21:08 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Analüütika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
118 0 0

Endise ajakirjaniku Boris Johnsoni ümberkasvamine Briti peaministriks kutsus eesrindlikel brittidel esile reaktsiooni, mis on võrreldav eesrindlike ameeriklaste halaga pärast Trumpi valimist USA presidendiks.

Väga vabas tõlkes on Briti juhtivate kommentaatorite väljaütlemised umbes sellised: "Noh, nüüd asub kloun endise impeeriumi etteotsa", "Meie riigiga on kutu", "Tühikargaja sai peaministriks", analüüsib RIA Novosti vaatleja Viktor Marahhovski. 

Boris Johnson
© Sputnik / Алексей Филиппов

Tuletame meelde: Johnsonist, keda on raske süüdistada põhimõttekindluses, kuid võimatu süüdistada sihikindluse puudumises - sai automaatselt Briti kabineti etteotsa, kui ta valiti parteihääletusega Konservatiivse Partei esimeheks.

Pärast triumfi pidas ta tulise kõne, milles ütles muuhulgas: "Ma ütlen kõigile kahtlejatele: kutt, me laadime riigi uuesti, me viime Brexiti läbi!" – siis sai isegi ükskõiksetele selgeks, et kuningriigis on alanud uus ajastu. Kaotajad (nii Johnsoni erakonnas kui ka teistes) püüavad mõista, kuidas see nii juhtuda sai ja kes selles süüdi on.

Kommenteerijad väidavad kibedustundega, et "valge töölisklass" ei mõista, et just temast saab Brexiti peamine ohver. Kõikides eesrindlikes Twitterites välgub kõigile meile tuttav "see rahvas on lootusetu". Kusjuures mõned arutlevad sügavamalt. Jah, muidugi, "kloun" on tõusnud pukki lihtsate inimeste toel, tunnistavad nad. Kuid kas pole selles ka meie süüd?

Avastatud on seos Putini ja "uue maailmakorra" vahel >>

Nii kirjutab vasaktsentristliku Guardiani kolumnist: "Vastutavaks ühiskondliku polariseerumise eest peetakse sotsiaalmeediat. Seal saab ühineda nendega, kes pooldavad teie seisukohta oma emotsioonide kirega - isegi kui seisukoht seisneb selles, et Maa on lapik. Ära vaidle minuga või ma keelan su ära. See on minu eesõigus. See käitumisviis on veebist üle tulnud reaalsesse maailma - paljud inimesed elavadki nii, justkui saaksid nad teisi ära keelata."

Liberaalid, kes räägivad nüüd üksteisele, kui meeleheitel nad on, elavad oma "mõttekaaslaste getos", ignoreerides ja loobudes kõigist, kes ei ole nendega. Nende sallivus on nullilähedane ja nad "puhastavad pidevalt oma ridu reeturitest". Selle tulemusena satuvad nad kibedasse üksindusse ja eraldatusse.

Ameerika tõde on mäda: eksperdid süüdistavad Venemaad >>

Lõpuks kutsub Guardiani autor üles: "Ma ei ütle, et te peate sõbrunema rassistidega või loobuma vasakpoolsusest. Me peame lihtsalt loobuma oma mugavast ükskõiksusest." Teisisõnu, võtkem endalt kroon ja nimbus, astugem maha pjedestaalilt ja proovigem rääkida nendega, kes ei ole teie poolt. 

Tegelikult tuli välja, et just liberaalse demokraatliku Lääne peamine tehnoloogiline läbimurre - veeb - sai liberaalse demokraatia peamiseks hauakaevajaks, sest liberalismi olemus seisneb jämedalt öeldes just selles, et täiesti erinevate veendumuste kandjatel on võõrandamatud õigused ja nad eksisteerivad kompromissile jõudvate kontrollitud mehhanismide kaudu rahumeelselt koos.

Ligipääsetavate "mõttekaaslastega getode" ilmumine viis selleni, et nende elanike kompromissivõime vajaduse puudumise tõttu lihtsalt atrofeerus. Selle tulemusena ei jõuta nüüd ühise nimetajani mitte meeldivate läbirääkimiste teel erinevate veendumustega spetsiaalselt valitud meediakanalite kaudu, vaid lihtsa aritmeetilise ülekaaluga.

Selle tulemusena tõdeb ka Guardian oma autorite isikus:

Ja loetleb, et liberalism praegusel kujul on tõesti ammendunud, millest Venemaa president teatas juunis kogu maailmale. Kust muidu see ennenägematu "populistide" tõus kogu Lääne-maailmas. 

Kuid on iseloomulik, et demokraatiat taga leinav eesrindlik meedia ise on täiesti sektantliku, 99 protsenti tegelikkusest eirava maailmapildi kandja. Näiteks sai sellesama Briti meedia peamiseks uudiseks Venemaa kohta sel nädalal 41-aastase Peterburi elaniku mõrv (teadaolevalt pigem koduvägivald), kuna see elanik oli samal ajal nii LGBT kui ka Ukraina-meelne aktivist, loomakaitsja ja nii edasi ning piketeeris pidevalt kusagil, needes režiimi.

Ohvri ideoloogilise sobivuse tõttu kaalus tema tragöödia üles 150 miljonilise elanikkonnaga riigi kogu päevakava ja tugevdas sellega eesrindliku Briti meedia tarbijate veendumusi, et Maakera on lapik.

... Mida ma selle kõigega öelda tahan.

Ei saa ühe käega luua kastreeritud maailmapilti, mis vastaks teie ideoloogiale, ja teise käega kirjutada sellest, et reaalsuse erinevate versioonide tarbijatel jääb vajaka sallivusest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Meie mehe märkus - Boris Johnson otsib teravusi
MGIMO professor: Boris Johnsoni piraatlusstiil - Churchilli vaimus
Ennäe, kes tagasi on! Boris Johnson valmistub üllatama
Boris Johnson: Brexiti plaan tähendab katastroofi
"Tühi koht" - Boris Johnson ennustab Ühendkuningriigi tulevikku
Tagid:
Venemaa, liberalism, Putin, The Guardian, Ron Johnson, peaminister, Ühendkuningriik

Peamised teemad