23:32 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Analüütika
lühendatud link
7001

Enamasti meeldib "tommidele" seda teha Baltimaades. Seal lasevad nad kõrges kaares oma värske ja demokraatliku joa iga nurga taha ja seda nii liberaalselt, et need enam ei jõuagi ära kuivada. Aga see, mis on meil siin juba harjumuspärane, on Horvaatia jaoks on see midagi uut. Ja selle jälgi annab seal veel hulka aega koristada.

Järgides legendi ja ranget vastavust NATO rahvusvaheliste õppuste nimele Swift Response ehk "Kiire vastus", "vastasidki" Briti dessantväelased kiiresti, 13.–25. juunini. Aga vaat siis tekkisid neil küsimused. Ja kõige tähtsamad nendest on "Kui kaua?" ja "Mille eest?". Mingil ajal tundsid horvaadid küll huvi: "Kas te maksate sulas või kaardiga?" Kuid külalised Ühendkuningriigist vastasid juba õppeväljakul: "Arve on lõpetatud." Siis otsustatigi lüüa kaks kärbest ühe hoobiga: puhata pärast sõjamehetööd kuurortlinnas Zadaris. Juba jälle, nagu nad olid harjunud, kohanime vääriliselt. Tasuta (vene kõnekeeles задаром — toim).

Täpsemalt korraldasid nad kaklusi, lõid ettekandjatele külge, jätsid kohvikus maksmata, õiendasid häda kõigi nähes ja ajasid isegi XI sajandist pärit samba ümber. Kabelit nad õnneks ei lammutanud (vihje mängufilmile "Kaukaasia vang ehk Šuriku uued seiklused" — toim), aga need on samuti nemad. Ainuüksi ametlikult registreeris politsei paarkümmend avaldust, aga räägitakse, et tegelikult oli vahejuhtumeid kordades rohkem.

Britid liikusid tänavatel salguti, sõjaväeranitsad seljas. Pähe tulevad otsesed analoogiad, aga kuuldavale ei too neid Horvaatias keegi. Esiteks, liitlasi ei valita. Teiseks ei rääkinud nad siiski saksa keeles. Kuigi kohalike ettekujutuses näevadki okupandid just nii välja. Need muide nimetasid end "kaitsjateks", kuid mingeid vastuolusid selles ei ole. Neil on ju alliansis nii: kes riiki kaitseb, see sööb seal ka õhtust ja lööb tantsu, ja hea veel, kui sellega piirdub. Anglosakside "kangelastegudest" on ju läbi imbunud rohkem kui üks NATO maa.

Enamasti meeldib neile seda teha Baltimaades, kuhu nad lasevad oma värske demokraatliku joa nii sageli, et nurgatagused ja mälestusmärgid on pidevalt niisked. Ka Poola harjub sellega pikapeale ära. Nojah, Ameerika (vee)surve all kindlasti. Norras toimusid 2018. aasta lõpus suurejoonelised NATO manöövrid. 450 kaebust majandusliku kahju ja "vabastava elutegevuse jäätmete" kohta. Aga Horvaatia jaoks on see midagi uut: "Nad käitusid nagu tänavahuligaanid, kelle eest ei ole pääsu. Sest nad teavad, et neil läheb lõpuks nii-kui-nii kõik käest ära. Seepärast nad käituvadki nagu oleksime nende koloonia."

Ja nii läkski. Mis siis, et alles pärast Briti diplomaatia sekkumist. "Need juhtumid ei tohi end meie riikide vahelistes heades suhetes tunda anda," ütles Foreign Office pigem käskides kui vabandust paludes. Kuninglikust kaitseministeeriumist teatati aga napisõnaliselt, et nad "ei kiida heaks käitumist, mis ei vasta Briti armee kõrgetele standarditele". Nende standardite jälgi annab Zadaris nähtavasti veel kaua koristada. Tõsi küll, mitte kauaks. Järgmine "Kiire vastus" tuleb aasta pärast. Kuigi horvaadid on selle niigi ja juba omaks võtnud. Sellise kaitsega ei ole ükski rünnak hirmus. Pärast sellist kaitset pole ühelgi muul agressoril siin enam midagi teha.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Stoltenberg tunnistas NATO-vastast spionaažiohtu
Tallinnas valmib NATO standarditele vastav takistusrada
NATO avalikustas kogemata Ameerika tuumarelvade ladustamise kohad
Kuidas Ukrainat ja ukrainlasi õpetatakse NATO-t armastama
Tagid:
militaarschengen, militaarotstarbeline, NATO, Brittania

Peamised teemad