturu, siis nii öelgegi: kõik, kino jääb ära, "Leedu rahvuslik projekt" on läbi.

Autori seisukoht ei pruugi koku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Leedu, tee omadele värav lahti - Seim võrdsustas ukrainlased kohalikega
Leedu, Läti ja Poola allkirjastasid avalduse Nord Stream 2 vastu
Valgevenes vahistati Leedu ja Poola kaudu rahastatud partisanid
Leedu otsustas NSV Liidu aegsete "magalate" pealt teenida
Sõjaväeekspert Leedu soomukiostust: parem olnuks investeerida majandusse
Tagid:
immigrant, viisa, Ukraina, Leedu

Peamised teemad