08:38 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Analüütika
lühendatud link
118 0 0

Uued lained Jurmalas on lõppenud, kuid nad loksuvad jätkuvalt lätlaste mõtteis. Festivali asendaja leidmise koorem langes kuulsa kunstimeistri Laima Vaikule habrastele õlgadele. Ta on valmis koomale tõmbuma ja "Uue laine" Jurmalasse tagasi tooma.

Kui Lätis peetud muusikafestival "Uus Laine" Jurmalast lahkus ja viimast tuul omanikuta tühja kilekotti mööda muutuste tühje tänavaid ringi lennutas, hakkasid kohalikud kultuuritegelased kiirustades välja mõtlema, millega püha tühja kohta täita, arutleb Raadio Sputnik kolumnist Pjotr Malejev. 

Музыкальный фестиваль Лайма. Рандеву. Юрмала — 2018
© Sputnik / Sergey Melkonov
Festival "Rendez Vous Jurmala 2018".

Madalakvaliteedilisest, kõrge kalorsusega ja üha häbematumaks muutuvast Venemaa popmuusikast väsinud eliit maalis pilte normaalsete riikide ja normaalse muusika festivalidest. Vanemad tuletasid meelde San Remo suurte juuksepahmakate ja prillidega estraadi, keskealised – kitarre ja vihmamantleid.

Arvan, et mõnes ministeeriumis võidi joonistada ka hoopis rõõmsamaid pilte, kuid probleem on selles, et rohulõhnalist suvefestivali, võib pidada ükskõik kus. Dzintari soliidne suvelava ja selle ümbrus aga selleks eriti ei sobi. Seal on ebamugav ja üldiselt häälestab sealne ümbrus pigem keskendumisele kui isiksuse lahustumisele. Vaja oleks midagi tuttavat ja harjumuspärast.

Dzintaris püüti esitada klassikat. Läks kah, aga mitte eriti hästi, tulu ei tulnud. Tantsud läksid ka, kuid tulemus oli sama.

Ta korraldas Randevu ja hakkas vähehaaval poptähtedele auku pähe rääkima. Aegamööda võttis festival hoogu ja ajas isegi kaks ministrit omavahel tülli. Laima nimi hakkas vilksatama uudistes ja dokumentides. Kuid mis seal pattu salata - uut turistidelainet tal linnakesse meelitada ei õnnestunud.

Vaikule ise ütles, et ta poleks üldse Uue Laine tagasipöördumise vastu Jurmalasse. Konkurents oleks kasulik, eriti kohalikele ettevõtetele. Talle on see alati meeldiud. Ta on alati olnud nende vastu, kes on "vastu". Ja pole mõtet kunstnikule seda nina alla hõõruda, temast tuleb lihtsalt aru saada.

Krimm Venemaa koosseisus on halb, kuid Venemaa Läti koosseisus sobib igati. Eriti kui see toimub turistiviisa režiimis. Tõsi, siis ilmus intervjuu Igor Krutoiga, kust selgus, et Uus Laine taheti tagasi tuua juba 2015. aastal. Kuid siis takistas seda ... Proua Vaikule, kes määras samadele kuupäevadele (meie aga teame ja mäletame, et operatsiooni kohta ja aega muuta ei saa) oma "Rendez Vous".

Selles ongi siis asi. Kas veteranid mitte ei kavalda. Krutoi sai kõigest aru ega andnud andeks. Pakun vastupidist: mitte mõista, kuid andestada. Põhimõtetest pole laval kasu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Elmo Nüganeni „Balti täht“
Raimonds Pauls lükkas ümber teated, nagu oleks emigreerunud Ameerika Ühendriikidesse
Veebi ilmus Pugatšova NSV Liidus keelu alla pandud videoklipp
Tagid:
Laima Vaikule, festival, Jurmala, Läti

Peamised teemad