15:25 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Analüütika
lühendatud link
15121

Zelenskõi võib ukrainlased ilma jätta sellestki, mida Porošenko neilt ära võtta ei jõudnud. "Rahva teenri" uus stsenaarium erineb kõvasti valimiseelsest filmist.

Zelenskõi ja tema meeskond kavatsevad lõplikult tühistada maamüüügi moratooriumi, teha põhiseadusesse parandused ja sõlmida uus leping IMF-iga. Neist plaanidest aga pole rääkinud president ise, vaid tema kantselei asejuht Aleksandr Gontšaruk.

Miks siis Zelenskõi ise esile ei astu ega salvesta, nagu tavaliselt, videot oma Instagrami-kontol ega kõnele tulevastest reformidest. Nähtavasti sellepärast, et need plaanid erinevad kõvasti nendest lubadustest, mille ta andis enne valimisi, ja meenutavad aina enam vana head Petro Porošenkot, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Jelena Glištšinskaja.

Zelenskõi meeskonna lähimates plaanides seisab riigiettevõtete erastamine. Ent kas seal on siis veel midagi alles jäänud? Selgub, et jutt käib raudteest, postisidest ja pankadest.

Ja teiseks – põllumajandusmaade müügile kehtestatud moratooriumi tühistamine, mis saab Maailmapangalt oma õnnistuse. Nimelt seal langetatakse otsus, kas ja millistel tingimustel välismaalased tohivad maad osta.

Zelenskõi administratsioni ametniku sõnul võib kõige liberaalsem mudel (see, mille puhul kogu põllumajandusmaad lubatakse osta kellel iganes ja kasutada kuidas iganes, kasvõi musta mulla väljavedamiseks) tagada Ukraina SKP kasvu umbes 3% võrra aastas.

Liiatigi, ütleb Gontšaruk sündmustest ette rutates, kui jätta see praegu tegemata, on see hiljem keerulisem. Mispärast keerulisem? Kas kardetakse, et nende saadikud jooksevad Ülemraadast minema ega kuuletu? Või sellepärast, et maamüügi moratooriumi tühistamine on üheks IMF-i põhiliseks nõudmiseks? Võib-olla selles ongi kogu lugu?

Zelenskõi valimisprogrammi üheks põhilubaduseks oli IMF-iga tehtava koostöö tingimuste, eeskätt raha kasutamise eest tagasimakstava protsendimäära korrigeerimine.

Presidendi nõunik makromajanduspoliitika alal Oleg Ustenko on korduvalt väitnud, et kohe-kohe asutakse laenutingimusi üle vaatama.

Pavlo Klimkin kuulutas ette ukrainlaste massilist pagemist välismaale, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Aga seriaalis "Rahva teener", mis sisuliselt on Zelenskõi valimisprogrammi välja vahetanud, on kõne all ülepea kõikide võlgade tagasimaksmine ja IMF-i tegevuse lõpetamine Ukrainas. Seal on Zelenskõi, see tähendab Goloborodko IMF-i missiooni lihtsalt pikalt saatnud.

Aga see on ainult film, mida miljonid ukrainlased on uskuma jäänud.

Presidendi seisukoht on pärast Maailmapanga esindajatega kohtumist tublisti muutunud. Seal loodetakse, et uus valitsus peab IMF-i programmi tingimustest kinni ja väidetakse, et stsenaariumit, mille puhul "Ukraina saab läbi ilma IMF-ita ja seejuures ei puhke riigis majanduskriisi, ei ole olemas."

Veel üks küsimus, mis seejuures tekib, on, et kuis siis nii, mispärast langetatakse sedavõrd olulisi otsuseid jälle välismaal, nagu eelmisegi valitsuse ajal, aga mitte rahvahääletusel, nagu Zelenskõi valimiste eel ju lubas. Ning takkapihta ka erastamine ja kommunaalteenuste hinnatõus – just nimelt kõik see, mille pärast Zelenskõi meeskond Porošenkot on kritiseerinud.

On ta ju lubanud välisvõla kustutamiseks oligarhidelt raha kokku korjata, aga mitte makse tõsta ega maad müüa. Müüa seda viimast, mis Ukrainale ja ukrainlastele veel hinge taha on jäänud.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Zelenskõi on Putini ukaasi tõttu nii nördinud kui ka kurb
Ukraina presidendivalimised
Zelenskõi meeskond lõi kõik maakaardid segamini
Tagid:
majandus, IMF, poliitika, Volodõmõr Zelenskõi, Ukraina

Peamised teemad