02:01 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
14003

Läti armee on hambuni relvis, kuid esialgu pole tal kellegagi sõdida. Ainult harjutada saab usinasti ja igasuguseid huvitavaid riistu tuuakse neile sinna. Mida kõike nendega teha saab, ei saa kohe hästi arugi.

Mõned taiplikumad aga said asjast kiirest sotti – kuhu, mida ja kellele. Nüüd on sõjaväepolitseil tegemist, et kus, kes ja mida ja milliseid dokumente selleks juurde vaja on, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Pjotr Malejev. 

Enamik kujutavad teiste elukutseid ette halvasti, eriti neid, mida ei ole palju ja mis ei ole eriti nähtaval. Läti armee vormikandjad on nähtaval peamiselt fotodel, videodel, mõnikord ka paraadil. Sõdurite karmid vormid on disainitud vastavalt sõjaväe standarditele.

Hormoonidest mõjutatud meel ja mõistus võib sinna veel mõne värvilaigu lisada. Midagi sellist, kuidas tõeline Rambo ronib 10 minutiga oma tuttuude sõdurivarustusse, pingutab kõik vajalikud rihmad ja paelakesed, klõpsab kinni kõik pandlad ja lööb siis kannad kokku. Kõik õige. Nii mõnigi kujutab seda värki just nii ette ja magab kodumaa eest rahulikku und.

Üle kõige armastavad Läti sõjaväelased komandoseid mängida, nii lapsed kui ka täiskasvanud, kes pole kunagi ise sõjaväes teeninud, kuid olid ja on asjahuvilised. Nendele pole sõjaväekulinad mitte ainult hobi, vaid enda ehtimine nendega on enesehinnangu tõstmise viis ja vorm. 

Sõja kaja: Lätis hukkus nädalaga kaks ​​NATO sõjaväelast >>

Küll aga suhtuvad sõdurid ise, kes peavad õppeväljal lahinguvarustuses ja "uhketes" kulinates ringi jooksma, nendesse veidi jahedamalt. Kui kogu see riigi raha eest soetatud NATO standardile vastav nodi neile kätte tuuakse, ei kutsu see neis enam erilist elevust esile. Sõduri suurimad rõõmud on endiselt Kuu tagaküljel või vähemalt väeosa tara taga.

Ja ongi, seltsimehed, huvide konflikt: sõduri huvi kõige selle vastu on madal, sõjaväge vaid eemalt näinud eraisik on aga valmis huvipakkuva tegevuse eest valmis taskust münti välja veeretama. Sellised inimesed tekitavad ka sõdurites huvi. Nõudlus loob pakkumise ja sihtmärk püüab seda rõhutada ja sinna piire ette tõmmata. Aga nendest piiridest saab ju üle astuda.

Siin on uus isikuvarustus. On seda juba kantud ka – varustus nagu varustus ikka. Kui vene tankid tõepoolest tulevad, siis pole ka sellest abi. Tuleb õppida mitte kiiresti vormi selga panema, vaid kiiresti ümberriietuma. Üldiselt kõik vedeleb kusagil ja igav on ka. 

Lätis alanud NATO õppustel osalevad ka tankid, illustreeriv foto
© Foto : Kaitseväe Peastaap / Ardi Hallismaa

Õigel ajal varastamine ei ole mitte vargus, vaid ettenägemisvõime. Eriti kui sul on öise nägemise seade.

Ja nii moodustubki grupp huvilisi. Organiseeritud grupp, nagu sõjaväe politsei ettekandest lugeda.

Oma ametiseisundit kasutades ja seda koguni kuritarvitada on halb. Organiseeritud grupp kuritarvitas oma ametiseisundit ja väeosa väravat ja viis teisele poole väeosa tara varustuse, mis oli arvel kui NATO varustus, seadmed ja muu sõjaväe vara.

Ja kui ühel heal päeval hakati uurima, siis selgus, et juba pikka aega olid nii mõnedki eriotstarbelised seadmed tara taha liikunud. Sama teed oli läinud ka hulka relvastust ja selle laskemoona ning laskemoona ja selle juurde kuuluvat relvastust ning lõhkeainetki.

Sõdur pole rahul Sputniku kajastustega kaitseväe kohta >>

Aga vastassuunas liikunud raha pesti puhtaks. Suur ulatus tõi kaasa rasked tagajärjed. Kolm kõrvaldati teenistused, üks vallandati, mõnede karistused olid nagu sõjaväes ikka. Karistamist jagus. Võib-olla tuleks veel tegeleda kellegi südametunnistusega. Nende osas kes seda vanamoodsat tunnistuse vormi ehk südametunnistust kasutavad.

Mõne arvates on hea uudis see, et Läti armee tugevneb. Seda pole aga palja silmaga nähta. Kannatust on vaja, ja seadmeid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO konksu otsas: milleks Eestile nii palju tankitõrjerelvi
Purjus NATO sõdurid rikkusid Palangas avalikku korda
Baltimaade NATO sõdurid on "jooksupoisid"
Tühilask Läti lahingukoolis
Läti president kutsub Euroopat üles ühtsele "Venemaa heidutamisele"
Käed sügelevad aga ema ei luba: Läti välisministeerium nõuab monumendi rahulejätmist

Peamised teemad