18:00 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Analüütika
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
28322

Eesti poliitikute sõnakate avalduste taustal väidetavast seadusevastasusest Moskva ebaseaduslikel meeleavaldustel osalejate maharahustamisel on märkatamata jäänud uudis Eesti siseministeeriumi kavatsustest luua reservüksused massirahutuste mahasurumiseks.

Tõenäoliselt saavad lähimatel nädalatel teatavaks ka kriisiolukordade lahendamiseks reservüksuste moodustamise plaanide üksikasjad, kuid teema tõstatamine iseenesest kõneleb paljustki. Õnneks on Eesti rahvastik rahvarahutustega üpris harva kokku puutunud – ainsaks suuremaks juhtumiks oli Andrus Ansipi valitsuse poolt provotseeritud "pronksiöö".

События Бронзовой ночи в Таллинне
© AP Photo / NIPA
Pronksiöö sündmused Tallinnas. Arhiivifoto

Kas tõesti on praegune valitsus midagi seesugust plaani võtnud? Või tehakse seda "igaks juhuks", pidades silmas kollavestide meeleavaldusi Prantsusmaal või nüüdseid Venemaa opositsiooni ettevõtmisi?

Kumminuiad on igal pool ühesugused

Põhimõtteliselt ei ole selles midagi taunitavat, et evida avaliku korra kaitsmiseks mitut eri liiki allüksusi.

Küsimus on vaid selles, kuivõrd vajalikud need tegelikult riigile on ja kuidas need toimima hakkavad, kui nad tuleb käiku lasta.

Arvestades ülalmainitud politsei eriüksuste tegutsemist Prantsusmaal, aga ka teistes lääneriikides, ei pruugi kahelda, et tegutsema asuvad nad enam-vähem sama stsenaariumi järgi. Lõppude lõpuks on inimsed üsna ühtviisi kokku seatud ning kumminuie ja veekahureid kasutatakse nii Ameerikas kui Venemaal kui ka Eestis iseendast ühtemoodi.

Eesti poliitikute, kaasa arvatud välisministri hukkamõistvad sõnavõtud Moskva meeleavaldajate maharahustamise asjus paistavad nende endi korrakaitse tugevdamiseks käsile võetud meetmete taustal vähemasti naeruväärsed, kui mitte silmakirjalikud.

События Бронзовой ночи в Таллинне
© AFP 2019 / RAIGO PAJULA
Pronksiöö sündmused Tallinnas. Arhiivifoto

Võib-olla sel juhul, kui 2007. aastal poleks olnud D-terminali ega ka nn pronksiööl tapetud Venemaa kodaniku Dmitri Ganini mõrva uurimisele pidurit tõmmatud, vahest siis olnuks Eestil mingisugunegi moraalne õigus oma naabritele humaansuse ja ebaseaduslike rahvakogunemiste tõkestamise demokraatlike põhimõtete osas moraali lugeda, kuid praeguses olukorras on see ilmselgelt kohatu.

Manitseme kogu maailma!

Ülepea on kõikvõimalikud manitsused kujunemas Eesti visiitkaardiks. Iseäranis, kui see puudutab Venemaad. Mõned eksperdid näevad selles traumajärgset sündroomi, kuid pigem on siin tegemist elementaarse sooviga lääneriikide silmis oma agarust ilmutada.

Hiljuti märkis Venemaa Roiogiduuma aseesimees Pjotr Tolstoi intervjuus Eesti ajakirjanikele, et Venemaa paneb kõik Eestist tulevad signaalid tähelepanelikult kõrva taha. Selles, et Moskvas jälgitakse tähelepanelikult, mis maailmas toimub, ei ole midagi üllatavat – mist tahes suurriigi asjaomased ametkonnad tunnevad huvi ülemaailmsete suundumuste vastu.

Aga säärase tähelepanu tähendust ei tasu ilmselgelt ka ületähtsustada. Eesti ei ole Venemaa strateegiliseks partneriks ning ametliku Tallinna poolt ülimalt ebasõbralike sõnavõttude tõttu on majandussidemed viimastel aastatel vägagi süstemaatiliselt ja sihipäraselt kokku kuivamas. Isegi president Kersti Kaljulaidi ja majandusminister Taavi Aasa visiidid Venemaale ei ole sisuliselt midagi muutnud..

Ainult eelpost?

Kahtlemata on ka Venemaal Eesti suhtes rohkesti pretensioone. Tallinn ei taha kangekaelselt tähele panna Eesti venekeelse elanikkonna diskrimineerimisega seotud probleeme – massilist kodakondsusetust ja järk-järgulist venekeelse hariduse likvideerimist.

Sellele lisanduvad natsismi heroiseerimise katsed ja Venemaale esitatud nõudmised Eestile NSV Liidu koosseisus viibimise vältel tekitatud kahjude hüvitamiseks.

Aga aeg lendab ja iga uus venevastane avaldus üksnes lähendab neis suhetes ummikseisu, millest saab ilmselgelt kõige enam kannatada Eesti ise.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Tallinna uudised (327)

Samal teemal

"Pronksiöö": aastaid hiljem
Tagid:
analüütika, Pronksiöö, meeleavaldus, poliitika, Eesti, Venemaa

Peamised teemad