04:53 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
10910

Venemaa kuritegude loetelu on jälle täienenud. USA presidendi riikliku julgeoleku nõunik John Bolton ütles, et Venemaa ülihelikiirusega relvad põhinevad USA-lt varastatud tehnoloogial.

Tasub meenutada, et 1. märtsil 2018 plahvatas infopomm maailma esimese ülehelikiiruse relva loomisest, kui Vladimir Putin teatas sellest oma tavapärases läkituses Föderaalkogule, kirjutab RIA Novosti kolumnist Irina Alksnis. 

Vladimir Putini esinemine Föderaalkogu ees
© Sputnik / Алексей Филиппов

Tookord põhjustas see meediaspetsialistide poolt hüsteerilise naeruvääristamise ("ha-ha, vaadake vaid, millist jama venelased ajavad) ja spetsialistide närvilise vaoshoituse ("kõigepealt tuleb asi selgeks teha ja alles siis kommenteerida").

Pooleteise aastat hiljem ei naera enam keegi. Ülihelikiirusega raketisüsteemide "Avangard" ja "Kinžall", rakettide "Tsirkon" seeriatootmise käivitamine ja nende relvastusse võtmine Venemaal on saanud üldtuntud tõsiasjaks.

Mis puutub ameeriklastesse, siis on Washington viimase ajal erinevate instantside näol - alates Kontrollikojast kuni Pentagonini - tunnistanud, et USA-l pole selliste relvade vastu kaitset ning nende loomine on üks riigi peamisi sõjalis-tehnilisi prioriteete.

National Interest: USA alahindab Venemaa Avangarde >>

Ühendriigid töötasid tõepoolest ülihelikiirusega relvade valdkonnas ja tegid seda juba pikka aega. Nii loodi 2000. aastate alguses Advanced Hypersonic Weapon lennumasin, rakett X-51A, hävituslennuki mootor ja nii edasi. Tõsi, erilist edu neil polnud ja 2010. aastate keskpaigaks arendustöö mõnevõrra soikus.

Kuid alates eelmisest aastast on kõik jälle arusaadavatel põhjustel aktiivselt taaskäivitunud, kuid on ilmne, et USA jääb Venemaast kaugele maha ja väljavaade, et ta võiks järele jõuda, on üsna ähmane.

Võib arvata, et Bolton vihjas just nendele arengutele, mille venelased väidetavalt varastasid ja mille põhjal nad oma relvad ameeriklastest kiiremini välja arendasid.

Hakkame lammutama seda, mis olemas: USA-l on oma relvastuskontrolli plaan >>

Muidugi võiks siin hakata särki rinnal katki rebima ja nördimust väljendama, et meie riiki (Venemaad – toim.) süüdistatakse taas valimatult kõiges, kuid tundub, et USA praegune venevastane paranoia, sealhulgas Trumpi abi värske filipika (süüdistuskõne – toim.), ähvardab palju negatiivsemate tagajärgedega Ameerika Ühendriike endid kui Venemaad.

Seejärel varastas Vene luure edukalt hoolikalt valvatud Ameerika saladused ja andis need Venemaa sõjatööstuskompleksile, kus neid kasutati kiiresti rea põhimõtteliselt uute relvade loomiseks, katsetamiseks ja seeriatootmiseks ja tänu millele edestab Moskva selles valdkonnas nüüd mitu aastat kõiki potentsiaalseid konkurente.

Tõenäoliselt tuleks selle fenomeni seletust otsida selles, et USA langes oma ideoloogilise relva ohvriks. Me oleme õigusega harjunud paljastama agressiivse liberaalse poliitkorrektsuse ideoloogiat, kuid seejuures jääb sageli tähelepanu alt välja asjaolu, et Ühendriigid (ja ka Lääs tervikuna) kasutasid seda kahes versioonis - sisemiseks ja väliseks kasutamiseks.

USA laevastik hakkab Venemaa ülikiirete rakettide eest "pagema" >>

Sisepoliitikas on sellest saanud väga mugav vahend ühiskonna killustamiseks ja sellega manipuleerimise lihtsustamiseks. Kui mõni vähemus õigustab oma solvumisi, pureleb teiste vähemustega ja siis rünnatakse üheskoos "valgete meeste privilegeeritud enamust", on poliitilisel ladvikul paljude ühiskondlik-poliitiliste probleemide lahendamine palju lihtsam.

Ainult et meie silme all avaldub ka kõrvalmõju: Ameerika süsteem kasutas seda nii aktiivselt, et nakatus ise ohvrikompleksiga, mis on suurriigile väga ohtlik. See viirus on tunginud nii sügavale, et tabas isegi vana kooli esindajaid, kuhu kuulub ka 70-aastane "pistrik" Bolton.

Kusjuures, et pilt oleks täielik ja loogiliselt lõpule viidud, süüdistavad Ühendriigid tõenäoliselt ka selles Moskvat.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Kuidas Vene "Avangard" jõudude globaalse tasakaalu taastas
Pentagoni kaval plaan: kulutusi rohkem, läbipaistvust vähem
Tagasiteed ei ole: USA sõjalised ambitsioonid võivad Euroopa hävitada
Iseseisvus on ummikus: miks Eesti Pentagoni "sulandub"?
Tagid:
vargus, kõrgtehnoloogia, relvastus, Venemaa, USA

Peamised teemad