19:48 23. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1091
  • RUB68.6301
Analüütika
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
35 0 0

"Vahva Ursula", nagu teda vahel Saksamaal hüütakse, on naistearst, endine kaitseminister ja Angela Merkeli parim sõbranna. Missugune neist isikuomadustest osutus määravaks, pole teada, kuid uues ametis läheb vaja kõiki.

Kuuskümmend aastat, seitse last, kolm keelt ja üks unistus tugevast Euroopast. See ei pruugi olla kõige universaalsem edu valem, aga talle sellest piisas. Peale laste. Neid ta kaasa ei võtnud. Kõike muud näitas ta Europarlamendile täies ilus, arutleb raadio Sputnik vaatleja Mihhail Šeinkman.

Teise nooruse erksusega, minnes saksa keelelt sujuvalt üle inglise ja prantsuse keelele, mida ta valdab samuti täiuslikult, lummas ta saali oma eesistumise perspektiiviga. Valimistulemus polnud suurem asi: 383 poolthäält. Ometi üheksa häält üle vajamineva miinimumi. Ja see tähendab, et esimest korda saab Euroopa Komisjoni presidendiks naine. Aga koos temaga vahetab EL lisaks soole ka "fooni". Alates novembrist ja vähemalt pooleks aastaks on selleks von der Leyen

Esiteks on Euroopa praegu sellises õnnistatud olukorras, et kuhu sa ka ei vaata, igal pool käivad valulikud krambid. Üksteisega, migrantidega, Suurbritanniaga, Venemaaga ja isegi USAga. Teiseks on see kõik sellepärast, et neil on kord käest ära — lahkhelid, kõhklused ja muu korralagedus. Seda tuleks tugevdada, et nad teaksid, kelle järele joonduda.

Euroopa Parlament on valmis Ursula von der Layeni karjääri hävitama >>

No ja kolmandaks, parem on mitte ainult tema järele joonduda, vaid ka temaga hästi läbi saada: Kanzlerin istub endistviisi kindlalt oma toolil. Olgugi et tal on jäänud veel paar aastat, aga Frau Leyenile sellest täiesti piisab, et Brüsselis kosuda ja seejärel juba esimest korda oma poliitikukarjääri jooksul mitte sõltuda Merkelist.

Huvitav, et vaatamata kõigile oma voorustele sai Ursulast kandidaat Euroopa Liidu kõrgeimale ametikohale alles viimasel minutil. Ja kui ta ei karanud välja nagu tont tubakatoosist, siis ainult sellepärast, et nende hulgas õrnema soo esindajaid ei leidu. Muide, neid ei olnud varem ka Eurokomisjoni juhtide seas. 

Ka seekord polnud kavas teha teisiti. Saksamaa kaitseminister meenus ELi liikmesriikide liidritele ainult siis, kui nad üksteist takseerisid, ei olnud veel kogunenud või valmistusid juba laiali minema. Neile heidetakse veel kaua ette, et lõppkokkuvõttes astusid nad ametisse kuluaarselt, salaja ning kuidagi väga saksapäratult. Ette hoiatamata. Strasbourgis valmistuti seetõttu vastulööki andma.

Ometi tegi hääletamise eelõhtul selle süüdlanna kavala käigu. Pani ameti maha. Otsekui oleks läinud täispangale ja teatanud, et igal juhul lahkub ta juba 17. juulil Bundeswehrist. Nagu ta ise ütles, "et suunata kogu jõud Euroopa teenimisele". 

Hukas Bundeswehr - Saksa armee tunnustati ajaloo kõige nõrgemaks >>

Otsustades selle järgi, kuidas ta oli teeninud Saksamaad, jätkus tal seda jõudu küllaga. "Von der Leyen on meie kõige nõrgem minister. On ilmselge, et sellest piisab Eurokomisjoni juhtimiseks," väljendas nördimust Europarlamendi ekspresident Martin Schulz. Arusaadav, sotsiaaldemokraat.

Aga see on ju tõsi: kunagi Saksamaa Liitvabariigi kõige populaarsemate poliitikute hulka kuulunud daam ei mahtunud aasta tagasi isegi esikümnesse. Skandaalid, läbikukkumised, plagiaadisüüdistused. Viimaste tõttu kahtlustati teda huvide konfliktis. Bundestag alustas äsja juurdlust.

Bundeswehri ohvitserid kavandasid vandenõu: kuidas on see võimalik? >>

Nii et tema kolimine ei võrdu tulekahjuga, vaid on pääsemine sellest. Berliinis põleb juba maa tema jalge all. Aga Brüsselis on talle kõik lähedane ja tuttav. Siin on ta sündinud ja veetnud 13 esimest eluaastat. Isa oli Euroopa hierarhias suur ülemus. Teda von der Leyen Europarlamendis peetud kõne epiloogis meenutaski: "Isa rääkis, et Euroopa on nagu pikk abielu." Ta ei osanud aimatagi, et tema tütar abiellub nii edukalt Euroopa Liiduga ja sellest abielust saab matriarhaat.

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)

Samal teemal

Endine Saksamaa välisminister tegi ettepaneku Baltimaade kaitsmiseks Venemaa eest
Yana Toom andis Euroopa Komisjoni juhi kandidaadile hinnangu
Saksamaa välisminister nimetas Venemaad Euroopa julgeoleku aluseks
Merkel hindas Euroopa Komisjoni võimalusi Nord Stream 2 peatada
Tagid:
Euroopa Parlament, Merkel, Saksamaa, Ursula von der Leyen, EL

Peamised teemad