20:15 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
14020

Teda süüdistati ebaseaduslikus piiriületuses, talle mõisteti karistus "õhuhuligaansuse" eest ja ta vabastati amnestia alusel kui "rahvadiplomaat". 2. septembril 1987 algas Moskvas Matthias Rusti kohtuprotsess. Saksa amatöörpiloot lendas märkamatult Hamburgist Moskvasse ja maandus oma sportlennukiga Punasel väljakul.

Justkui mõnitades saabus Rust NSV Liitu 28. mail - piirivalvuritepäeval. Ta häbista mitte ainult Nõukogude õhutõrjesüsteeme, vaid ka Moskva liiklusmiilitsat: Vassili tõusul veeres ta lennukil maandumispunktist aeglaselt Moskvoretski sillal, väljus lennukist ja hakkas jahmunud möödujatele autogramme jagama. Intelligentse väljanägemisega 19-aastane noormees oranžis firmakombinesoonis.

Rahu rahvastele – loomulikult

Kõik see toimus keset Gorbatšovi perestroikat. Raudne eesriie oli langenud ja NSV Liit positsioneeris end avatud riigina, mis on valmis "sildu ehitama" ja tervitab igati "rahvadiplomaatiat". Sellistes tingimustes tavalised nõukogude inimesed peaaegu armusid Matthias Rusti, kuigi selle armastusega segunes "pahameel riigivõimu pärast": kuidas siis nii – mingi kollanokk muukis ilma võtmeta "kõvasti lukus riigipiiri" lahti.

Ta ise pidas end üleval eranditult "rahutuvina". Tegi avalikke avaldusi, et on väga mures NSV Liidu ja USA suhete ning Mihhail Gorbatšovi ja Ronald Reagani tippkohtumise nurjumise pärast, lendas siia, et rääkida sõprusest. Hinge läksid tema tunnistused, justkui kavatses ta selle lennuga oma sõbrannale muljet avaldada - ta olevat kõrvuni armunud. 

Открытое заседание судебной коллегии по уголовным делам Верховного суда СССР по делу гражданина ФРГ Матиаса Руста
© Sputnik / Юрий Абрамочкин
NSV Liidu Ülemkohtu kriminaalkohtukolleegiumi kohtuistung Saksamaa kodaniku Matthias Rusti üle.
Matthias Rusti kohtuprotsess kestis vaid kaks päeva, misjärel ta Lefortovo vanglasse saadeti. Meedia avaldas foto mugavast kambrist: ülikonna ja lipsuga Matthias sööb suppi, istudes polsterdatud toolil poleeritud laua taga. Valged salvrätikud. Tee Hiina kuldkalakestega termoses. Kuid kõik see ei kestnud kaua, 432 päeva pärast lasti ta kõigi nelja tuule poole ja isegi lennuk anti tagasi. Mis see tegelikult toimus, said paljud aru juba siis.

Rahutuvi-provokaator

Sõjaväelased tundsid olukorda eriti hästi. Nõukogude õhutõrjesüsteemid olid mitu korda valmis Cessna-172 tüüpi lennuki tee tõkestama: kolm õhutõrjeraketiüksust olid häireseisundis. Rusti mitte ainult ei nähtud, vaid teda saatsid ka hävitajad - neljalt lennuväljalt, sedamööda, kuidas ta edasi liikus, tõusid õhku püüdurlennukid. Kellelegi neist ei antud käsku tegutsemiseks. Rust läbis takistamatult isegi Pihkva lennupolgu treeninglennuala ja sattus sinna kahtlaselt õigel ajal, kui "oma-võõras" süsteemi kood muudeti väljaõppe-eesmärgil "oma – oma" koodiks. Oli palju muidki veidrusi. 

© Sputnik / Юрий Абрамочкин
Matthias Rust kohtuistungil
Järeldus sai olla ainult üks: Matthias Rust on provokaator ja kogu tema "rahu nimel" lend oli ideaalselt kavandatud provokatsioon. 

Председатель Президиума Верховного Совета СССР Михаил Горбачев во время общения с журналистами. 26 марта 1989
© AFP 2019 / Vitaly Armand
Mihhail Gorbatšov vestleb ajakirjanikega.
Selle eesmärk oli korraldada armees puhastusi, asendada NLKP Keskkomitee peasekretär Mihhail Gorbatšovi taunivad kindralid talle ja NSV Liiduga "sõbrunenud" lääne poliitikute jaoks sobivamatega. Nii arvab Riikliku julgeoleku probleemide uuringukeskuse juhataja, erupolkovnik Aleksandr Žilin: 
Kas teate, et enne provokatsiooni lõigati Punase väljaku piirkonnas maha õhuliinid, et need ei takistaks poissi maandumast? Või et teda saatev hävitaja oleks võinud lendu takistada ka relvi kasutamata – piisanuks järelpõleti sisselülitamisest (forssaažist) ja lennata seejärel Tusti lennukist kolme meetri kauguselt üle."

Aleksander Žilin nimetab kogu Rusti lennu ajalugu "kolossaalseks rahvuslikuks häbiks". Kuid, teisest küljest olid "Nõukogude taeva kaitsjate" tegevusetusel üsna objektiivsed põhjused.

Muutunud mängureeglid

1983. aastal tulistati Sahhalini kohal alla riigipiiri rikkunud Lõuna-Korea reisilennuk Boeing 747. Aasta hiljem ilmus rahvusvahelise tsiviillennunduse konventsiooni klausel: mitte ainult "hoiduda relvade kasutamisest tsiviillennukite suhtes", vaid isegi "mitte ohustada nende turvalisust tuvastuslendude korral". Võiks öelda, et pärast konventsiooni allkirjastamist olid NSV Liidul käed seotud. 

Konventsioonid on siiski vaid konventsioonid ja riiklik julgeolek käib ikkagi "iga päev ja graafiku alusel". Aleksandr Žilin on kindel, et Matthias Rusti lennuga sarnane juhtum oleks tänapäeval täiesti mõeldamatu, sest tingimustes, kus Venemaad ümbritsevad ebasõbralikud "partnerid", töötab riigikaitse kohese reageerimise põhimõttel. Ebaseaduslikult "rahutuvi" vaevalt et enam kohale jõuaks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Tallinna jõudis USA õhutõrjesüsteem Patriot
Kas Tallinn on droonirünnakuks valmis
Venemaa õhutõrjesüsteemid muutuvad vaenlasele nähtamatuks
Tagid:
provokatsioon, kohus, õhutõrje, Punane väljak, Moskva

Peamised teemad