07:23 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
123 0 0

Korraga mitu Saksamaa väljaanded kirjutasid, et Venemaa valmistub piirkondlikeks sõdadeks Euroopas. Veelgi enam, ta kavatseb need ka võita, hirmutades Vana maailma tuumaplahvatusega. Ühesõnaga, eurooplased ja eriti sakslased peavad sellega kiiresti midagi ette võtma.

Samal ajal kui Euroopa on keskendunud kliimale ja rändele, valmistub Venemaa sõjaks, kirjutab Saksamaa väljaanne Die Welt, viidates Bundeswehri erukindrali ja endise NATO peasekretäri asetäitja Heinrich Brause ja Kieli Ülikooli Julgeolekupoliitika instituudi direktori Joachim Krause ettekandele, analüüsib raadio Sputnik vaatleja Aleksei Timofejev. 

Tänu nende ekspertide silmapaistvale analüüsivõimele teavad Euroopa riigid nüüd teavad, et esimene löök antakse Musta mere, Balti riikide piirkonnas, Poolas ja Ukrainas. Vau! Kes küll oleks osanud arvata? See löök saab ettekande autorite arvates kindlasti olema "ootamatu".

Ja niikaua, kui NATO reageerima valmistub, toetab Venemaa rünnakut tuumaplahvatusega hirmutamisega. Moskva sellise geniaalse tegevuse tulemusel seisavad Euroopa riigid silmitsi valikuga: "kas võtta risk ja alustada ulatuslikku sõda või anda järele ja nõustuda radikaalsete muutustega praeguses olukorras." Mida sellega silmas peetakse, artikli autorid ei täpsusta.

NATO peasekretär nimetas Venemaad "vastutavaks" INF päästmise eest >>

Die Welt'i artiklis öeldakse muuhulgas, et Venemaa relvastub väidetavalt jätkuvalt keelatud rakettidega ja sunnib NATO-le peale vastumeetmeid. Teemat arendab ajaleht Frankfurter Allgemeine, mis tunneb muret, et Venemaa ei kavatse INF-lepingut päästa, nii et Lääs peab andma kurikuulsale "Venemaa agressioonile"  otsustava tagasilöögi. Ilmselt mõistetakse seekord "agressiooni" all Moskva vastusammu, mis seisnes keskmise ja lühimaa rakettide keelustamise kokkuleppe peatamises. 

Teine tähelepanu vääriv detail on selged vastuolud. Ühes lõigus väidetakse, et Põhja-Atlandi allianss ei soovi võidurelvastuses osaleda. Ja selle järgneb sõna otseses mõttes kohe: "NATO liikmete sõjalise kaitse tugevdamine Idas peaks olema osa Lääne reaktsioonist. Kuid veelgi olulisem on võidelda eskalatsiooniga juba selle varases staadiumis, tugevdades kolmandaid riike, nagu Gruusia ja Ukraina." 

Teisisõnu, sõjaline blokk ei taha, kuid on sunnitud oma sõjalist võimsust suurendama. Kuidas siis muidu? Lõppude lõpuks otsib Venemaa Die Welt'i sõnul tahtlikult konfrontatsiooni lääneriikidega, püüab hävitada kehtivat maailmakorraldust ja kahjustada NATO ühtsust.

Seda loogikat järgides võib eeldada, et Ameerika Ühendriigid, kes sülitavad WTO (Maailma Kaubandusorganisatsiooni – toim.) reeglitele ja vallandasid Hiina vastu kaubandussõja, tugevdavad maailmakorda, samas kui Venemaa seda hävitab.

Venemaa õhutõrjerakettide ostmise tõttu Washingtoni poolt Türgile (NATO liitlasele) lubatud sanktsioonid tugevdavad alliansi ühtsust, Moskva aga õõnestab seda.

Moskva hoiatab: USA tuumaplaane järgides paneb Euroopa oma pea pakule >>

Kuidas asjalood ka poleks, kutsuvad ettekande autorid Saksamaa valitsust üles viima riigi relvajõud võimalikult kiiresti lahinguvalmidusse ja ütlevad, et Saksamaa peab oma geograafilise asukoha tõttu mängima potentsiaalses sõjalises konfliktis võtmerolli.

Naid "hämmastab" Saksamaa valitsuse tegevusetus, kes ei ole seni veel eraldanud kõiki vajalikke vahendeid sellise tõsise ohu tõrjumiseks. Tuleb arvata, et kogu asi on just nendes vahendites, kuidagi on ju vaja põhjendada Bundeswehri lisakulude vajadust.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seiskohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Lüüa massiga - Bundeswehr suureneb viie tuhande võrra
Bundeswehr on võitluseta puruks löödud. Millele Balti liitlased loodavad?
Järgmise nelja aasta kaitsekulu on kokku üle 2,6 miljardi euro
Die Welt: Putin ja Trump võivad koostada košmaarse stsenaariumi

Peamised teemad