04:08 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Analüütika
lühendatud link
MH17 katastroof (29)
21142

Hollandi ajakirjaniku Max van der Werffi dokumentaalfilm "MH17 – Üleskutse õiglusele" sensatsioonilisem osa on kindlasti Malaisia kõrgete ametiisikute avaldused toimunu kohta.

RIA Novosti vaatleja Irina Alksnis arutleb, et muidugi võib seada kahtluse alla ajakirjandusliku uuringu ühe või teise osa tõepärasuses. Näiteks Malaisia firma OG IT Forensic Services järeldustes uuritud materjali kohta. 

Nad on spetsialiseerunud kohtulikele uurimistele, analüüsinud audio-, video- ja digitaalseid materjale ning väidavad, et telefonikõnede eristustel, mille Kiiev esitas tõenditena Vene poole süü kohta Boeningu allatulistamises Donbassi kohal, sisaldavad monteerimisjälgi. 

Või siis lugeda ebatõepärasteks väidet, et just sel ajal valmistus Lääs jõuliseks rünnakuks Donetski RV ja Luganski RV vastu. Või mitte usaldada sündmuste tunnistajaid, kelle sõnad on otseselt vastuolus uurimise käigus avaldatud teabega.

Kuid ei ole võimalik mööda vaadata sellest, et Malaisia ​​positsioon oma on üheselt mõistetav: me ei usu Lääne ametlikku versiooni, kes süüdistab juhtunus Venemaad. 

Spioonifilmilik paistab Malaisia uurimiskomisjoni ja rahvusliku julgeolekunõukogu juhi kolonel Mohamad Sakri lülitumine saagasse, keda tolleaegne peaminister Najib Razak saatis MH17 musti kaste Malaisiasse tooma.

Formaalselt muutus rutiinne protseduur Malaisia ​​salatoiminguks, sest nad seisid silmitsi Ukraina ja Ameerika Ühendriikide järjekindla vastupanuga ning neil ei olnud muud võimalust selle eesmärgi saavutamiseks kui "spioontriller".

FBI ei kommenteeri katseid kätte saada Malaisia ​​MH17 mustad kastid >>

Omaette ooperiks kujunes asjaolu, et suurimal kannatanul - Malaisial, kellele kuulus allatulistatud lennuk, ei lubatud mitme kuu jooksul juhtumit üldse uurida ja sellest tulenevalt võeti talt sisuliselt ära õigus oma lennuki ja oma inimeste hukkumise asjaolusid uurida.

Kuid võib-olla "sensatsioon" on siin liialt tugev sõna. Lõppude lõpuks ei öelnud Mahathir ja Sakri midagi radikaalselt uut. Tegelikult nõuab Kuala Lumpur ikka üht ja sedasama – avaldada filmis mainitud üksikasjad, mida on varjatud kõik need katastroofist möödunud viis aastat. 

Hollandi ja Malaisia eksperdid reisilennuki allakukkumise kohal
© Sputnik / Игорь Маслов

Need aastad ei olnud riigile lihtsad. Najib Razak kaotas 2018. aastal korruptsiooniskandaali tagajärjel oma peaministritooli ja on nüüd kohtu all, kuid see ei ole mõjutanud uue, või kui soovite siis vana peaministri seisukohta (aga vana - Mahathir oli juba olnud peaminister ning jõudis sinna uuesti 94 aastasena).

Veidi rohkem kui kuu aega tagasi nimetas Mohamad Mahathir ühise uurimisrühma aruannet, mis teatas venelaste nimed, kes väidetavalt osalesid õhutõrjeraketisüsteemi Buk kohaletoimetamisel Donbassi, poliitiliselt motiveerituks, mis ei sisalda mingeid tõendeid venelaste osalusest rünnaku korraldamisel Boeingi vastu. Niisiis, Van der Werffi filmitud avaldused on loogiline jätk juba varem kõlanule. 

See kogu lugu jätab mulje topeltmängust. Ühelt poolt on see äärmiselt ebameeldiv. Üks riik süüdistab kõrgeimal tasemel otseselt ja avalikult Läänt kohutavate kuritegude uurimise takistamises ja selle tulemuste võltsimises - kuid põrkub pidevalt oma õiguse nõudmisel selle täieliku eiramise, lõputute jämeduste ja valede karistamatuse seina vastu.

Saksa ajakirjaniku imestuseks ignoreeritakse MH17 hukkumises Ukraina süüd >>

On selge, et Malaisia ​​uued avaldused ei muuda siin midagi. Lääne poliitilised ja meediakanalid ei "märka" neid jälle ning nad ajavad jätkuvalt oma rida Moskva süüdistamisel. Parimal juhul saame paar vapustavat kommentaari kolmanda järgu ekspertidelt, kes süüdistavad Putinit, seda et ta on kinni maksnud Kuala Lumpuri ja isiklikult 94-aastase Mahathiri.

Teisest küljest on selge, mis toimub. Lõppude lõpuks ei ole Läänel võimalik saada Malaisia ​​ametivõimudelt neile sobivat ja nende poolt aktsepteeritavat versiooni, kuid nad saavad sulgeda kõik meediakanalid neile ebameeldivale. Seega saab Lääs ignoreerida tegelikke asjaolusid ja takistada nende levikut kontrollitavas meedias.

Politoloog rääkis, kes on MH17 infolekke taga >>

Kõik aga läheb vanas vaimus edasi. Euroopa Liidu Nõukogu nädala eest tehtud deklaratsioonis kutsuti Venemaad üles võtma vastutus MH17 allatulistamise eest. See ei ole enam niivõrd surve ja süüdistus, kui tunnustust iseendale - "kui me mingil moel ebaõnnestume, siis ei määranud meie süüdlasi – nad tunnistasid oma süüd, me vaid mõistame nad süüdi ja karistame, keda vaja.

Viimaste aastate poliitikas kasutatakse meetodit "Lääs – Mitte-Lääne vastu" (Mitte-Lääs tähendab: Venemaa, Iraan, Türgi, Hiina, Põhja-Korea – sobiv alla kriipsutada). Kuid mida aeg edasi, seda rohkem ilmuvad uued vastasseisud ja eelkõige "globaalne Lääs reaalsuse vastu, milles viimane allub järjest raskemini Lääne enda mõjudele (väärtustele)".

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga. 

Teema:
MH17 katastroof (29)

Samal teemal

Kahtlused ja kõhklused MH17 uurimiskokkuvõttes
Kohtuprotsess MH17 katastroofi asjus leiab aset Hollandis
MH17 katastroof: neli aastat tulemusteta uurimist
Euroopa Liit reageeris Venemaa andmetele MH17 allatulistamise kohta
MH17 hukk: Venemaa saatkond vastas Eesti välisministri oletusele
Arvamus: MH-17 uurimisaruanne võidi salastada Kiievi palvel
Tagid:
dokumentaalfilm, ajakirjanik, Holland, süüdlane, uurimine, Venemaa, JIT, Malaisia, MH17

Peamised teemad