16:40 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Analüütika
lühendatud link
17660

Eesti rahvuskonservatiivid ei kavatse nende poolt tõstatatud teemat Euroopa Liidu ja Nõukogude Liidu sarnasusest ilma lahinguta sinnapaika jätta ja jätkavad selle hekseldamist arvamusfestivali avalike arutelude raames.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Paralleel Euroopa Liidu ja NSV Liidu vahel, mille tõmbamist Eesti peaminister ise väitis EKRE juhile sobimatuks, saab Paide Arvamusfestivali üheks arutlusteemaks.

Kõneldakse Eesti valuküsimustest

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) teatas, et loob Paide arvamusfestivalil oma niinimetatud "EKRE ala", kus 9. ja 10. augustil arutatakse väitluste kujul Eesti ühiskonna valuküsimuste üle. Tähtsaim neist debattidest on pühendatud teemale "Kas Brüssel on uus Moskva?"

"Uusmoskva" küsimust asuvad arutama endine eurosaadik Igor Gräzin, praegune Euroopa Parlamendi liige Jaak Madisson ja välispoliitika ekspert Tiiu Pohl. Väitlustes osalejad otsivad vastust küsimustele, kas Eesti on jõudnud niikaugele, et oma suväräänsus Euroopa Liidule ära anda, kas Eesti eurosaadikud seisavad Eesti või veel kellegii huvide eest ja kuidas üldse oleks Eestil parem Euroopas oma huve kaitsta.

Teine EKRE hinnangul Eestil jaoks aktuaalne teema on pealkirjastatud nii: "Kas enne otsedemokraatia rakendamist tuleb rahvas terveks ravida?" Sellele küsimusele otsivad vastust tuntud ajaloolane Jaak Valge, parlamendisaadik ja kirjanik Leo Kunnas ning õigusteadlane sihtasutusest "Pere ja Traditsiooni Kaitseks" Varro Vooglaid. Nemad arutavad debatil otsedemokraatia taastamisest tulenevate võitude ja ohtude üle ning selle ohtudest vähemuste huvidele.

Euroopa Liitu nähakse Eestis aina sagedamini kui "uut NSV Liitu"

Rahvuskonservatiivide tõstatatud "neetud" küsimused on korduvalt põhjustanud nende koalitsioonipartnerite meelepaha. Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, kuidas siseminister ning EKRE esimees Mart Helme võrdles EL-i NSVL-iga, nimetades Euroopa Liidust lahkumist samasuguseks õnnistuseks, nagu selleks omal ajal oli Eesti lahkumine Nõukogude Liidu koosseisust.

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Tanel Meos
EKRE esimees Mart Helme

"Meil pole mitte mingit põhjust otsida Euroopa Liidule ajaloost võrdlusi. Need on valed võrdlused, need on kunstlikud võrdlused," väitis peaminister Jüri Ratas, lisades, et EKRE poliitikuil ei tasu otsida analoogiat EL-i ja NSVL-i vahel. Tema sõnul seisneb nendevaheline erinevus selles, et Euroopa Liit on hetkel veel riikide liit, NSV Liit aga oli liitriik.

Малле Пярн
Malle Pärn

"Needsamad juhid, keda me toona kuulasime ja austasime, vedasid meid kiiresti uude liitu, ja hakkasid hävitama meie noort iseseisvust. Me näeme nüüd, et see nende igatsetud Euroopa Liit on ravimatult haige. Meie juhid tirisid meid uppuvale laevale," nentis oma avalikus kirjas tuntud näitleja, poliitik ja teoloog Malle Pärn.

Demokraatlik platvorm kõigile

Iga-aastane Paide Arvamusfestival kujutab endast korraldajate sõnul avatud platvormi, kus inimesed ja ühiskondlik-poliitilised jõud saavad arutada riigi jaoks aktuaalseid küsimusi.

Arvamusfestivali esitletakse Eesti ametivõimude poolt tõendusena riigis eksisteerivast demokraatiast. Aga kuna arvamusfestivali ametlikuks töökeeleks on eesti keel, siis kolmandik Eesti elanikkonnast, kelle emakeeleks on vene keel, tegelikult eirab seda üritust.

Tänavune Paide Arvamufestival toimub 9. ja 10. augusil, selle raames leiab aset 160 arutelu. Ainus venekeelne diskussioon on pühendatud nn küberhügieenile, kuivõrd selles osalevad nimelt Ukrainast kutsutud asjatundjad.

Samal teemal

Massihüsteeriast "valitute" hüsteeriani: Helme lõhub Eesti ideoloogia alustalasid
NSV Liidu kogemus: milliseid laule laulab Eesti Euroopa Liidust lahkumiseks
Tagid:
Euroopa Liit, Euroliit, NSV Liit, NSVL

Peamised teemad