03:05 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Analüütika
lühendatud link
12510

USA presidendi Donald Trumpi "säutse" võidust islamiterroristide üle terroristid ise ei loe. Sellepärast sõdivadki nad edasi, nagu poleks midagi juhtunud.

Mõnes "kuningriigis", mõnes Venemaal keelatud "Islamiriigis"* telekat nähtavasti ei vaadata, lehti ei loeta ja Trumpi Twitterit ei tellita. Muidu nad teaksid, et ta on neist juba jagu saanud. Aga kui nad teaksid, siis istuksid nad paigal ega tõmbleks, ironiseerib raadio Sputnik kolumnist Mihhail Šeinkman.

Trump on ju neilegi — eriti neile vähestele, keda on õnnistatud inglise keele oskusega — korduvalt öelnud, et kõik on läbi, neid enam ei ole, nad on puruks löödud. Aga mis sa kostad, nemad on jälle platsis! Juba ongi USA kaitseministeeriumi peainspektor Glenn Fine oma ettekandes sunnitud tunnistama, et asjalood pole päris fine (inglise keeles "tore", itaalia keeles "lõpp" — toim). Pseudokalifaat "läheb territooriumide hoidmise taktikalt üle mässuliikumisele ja oma positsioonide tugevdamisele".

Tapmised, enesetapurünnakud, röövid ja süütamised. Nad taastavad isegi oma finantsvõrgustikku — et see toimiks nii, nagu parematel aastatel. Karta pole midagi. Nad on ju surematud, eks. Kuigi jänkid ei ajanud taga mitte ainult ühte, vaid lausa kahte jänest: nii Iraagis kui Süürias. Neil oli ka "kõlakas". Nende suurtest lahinguedusammudest.

Kuid Iraagi ja Levandi Islamiriigini (ISIL)*, mille lõpus asub "Kaštšei" surm (vihje vene muinasjutule "Surematu Kaštšei" — toim), nad ei jõudnudki. Ja "kindlameelsus" on neil vist endistviisi "kõigutamatu", kuid endistviisi on see kõigest operatsiooni nimi (mõeldud on USA ja tema liitlaste operatsiooni Inherent Resolve, mille nime eesti keelde ei tõlgita — toim). Ja see opp pole pigem enam mitte sõjaline, vaid plastiline. Pühasõdalaste rühmitis, kinnitatakse Pentagonis, sünnib uuesti nagu Fööniks.

Hea küll, Süürias on USA sõjaväelased ise samasugused võõrkehad nagu islamivõitlejad. Aga Iraak on ikkagi nende käpa all. Aga isegi seal, kui tsiteerida Fine'i, on Islamiriigil (IS)* "õnnestunud ära kasutada lahkhelisid Iraagi keskvõimu ja kurdi jõudude vahel ümberrühmitumiseks ja rünnakute ettevalmistamiseks regioonis".

Selles on muidugi oma kaevikutõde: Bagdad ja Arbīl (kurdipäraselt Hewlêr) ei suuda omavahel ära jagada naftavälju. Aga kuhu on küll vaatajad vaadanud, kui nad on kõik see aeg raporteerinud, et neil on kõik kontrolli all?

Võib oletada, et nende uus sõjaline juht Mark Esper ongi vaadanud olukorda värske pilguga. Kuid terroristikarja peade ülelugemist selle asemel, et see hävitada, alustas Pentagon juba aprillis. Ja see materjal oli kättesaadav ka Esperile. Tollal oli ta veel maajõudude minister. Juuliks oli päid kokku loetud kaheksateistkümne tuhande ringis. Põhimõtteliselt sellest piisas. Leiti ettekääne jääda Süüriasse. Muide, nad polnudki seda kaotanud.

Seesama Fine on ausalt öelnud, et "isillased" tunnevad end päris mõnusalt Al-Holi põgenikelaagris, mis asub USA kontrolli all oleval alal. Seega Ühendriigid "al-hoolitsevad" nende eest ja "al-hellitavad" neid.

Kuid ka see küsimus on ilma tärnita. Esiteks kirjutavad sellest niigi kõik. Ja isegi ettekande autorid viitavad avalikele allikatele. See tähendab, et nemad ise ei ole "Islamiriigis" rahvaloendust korraldanud. Teiseks öeldi Trumpile kohe, et tema kiirustaski vägede väljaviimisega Süüriast.

Aga nüüd on see ka tõendatud, korraldades talle "nõelravISeansi". Selle mõte ju selles seisnebki, et tuleb teada vajalikke punkte, aga mitte neid rõhuda.

*Venemaal keelatud terroriorganisatsioon

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

National Interest rääkis USA läbikukkumisest Süürias
Süüria süüdistab USA-d Rukbani laagri vanglaks muutmises
Vene suursaadik USA-s: rünnak Süüria vastu ei jää Venemaa poolt vastuseta
Ameerika sõjaväelane: USA "tõmbas" Süürias Venemaad
Süüria: USA varustab Ukraina kaudu terroriste relvadega
Türgi palus USA-l Süürias asuvad Ameerika baasid endale üle anda
Tagid:
analüütika, Donald Trump, USA, Süüria, ISIS

Peamised teemad