03:14 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Analüütika
lühendatud link
10110

Leedu kirjanik Rūta Vanagaitė, keda Leedus tema ajalooliste raamatute pärast juutide hävitamisest kohalike elanike poolt sõja ajal taga kiusama hakati, saatis välisministrile avaliku kirja, milles palus lõpetada tema iga sõna salvestamine ja KGB meetodite kopeerimine.

Ebatavalisel ja raskesti mõistetaval käitumisel on tavaliselt mitu põhjust. Reeglina üks, maksimaalselt kaks. Need, mis panevad teid mõistatama, purustavad loogika ega anna põhimõtteliselt vastuseid, on seletatavad vaid lollusega. Seda looduse ime on kõige raskem mõista. Kuid on ka teisi võimalusi, arutleb raadio Sputnik vaatleja Pjotr Malejev..

Näiteks on prantslased juba ammu märganud, et kui mees hakkab käituma arusaamatult, tasuks seelikut otsida, no vähemalt varem oli nii. "Sherche la fam" ilmus ka Leedu välisteenistuse töömaile. Nende huviobjektiks sai kirjanik Rūta Vanagaitė.

Mäletate samanimelist filmi "Otsige naist?" Kõik õnnitlevad üksteist saabunud uue aasta puhul, juuakse šampanjat ja minnakse laiali. Ja korraga karjub keegi: "Oodake ometi, siis kes ikkagi tappis?" Ja kogu pidulik meeleolu on nagu käega pühitud.

Seekord läks samamoodi. Kummardati, ohati, pandi mälestustahvleid - siin hukkus nii- ja niipalju juute, siin nii palju. Aga see teie Ruta võttis kätte ja kirjutas raamatutes, kes nimelt nad tappis. Ja polnud seal üldse midagi "Hitlerist-Stalinist". Eks me muidugi umbes arvasimegi, et seda tegid tavalised Leedu inimesed aga miks kohe niimoodi raamatutes kirjutada? 

Kirjutas, et saan kõigest aru, kuid palun mind sellisest hoolitsusest vabastada. Kus iganes ma ka ei esineks, võtavad diplomaatilise teenistuse töötajad millegipärast kardinate taga kohad sisse ja teevad märkmeid. Ja siis kirjutavad teile aruandeid. Võib-olla vabastame nad sellest raskest tööst ja viime nad teisele objektile? Pole mõtet otsida Punast Rutat, "shershelafamis" võiks olla vaheldust. Ja üleüldse, mis KGB kombeid need olgu?

Välisministeeriumil aga vastas: "Mis te nüüd, kuidas te võisite sellist asja mõelda?! Jah, me oleme head. Ausalt. Lihtsalt peame olema, oleme kohustatud viibima kõikidel üritustel, kus Rūta Vanagaitėesineb. Ainult et mitte sellepärast, mida teie arvasite. Me oleme Leedu diplomaadid ja kohustatud minema kõikidele leedu üritustele väljaspool Leedut.

Te elate võõrsil, tunnete samuti koduigatsust – hakkate samuti kõike leedupärast külastama. No ja muidugi peame ka aru andma, oleme riigiteenistuses ja seepärast konspekteerimegi. Aga miks te üldse meid laimate? Kas Kreml palus?"

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Kaks tuhat tapetut ühe päevaga - Kloogal mälestati hukatuid
Iisraeli politoloog: me mäletame, kes koonduslaagrite väravate lukud lahti murdsid
Ukraina "kangelaste" nimeline veresaun - on, mida meenutada
Tagid:
Leedu

Peamised teemad