10:48 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Analüütika
lühendatud link
12410

INF leping kaotas oma kehtivuse. Sellel võivad olla kõigi jaoks tõsised tagajärjed – võidurelvastumine ei ole ju kunagi rahu säilimisele kaasa aidanud.

Ja ongi kõik, USA on INF-st lõplikult lahkunud. Sellest andis teada USA riigisekretär Mike Pompeo. Vaatamata sellele, et tegemist oli Washingtoni algatusega, veeretas Pompeo vastutuse lepingu rikkumise eest Venemaa kaela. Ameerika Ühendriigid süüdistasid Venemaad lepingu rikkumises ja andisid vigadeparanduseks pool aasta aega.

Loomulikult midagi ei muutunud – sest Moskva ei ole midagi rikkunud ja parandada polnud seega midagi. Nagu ütles Venemaa asevälisminister Sergei Rõbakov, on Venemaal USA suhtes märksa enam pretensioone.

Aga leping oli kahepoolne ja seega üksi jääda, kui üks neist pooltest on lahkunud, ei olnud mingit mõtet. Seetõttu lõpetas ka Venemaa omalt poolt lepingu kehtivuse.

Ent leping oli ju hea. See aitas hoida jõudude habrast tasakaalu. Nüüd aga saab USA võimaluse paigutada oma kesk- ja lühimaarakette kuhu iganes – ja ohtu satub esmajoones Euroopa. Ning juba töötabki Pentagon uue, tuumapeata tiibrekati kallal – "vastuseisuks Venemaale ja Euroopale".

Analüütikud on öelnud, et lepingust lahti öelnult loodavad ameeriklased luua uue, aga nüüd juba mitte kahepoolsena, vaid vähemalt koos Hiinaga. Pekingist, tõsi küll, on teatatud, et nendel niisuguseid plaane ei ole.

Praegu püüab Washington Pekingi arvates keeldudest vabaneda ja ühepoolset sõjalist ning strateegilist ülekaalu saavutada.

Ja nagu Euroopa eksperdid leiavad, võib INF-lepingu lõppemine kahjustada teisigi tuumarelva leviku tõkestamise kokkuleppeid, võib veelgi teravdada Venemaa ja USA suhteid ja tõugata Euroopat omaenese raketitõrjevõimekuse arendamisele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga. 

Tagid:
relvastumine, rakett, Venemaa, USA, INF

Peamised teemad