11:49 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Analüütika
lühendatud link
5310

Inimkond on 29. juuliks ammendanud taastuvate ressursside hulga, mis suudavad planeedil Maa aasta jooksul taastuda. Seda näitavad loodusressursside kasutamist analüüsiva keskuse Global Footprint Network uuringud. Ehk aasta lõpuni elab inimkond aasta lõpuni tulevikult(!?) "võetud võla" arvel.

TALLINN, 30. juuli — Sputnik. RIA Novosti vahendab meile, et maailma ökoloogilise "võla võtmise päev" saabub tänasel päeval umbes kaks kuud varem kui 20 aastat tagasi ja nii toimuski see 2019. aastal toimus see "sündmus" varem kui kunagi enne. 1993. aastal oli ülemaailmne keskkonnavõla päev 21. oktoober, 2003. aastal - 22. september ja 2017. aastal - teine ​​august.

Arvestuste kohaselt kasutatakse nüüd loodusvarasid - vett, pinnast ja puhast õhku - 1,75 korda kiiremini kui see uueneb-taastub, mis omakorda tähendab, et inimkond kasutab sõna otseses mõttes seda, et inimkond tarbib mitte ühte Maakera, vaid tarbib nii, nagu oleks meie käsutuses 1,75 Maakera ehk 1,75 Maakera loodusressursid.

Первоцвет обыкновенный.
© Sputnik / Дмитрий Дебабов
Nurmenukud

Teadustöö tõdeb veelkordselt, et taastuvate loodusvarade liigne kasutamine on muutumas üha käegakatsutavaks: see avaldub sisuliselt pöördumatul künnikihi degradatsioonil ehk mullaerosioonil, looma- ja taimeliikide väljasuremisel ning atmosfääri süsinikdioksiidi suurenemisel ning nii nende kui teiste nähtustega kaasnevatel ja nende poolt käivitatud protsesside kaudu.

Lisaks on analüütikud välja arvutanud, kui palju Maaga sarnaseid planeete, ehk mitut Maakera oleks vaja, et taastuvad ressursid suudaksid taastuda ja kui kogu maailm elaks ühe kindla riigina. Ehk siis elaksid nii nagu mingis riigis tänasel päeval elatakse. Niisiis vajaksid inimesed praegusel tarbimistasemel 3,2 Maakera, kui kõik elaksid nagu Venemaal, siis oleks vaja 4,1 planeeti, kui nii nagu Austraalias ja USA-s oleks aga juba vaja 5 Maakera. Kui aga kogu inimkond elaks nagu Indias, siis piisaks vaid(?) 0,7 planeedist Maa.

 

Samal teemal

Äriklassi keskkonnakaitse-projektid
Eurovolinik Maroš Šefčovič arutab Moskvas Eesti energeetika tulevikku
Energeetika - Eesti ja Leedu tüliõun
Tagid:
loodus, looduskaitse, keskkond

Peamised teemad