07:39 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Analüütika
lühendatud link
22951

Mida kauem on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) valitsuses, seda selgemaks saavad vabariigi juhtkonna "äpardused" kõikide taasiseseisvuse aastate jooksul. Ja kõigi nende parandamine saab olema väga raske.

Oma joovastava rahvusliku innuga segas EKRE ära mitme põlvkonna kabinetivaikuses Excelis numbrite ümbertõstmisega Eestit valitsema harjunud poliitikute kaardid, analüüsib Sputnik Eesti kolumnist Fjodor Gussev. 

Maailma ajakirjandus  toob esile EKRE pääsu Eesti valitsusse
© Sputnik / Денис Пастухов

Isegi kui meenutada endise peaministri Andrus Ansipi lubadusi jõuda Euroopa viie rikkaima riigi hulka või tema eelkäijate hangeldamisi Iisraeli relvade ja rublamassi müümisega Tšetšeeniasse – sobis see kõik kokku riigi arengusuunaga, mis paistis välismaale Lääne demokraatia ühe peamise mootorina Nõukogude-järgses ruumis ja varjas samal ajal sisemisi vastuolusid Eesti poliitilistele parteidele nii iseloomuku silmakirjalikkusega.

See tähendab, et poliitikud olid harjunud teatud piirides, millest keegi ei väljunud, kokku leppima.

Stereotüüpide murdmine

Ja siis äkki valiti Eesti liitlasele - Ameerika Ühendriikidele - uus, stereotüüpe murdev president ja Euroopas hakkasid populaarsust koguma rahvuslik-populistlikud erakonnad, mille retoorika ei sobi kokku ei Exceli ega paarkümmend aastat tagasi kokku lepitud raamistikuga.

Sellest tulebki EKRE avaldustest põski punetama panev vihkamine president Kersti Kaljulaidil ja püüdlused mistahes põhjusel ja ilma selleta osatada EKREt peavoolumeedias (mis on harjunud endisi valitsusjõudusid toetama) ja EKRE kasvav toetus rahva seas, kes nägid temas, vaatamata ausalt öeldes provokatiivsetele avaldustele, protestijõudu, mis suudaks poliitilisele eliidile juba pealekasvavat "pronksikihti" purustada. 

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Tanel Meos
EKRE esimees Mart Helme

See, mis Prantsusmaal Marine Le Penil (kes hiljuti EKRE kutsel Tallinna külastas) õnnestub, hakkab kummalisel kombel välja tulema ka Mart Helme parteil ja nimelt - teenida valijate hääli ka teiste poliitikute tehtud vigadega. 

"Mõeldes valjusti"

Ajakirjanikud ja poliitikaanalüütikud on korduvalt juhtinud tähelepanu, et EKRE põhikirjas või valimisprogrammides midagi põhimõtteliselt täiesti uut ei ole. Erakond lihtsalt võttis teiste, veerand sajandit tegutsenud erakondade äärmuslikud loosungid ja viis nad kontsentreeritud kujul valijate kohtu ette. 

Küsitlus: opositsioonijõud läksid populaarselt valitsusjõududest mööda >>

"Vanad" poliitikud omakorda olid hirmunud sellise otsekohesuse võimalike rahvusvaheliste tagajärgede pärast ja kiirustasid ennast distantseerima - meie pole seda öelnud ja ainult EKRE ise on kõiges süüdi. See on ju nii mugav - süüdistada kõiges kedagi teist, ilma tuntavat alternatiivi pakkumata. 

Euroskeptikud ja Le Pen Eestis: suur vastuolude pundar >>

Kuid ainult lihtvalijale sama kergesti mõistetavat, kuid teistsugust võimalust pakkudes on võimalik rahvus-populistidelt initsiatiiv ära võtta. Tõsi, seda ei ole nii lihtne teha, sest viimase ideoloogiat on Eestis sepistatud juba aastaid aga pooltoonid, pool-naeratused ja ebamäärased väljendid veenavad rahvast üha vähem.

Ilmselgelt on Eesti koos paljude teiste lääneriikidega jõudnud väärtuste ja lähenemisviiside ümbermõtestamise perioodi.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetajate seisukohaga.

Samal teemal

Politoloog leiab, et Mart Helme võib Eesti ja Euroopa Liidu tülli ajada
Mart Helme ei jaga Marine Le Peni russofiilsust
Nagu "vanadel headel aegadel": EKRE volikogu istung
Ei ole armastuspoliitikat ehk miks Tallinna linnapea on EKRE-ga ühes võimukoalitsioonis
Tagid:
Eesti, valitsuskoalitsioon, Mart Helme, Kaljulaid, EKRE

Peamised teemad